Centrálne banky po celom svete používajú jeden z najsilnejších nástrojov v zápase o stabilnú cenovú hladinu - úrokovú sadzbu. Avšak vysoká úroková miera predražuje financovanie investícií, čím sú ekonomiky vystavené krízam. Toto si všimli aj trhy, ktoré sa správali podľa toho.
Absolútna správa:
Záver týždňa, ktorý bol poznamenaný sériou strát a zvyšovaním úrokových sadzieb po celom svete, uzavreli tituly pozitívnejšie ako v predchádzajúce dni. Obchodníci analyzovali komentáre predstaviteľov americkej centrálnej banky, ktorá uisťovala investorov, že FED bude robiť viac, aby obmedzil rekordnú infláciu za posledných 40 rokov. Stále však pretrvávajú obavy z recesie spôsobenou vyššou úrokovou mierou. Údaje o výrobe v USA za máj poukázali na chladnejší dopyt, keďže produkcia neočakávane poklesla. Priemyselná produkcia za máj síce vzrástla, no pod odhadom. Globálne akcie čelia jednému z najhorších týždňov od pandémiou vyvolaných turbulencií v roku 2020 a niektorí investori si nie sú istí, či aktíva klesli dostatočne hlboko na to, aby v ich cene bola započítaná aktuálna hrozba spomalenia ekonomického rastu a prípadnej recesie. Bitcoin sa ku koncu dňa držal pod hranicou 21 000 USD po tom, čo prekonal svoju najdlhšiu sériu strát v údajoch Bloombergu, ktorá siahala do roku 2010.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Norwegian Cruise Line Holdings, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,12 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -78,39 %). Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. prevádzkuje flotilu osobných výletných lodí. Spoločnosť ponúka celý rad výletných trás a tematických plavieb. Norwegian Cruise Line Holdings má zákazníkov po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská centrálna banka na svojom júnovom zasadnutí ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni -0,1 % a pri výnosoch 10-ročných dlhopisov okolo 0 % pomerom hlasov 8:1, ako sa všeobecne očakávalo. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,39 %, Hang Seng +1,10 %, Nikkei 225 -1,77 %.
Medziročná inflácia v krajinách eurozóny dosiahla za mesiac máj hodnotu 8.1%, čo je hodnota, ktorá bola očakávaná analytikmi. Inflácia zrýchlila z aprílovej hodnoty 7.4%. Najvýraznejší nárast zaznamenala oblasť energetiky. Inflácia sa v eurozóne pohybuje dlhodobo nad cieľom ECB, ktorý je vo výške 2%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,31 %, CAC 40 -0,06 %, DAX +0,67 %.
Medziročná priemyselná výroba v USA za máj narástla o 5.8%, čo je viac ako boli odhady, ktoré predpovedali 4.9%. Priemyselná produkcia zároveň medzimesačne v máji vzrástla o 0.2%, čím zaostala za odhadom 0.7% o pol percentuálneho bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,14 %, S&P 500 +0,21 %, NASDAQ +1,43 %.