Najnovšie opatrenia na podporu čínskej ekonomiky v utorok podporili akcie a komodity, hoci náladu zmiernili varovania politikov pred vyššími dlhodobými úrokovými sadzbami.
Najnovšie opatrenia na podporu čínskej ekonomiky v utorok podporili akcie a komodity, hoci náladu zmiernili varovania politikov pred vyššími dlhodobými úrokovými sadzbami.
Absolútna správa
Futures na index S&P 500 a Nasdaq 100 sa snažili nadviazať na pondelkové mierne zisky po tom, ako viacerí predstavitelia Federálneho rezervného systému zopakovali potrebu ďalšieho sprísnenia v tomto roku, čo vyvolalo obavy, že najväčšia svetová ekonomika sa môže dostať do recesie. Výnosy štátnych dlhopisov klesli a dolár klesal už tretí deň po sebe. Predstavitelia centrálnych bánk v Európe a USA čoraz častejšie naznačujú, že v boji proti inflácii dosiahli bod obratu, zároveň však upozorňujú, že na zabezpečenie cenovej stability sú potrebné vyššie sadzby na dlhšie obdobie. To je zmiešaným znamenaním pre investorov, ktorí museli prežiť neuspokojivý začiatok druhého polroka po výrazných ziskoch v prvých šiestich mesiacoch tohto roka. Blížiaca sa výsledková sezóna za druhý štvrťrok im poskytne viac podnetov na zamyslenie. Index Stoxx Europe 600 bol na ceste k tretiemu dňu rastu po tom, ako člen Rady guvernérov Francois Villeroy de Galhau povedal, že Európska centrálna banka už takmer skončila zvyšovanie úrokových sadzieb, ale dodal, že úrokové sadzby zostanú ešte nejaký čas na "vysokej úrovni". Objemy obchodovania boli o tretinu nižšie ako 20-dňový priemer. Britský benchmark klesol, keďže najnovšie údaje o mzdách zvýšili tlak na Bank of England, aby pokračovala vo zvyšovaní sadzieb. Výrobcovia luxusného tovaru a ťažiarov patrili medzi najväčšie zisky v Európe po tom, čo Čína oznámila opatrenia na podporu svojho sužovaného sektora nehnuteľností a naznačila, že možno prídu ďalšie stimuly. Spoločnosti LVMH a Hermes International si pripísali viac ako 2 %, zatiaľ čo L'Oreal SA a Richemont tiež vzrástli. Spoločnosť Daimler Truck Holding AG poskočila po oznámení spätného odkúpenia akcií a Kingspan Group Plc stúpla až o 14 % po tom, ako spoločnosť vyrábajúca stavebné materiály vydala pozitívnu aktualizáciu obchodovania. Ukazovateľ ázijských akcií sa zvýšil o viac ako 1 %, pričom najväčšie zisky zaznamenali Hongkong, Južná Kórea a Taiwan. Akcie ázijských čipov vzrástli po tom, čo spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. vykázala lepšie ako očakávané tržby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Čínske banky poskytli v júni 2023 nové úvery v yuanoch v objeme 3,05 bilióna CNY, čo predstavuje výrazný nárast oproti 1,36 bilióna CNY v predchádzajúcom mesiaci a výrazne prevyšuje trhové očakávania na úrovni 2,34 bilióna CNY. Išlo zároveň o najväčší objem nových bankových úverov za júnový mesiac minimálne od roku 2004, keďže dopyt po úveroch sa zvýšil po tom, ako Čínska ľudová banka (People's Bank of China - PBOC) 20. júna prvýkrát od augusta znížila svoje kľúčové úrokové sadzby. Jednoročná hlavná úroková sadzba (LPR), ktorá je strednodobou úverovou sadzbou používanou na úvery podnikom a domácnostiam, bola znížená o 10 bázických bodov na 3,55 %, zatiaľ čo päťročná sadzba, ktorá je referenčnou sadzbou pre hypotekárne úvery, bola znížená o rovnakú maržu na 4,2 %.
EU: Ročná miera inflácie v Nemecku bola v júni 2023 potvrdená na úrovni 6,4 %, čo predstavuje nárast oproti májovému 14-mesačnému minimu 6,1 % a výrazne nad cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky približne 2 %. Jadrová miera inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, dosiahla v júni 5,8 %, čo predstavuje nárast z májových 5,4 %. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v júni zvýšili o 0,3 %. Index spotrebiteľských cien harmonizovaný v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami sa medziročne zvýšil o 6,8 % a medzimesačne o 0,4 %.
USA: Index optimizmu malých podnikov Národnej federácie nezávislých podnikov (NFIB) vzrástol na hodnotu 91, z predchádzajúcich 89,4, pričom trh očakával hodnotu 89,9. NFIB index je zložený z desiatich sezónne upravených zložiek. Ukazuje stav malých podnikov v USA, ktoré predstavujú približne 50 % súkromnej pracovnej sily v krajine.
USA: Index optimizmu malých podnikov Národnej federácie nezávislých podnikov (NFIB) vzrástol na hodnotu 91, z predchádzajúcich 89,4, pričom trh očakával hodnotu 89,9. NFIB index je zložený z desiatich sezónne upravených zložiek. Ukazuje stav malých podnikov v USA, ktoré predstavujú približne 50 % súkromnej pracovnej sily v krajine
Prečítané: 894x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.