Výnosy dlhopisov klesajú a Amazon vykázal rekordné tržby a dolár klesol už piaty deň po sebe.
Výnosy dlhopisov klesajú a Amazon vykázal rekordné tržby a dolár klesol už piaty deň po sebe.
Absolútna správa
Akciový trh rozšíril svoj nárast na štvrtý deň, keď výnosy dlhopisov klesli po tom, ako ďalšia správa o inflácii posilnila špekulácie, že Federálny rezervný systém sa blíži k vrcholu úrokových sadzieb. Na čele rastu vo štvrtok stáli technologické megakapacity, pričom Amazon.com dosiahla 10-mesačné maximum po tom, čo počas svojho obchodovania vykázala rekordné tržby. Prime Day a materská spoločnosť Google Alphabet vzrástla o 3 %. Nasdaq 100 pridal 1 %. Dvojročné výnosy, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa politické kroky, klesli o 11 bázických bodov na 4,64 %. Dolár klesol piaty obchodný deň po sebe. Ceny amerických výrobcov sa v júni oproti predchádzajúcemu roku zvýšili o 0,1 pred rokom, čo predstavuje najpomalšie tempo rastu za takmer tri roky a čím sa predĺžilo niekoľko mesiacov trvajúce spomalenie rastu inflácie. Spoločnosti JPMorgan Chase Citigroup a Wells Fargo oznámia výsledky za druhý štvrťrok v piatok, ďalšie ťažké váhy odvetvia budú nasledovať budúci týždeň. V ďalších podnikových správach spoločnosť Delta Air Lines. uviedla, že v tomto štvrťroku zarobí viac peňazí, ako očakávala Wall Street, keďže za predchádzajúce tri mesiace vykázala lepšie výsledky, ako sa predpokladalo. Spoločnosť PepsiCo po silnom štvrťroku opäť zvýšila svoje odhady tržieb a zisku. Spoločnosť Exxon Mobil sa dohodla na kúpe spoločnosti Denbury za 4,9 miliardy USD, čo je jej najväčšia akvizícia za posledných šesť rokov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Index výkonnosti výroby na Novom Zélande klesol v júni 2023 na 47,5 bodu zo 48,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Išlo to štvrtý mesiac poklesu vo výrobnom sektore za sebou. Prebytok obchodnej bilancie Číny klesol v júni 2023 na 70,62 miliardy USD z 97,41 miliardy USD v rovnakom období predchádzajúceho roka a pod trhové prognózy 74,80 miliardy USD, keďže vývoz klesol viac ako dovoz v dôsledku pretrvávajúceho slabého dopytu doma aj v zahraničí.
EU: Britská ekonomika sa v máji 2023 medzimesačne znížila o 0,1 % po 0,2-% raste v apríli, pričom prognózy hovorili o väčšom 0,3-% poklese. Priemyselná produkcia v Spojenom kráľovstve v máji 2023 medzimesačne klesla o 0,2 %, čo je menej, než trh očakával, že sa zníži o 0,5 %, ale oproti nadol revidovanému poklesu o 0,1 % v apríli sa znížila.
USA: Základné ceny výrobcov v Spojených štátoch sa v júni 2023 medzimesačne zvýšili o 0,1 %, čo zodpovedá májovému revidovanému údaju a je mierne pod trhovým odhadom rastu o 0,2 %. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol v týždni končiacom 8. júla oproti predchádzajúcemu týždňu o 12 000 na 237 000, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami 250 000. Ceny výrobcov pre konečný dopyt v USA sa v júni 2023 medzimesačne zvýšili o 0,1 % po májovom poklese o 0,4 %, ktorý bol revidovaný smerom nahor, a pod trhovými prognózami rastu o 0,2 %.
Prečítané: 896x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.