Spotrebiteľské výdavky v USA v septembri zaznamenali nárast, čiastočne ich tlačili aj vyššie ceny, keďže inflácia zostala vysoká.
Spotrebiteľské výdavky v USA v septembri zaznamenali nárast, čiastočne ich tlačili aj vyššie ceny, keďže inflácia zostala vysoká.
Absolútna správa:
Spotrebiteľské výdavky v USA v septembri zaznamenali výrazní nárast, čiastočne ich tlačili aj vyššie ceny, keďže inflácia zostala vysoká. Ministerstvo obchodu dnes uviedlo, že spotrebiteľské výdavky, ktoré tvoria viac ako dve tretiny ekonomickej aktivity USA, minulý mesiac vzrástli o 0,6 %. Nárast spotrebiteľských výdavkov bol teda z istej časti ovplyvnený nárastom inflácie, ktorá znižuje kúpnu silu spotrebiteľov. Opätovný nárast prípadov COVID-19 v lete, prispel k nedostatku pracovníkov v továrňach, baniach a prístavoch, čo ešte viac zaťažilo dodávateľské reťazce. Index cien výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) bez započítania volatilných zložiek potravín a energií vzrástol o 0,2 %. Za 12 mesiacov do septembra sa takzvaný jadrový cenový index PCE zvýšil o 3,6 %. Základný cenový index PCE je preferovaným meradlom inflácie Federálneho rezervného systému pre jeho flexibilný 2 % cieľ. Očakáva sa, že Fed na budúco týždňovom zasadnutí o menovej politike oznámi, že začne znižovať množstvo peňazí, ktoré tlačí do ekonomiky prostredníctvom mesačných nákupov dlhopisov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Dexcom, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,27 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +712,53 %). Spoločnosť Dexcom, Inc. pôsobí ako spoločnosť zaoberajúca sa zdravotníckymi pomôckami zameraná na návrh a vývoj systémov kontinuálneho monitorovania glukózy pre ľudí s cukrovkou.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Taiwanská ekonomika vzrástla v štvrťroku končiacom sa v septembri 2021 medziročne o 3,8 %, čo je mierne pod trhovými odhadmi. Index domácich cien ponuky v Singapure vzrástol v septembri o 21,3 % oproti predchádzajúcemu roku. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku vzrástol o 1,4 bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 39,2 bodu v októbri 2021. Bol to najsilnejší údaj od mája 2019. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,92 %, Hang Seng -0,70 %, Nikkei 225 +0,25 %.
Nemecká ekonomika rástla v 3. kvartály medzikvartálne o 1,8 %, odhad trhu bol na úrovni 2,2 %. Ročná miera inflácie v eurozóne vyskočila v októbri 2021 na 4,1 % zo septembrových 3,4 % a bola vyššia ako trhové prognózy, ktoré boli na úrovni 3,7 %. Je to najvyššia hodnota od júla 2008 z dôvodu, že eurozóna bojuje s rastúcimi nákladmi na energiu, zatiaľ čo nedostatok dodávok pretrváva. Ceny rakúskych výrobcov v septembri 2021 medziročne vyskočili o 10,5 %, čo je najviac od začiatku zaznamenávania v januári 2000. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,39 %, CAC 40 +0,38 %, DAX -0,05 %.
Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity pre USA bol v októbri 2021 revidovaný mierne vyššie na 71,7 bodu z predbežných 71,4 bodu. Chicago Business Barometer vzrástol v októbri 2021 na 68,4 bodu pričom po dvoch po sebe nasledujúcich mesiacoch poklesu vzrástol a výrazne prekonal trhové odhady, ktoré boli na úrovni 63,5 bodu. Jadrové ceny PCE v USA, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie, sa v septembri 2021 medzimesačne zvýšili o 0,2 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,25 %, S&P 500 +0,19 %, NASDAQ +0,33 %.
Prečítané: 1282x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.