Akcie spomalili svoj rast zaznamenaný v rámci druhého štvrťroku v dôsledku narazenia na odpor a známok prehriatia
Akcie spomalili svoj rast zaznamenaný v rámci druhého štvrťroku v dôsledku narazenia na odpor a známok prehriatia
Absolútna správa
Futures na americké akcie klesli potom, čo bola Wall Street zatvorená v pondelok kvôli sviatku. Spoločnosť Nike klesla kvôli obavám o zásoby, zatiaľ čo spoločnosť PayPal Holdings vzrástla po dosiahnutí dohody o pôžičke s KKR & Co. Banícke a automobilové spoločnosti klesli v Európe. Investori, ktorí sa zmietajú medzi strachom o stratu potencionálnych ziskov a obavami, že trhy zašli príliš ďaleko a príliš rýchlo, bojujú s prehnane vysokými oceneniami akcií. Podľa stratégov Citigroup sa býčie pozície v amerických akciových futures minulý týždeň zvýšili a v prípade indexov S&P 500 a Nasdaq 100 dosiahli najvyššie úrovne v dátach od roku 2010. Hlavný investičný riaditeľ spoločnosti T Rowe Price, Sebastien Page, naznačil, že v krátkodobom horizonte sa pohybujeme v zradných vodách a dodal, že rastové akcie, najmä tie v technologickom sektore, boli poháňané celým radom faktorov vrátane pozitívnych prekvapení v oblasti príjmov a reklamy, ako aj nadšením z umelej inteligencie. Ďalšou divokou kartou je vývoj menovej politiky USA. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v stredu prednesie polročnú správu Kongresu. Členovia FEDu na svojom poslednom zasadnutí ponechali úrokové sadzby nezmenené, ale varovali pred ďalším sprísňovaním. Investori čakajú aj na výsledky politických zasadnutí v Turecku, Spojenom kráľovstve a Švajčiarsku. Minulotýždňové rozhodnutie Fedu prišlo s prognózou vyšších nákladov na prijaté úvery na úrovni 5,6 % v roku 2023, čo znamená ďalšie dve zvýšenia sadzieb o 0,25 bodu alebo jedno zvýšenie o 0,5 bodu do konca roka. Čínske akcie kótované na burze v USA sa prepadli v dôsledku sklamania zo stimulačných opatrení. Spoločnosť Alibaba Group Holding Ltd. sa pred obchodovaním prepadla o približne 1,5 % po prekvapivej výmene svojho výkonného riaditeľa a predsedu predstavenstva.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Čínska ľudová banka (PBoC) pri júnovej fixácii prvýkrát od augusta 2022 znížila dve kľúčové úverové sadzby, keďže úrady sa snažia podporiť rast. Jednoročná hlavná úroková sadzba (LPR), ktorá je strednodobou úverovou sadzbou používanou na úvery podnikom a domácnostiam, bola znížená o 10 bázických bodov na 3,55 %; zatiaľ čo päťročná sadzba, referenčná sadzba pre hypotéky, bola v súlade s očakávaniami trhu znížená o rovnakú hodnotu na 4,2 %. K tomuto kroku došlo po dvoch rozhodnutiach o uvoľnení sadzieb z minulého týždňa, pričom sa očakávajú ďalšie stimuly zo strany Pekingu.
EU: Maďarská národná banka na svojom júnovom zasadnutí znížila jednodňovú depozitnú sadzbu o 100 bázických bodov na 16,0 %, čím v súlade s očakávaniami pokračovala v procese uvoľňovania svojej politiky po rovnakom znížení v máji v priaznivom rizikovom prostredí. Rozhodnutie sprevádzala slabnúca inflácia, ktorá v máji dosiahla 21,5 %, čo je pod trhovými prognózami 22,3 %, ale nad cieľom centrálnej banky na úrovni 3,0 %. Ak zlepšenie vnímania rizika pretrvá, regulátor použije zníženie o 100 bázických bodov, až kým sa jednodňová depozitná sadzba a základná sadzba do septembra nezlúčia na úrovni 13,0 %.
USA: Podľa predbežného odhadu sa počet stavebných povolení v Spojených štátoch v máji 2023 zvýšil o 5,2 % na sezónne očistenú ročnú mieru 1,491 milióna, po dvoch po sebe nasledujúcich mesiacoch poklesu a prekonal trhové očakávania na úrovni 1,42 milióna. Povolenia na bývanie dosiahli najvyššiu úroveň od októbra 2022. Zostali však o 12,7 % pod úrovňou zaznamenanou v máji predchádzajúceho roka v súvislosti s náznakmi, že aktivita v oblasti bývania zostala utlmená v dôsledku bezprecedentného rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúcej vysokej inflácie.
Prečítané: 634x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.