Elon Musk oznámil, že spoločnosť Tesla Inc. bude pokračovať v znižovaní cien s cieľom podporiť dopyt a to aj po tom, čo si zlacnenie na začiatku tohto roka vyžiadalo výrazné straty na ziskovosti.
Elon Musk oznámil, že spoločnosť Tesla Inc. bude pokračovať v znižovaní cien s cieľom podporiť dopyt a to aj po tom, čo si zlacnenie na začiatku tohto roka vyžiadalo výrazné straty na ziskovosti.
Absolútna správa:
Prevádzková marža spoločnosti Tesla sa v prvom štvrťroku znížila na 11,4 %, čo je takmer dvojročné minimum po tom, ako spoločnosť v januári a marci znížila ceny svojich elektrických vozidiel. Musk už tento mesiac uskutočnil niekoľko ďalších kôl znižovania cien a uviedol, že mu nevadí, že na každom predanom aute zarobí menej peňazí. „Zaujali sme stanovisko, že presadzovanie vyšších objemov a väčšieho vozového parku je tu správnou voľbou oproti nižšiemu objemu a vyššej marži,“ povedal šéf spoločnosti. Zľavy spoločnosti Tesla boli radikálne z hľadiska veľkosti aj časového rozpätia. Za viac ako tri mesiace spoločnosť znížila základnú cenu Modelu Y o 29 %. Hoci Tesla zostáva lídrom v predaji elektrických vozidiel a má pomerne priaznivé podmienky na ich ziskovú výrobu vo veľkom meradle, jej rast sa dramaticky spomalil, keďže náklady na úvery sa zvyšujú a viacerí výrobcovia automobilov uvádzajú na trh konkurenčné modely. Čo sa týka štvrťročných výsledkov. Príjmy v prvom štvrťroku vzrástli o 24 % na 23,33 miliardy USD, čo je v súlade s priemerným odhadom analytikov a zisk klesol na 0,73 centov na akciu. Tesla potvrdila, že jej tohtoročná produkcia splní predchádzajúci výhľad a uviedla, že je na dobrej ceste vyrobiť v tomto roku aspoň 1,8 milióna vozidiel. V tomto štvrťroku vyrobila 440 808 a dodala 422 875 automobilov, čo viedlo k nárastu denných zásob na úroveň naposledy zaznamenanú začiatkom roka 2020. Musk uviedol, že Tesla sa nesnaží vyradiť konkurentov z podnikania, ale urobiť svoje autá dostupnejšími v čase rastúcich úrokových sadzieb a pretrvávajúcej inflácie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Snap-on Incorporated, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,97 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +76,31 %). Spoločnosť Snap-on Incorporated vyvíja, vyrába a celosvetovo distribuuje nástroje a zariadenia. Spoločnosť poskytuje ručné a elektrické náradie, diagnostické a dielenské vybavenie, produkty na skladovanie náradia, diagnostický softvér a ďalšie riešenia pre automobilový servis.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Obchodný deficit Japonska sa v marci 2023 zvýšil na 754,7 mld. JPY zo 464,9 mld. JPY v marci 2022. Išlo o 20. mesiac deficitu obchodnej bilancie v rade a najdlhšiu sériu od roku 2015. Ročná miera inflácie na Novom Zélande sa v prvom štvrťroku 2023 zvýšila o 6,7 %. Išlo o najmenší prírastok spotrebiteľských cien od štvrtého štvrťroka 2021. Medzi kvartálne sa index spotrebiteľských cien v marci zvýšil o 1,2 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,28 %, Hang Seng +0,14 %, Nikkei 225 +0,18 %.
Eurozóna vykázala vo februári 2023 prebytok obchodnej bilancie vo výške 4,6 mld. eur v porovnaní s deficitom 9,4 mld. eur v rovnakom mesiaci minulého roka. Išlo o prvý obchodný prebytok od septembra 2021. Medziročná miera inflácie medzi producentmi v Nemecku sa v marci 2023 spomalila už šiesty krát po sebe na 22-mesačné minimum 7,5 %, čo je menej ako 15,8 % vo februári a pod úrovňou prognóz 9,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,20 %, CAC 40 -0,14 %, DAX -0,62 %.
Predaj existujúcich domov v USA klesol v marci 2023 o 2,4 % na sezónne upravenú ročnú mieru 4,44 milióna. Vo februári predaj vzrástol o 13,8 %, čo bol najväčší nárast od júla 2020. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom sa 15. apríla zvýšil o 5 tisíc na 245 tisíc. Výrobný index filadelfského Fedu v USA klesol v apríli 2023 na -31,3 bodu, čo je najnižšia hodnota od mája 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,33 %, S&P 500 -0,59 %, NASDAQ -0,80 %.
Prečítané: 853x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.