Spotrebiteľské ceny v USA vzrástli minulý mesiac najrýchlejším ročným tempom za takmer 40 rokov, čo podčiarkuje, ako rýchla a pretrvávajúca inflácia narúša výplaty a zvyšuje tlak na Federálny rezervný systém, aby sprísnil menovú politiku.
Spotrebiteľské ceny v USA vzrástli minulý mesiac najrýchlejším ročným tempom za takmer 40 rokov, čo podčiarkuje, ako rýchla a pretrvávajúca inflácia narúša výplaty a zvyšuje tlak na Federálny rezervný systém, aby sprísnil menovú politiku.
Absolútna správa:
Spotrebiteľské ceny v USA vzrástli minulý mesiac najrýchlejším ročným tempom za takmer 40 rokov, čo podčiarkuje, ako rýchla a pretrvávajúca inflácia narúša výplaty a zvyšuje tlak na Federálny rezervný systém, aby sprísnil menovú politiku. Podľa údajov ministerstva práce zverejnených v piatok index spotrebiteľských cien od novembra 2020 stúpol o 6,8 %. Široko sledovaný ukazovateľ inflácie sa od októbra zvýšil o 0,8 %, čím prekonal prognózy a predĺžil trend výrazného nárastu, ktorý sa začal začiatkom tohto roka. Stredné prognózy v prieskume ekonómov agentúry Bloomberg hovorili o 6,8 % ročnom raste a o 0,7 % v mesačnom meraní. Americké akcie pri otvorení vzrástli po tom, čo boli údaje o inflácii zhruba v súlade s očakávaniami v porovnaní s prekvapivým rastom v predchádzajúcich mesiacoch. Výnos na 10-ročných štátnych dlhopisov klesol a dolár oslabil. Údaje posilňujú očakávania, že Fed urýchli ukončenie svojho programu nákupu dlhopisov na poslednom stretnutí centrálnej banky v tomto roku budúci týždeň. Centrálne banky a politici na celom svete sa dostali pod rastúci tlak, aby riešili rastúcu infláciu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Oracle Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 15,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +135,85 %). Dôvodom prukého rastu ceny akcií spoločnosti boli dobré hospodárske výsledky, ktoré prekonali očakávania analytikov. Oracle Corporation dodáva softvér pre správu podnikových informácií. Spoločnosť ponúka databázy a relačné servery, vývoj aplikácií a nástroje na podporu rozhodovania a podnikové obchodné aplikácie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Výrobné ceny v Japonsku vzrástli v novembri 2021 medziročne o 9 % z 8 % v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonali konsenzuálne predpovede nárastu o 8,5 % a zrýchlili sa najrýchlejším tempom od decembra 1980 v dôsledku vysokých cien komodít. Priemyselná produkcia v Malajzii vzrástla v októbri 2021 medziročne o 5,5 %, čím sa výrazne zrýchlila z 2,5 % v predchádzajúcom mesiaci a ľahko prekonala prognózy trhu na úrovni 3,8 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,46 %, Hang Seng -1,07 %, Nikkei 225 -1,00%.
Priemyselná produkcia v Spojenom kráľovstve medzimesačne v októbri 2021 mierne klesla o 0,6 %, čím klesla už druhý mesiac po sebe po septembrovom poklese o 0,4 % a nesplnila očakávania trhu týkajúce sa nárastu o 0,1 %. Talianska priemyselná produkcia klesla o 0,6 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v októbri 2021, po 0,1 % zvýšení v predchádzajúcom mesiaci. Ročná miera inflácie v Nemecku vzrástla v novembri 2021 na 5,2 %, čo je najvyššia miera od júna 1992. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,22 %, CAC 40 -0,24 %, DAX -0,10 %.
Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity pre USA sa v decembri 2021 zvýšil na 70,4 bodu z 10-ročného minima 67,4 bodu v novembri, čím prekonal prognózy trhu. Ročná miera inflácie v USA sa v novembri 2021 zrýchlila na 6,8 %, čo je najviac od júna 1982, a je v súlade s prognózami. Je to 9. mesiac po sebe, kedy inflácia zostáva nad 2 % cieľom Fedu, keďže globálne komoditné rally, rastúci dopyt, mzdové tlaky, narušenie dodávateľského reťazca a nízky bázický efekt z minulého roka naďalej tlačia ceny nahor. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,61 %, S&P 500 +0,96 %, NASDAQ +0,73 %.
Prečítané: 1102x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.