Nová dividenda spoločnosti Aramco bude doplnkom k základnej výplate. Voľný peňažný tok vlani bez problémov pokryl dividendu vo výške 76 mld.
Nová dividenda spoločnosti Aramco bude doplnkom k základnej výplate. Voľný peňažný tok vlani bez problémov pokryl dividendu vo výške 76 mld.
Absolútna správa:
Spoločnosť Aramco zavedie dodatočnú dividendu, čím potenciálne zvýši výplaty pre saudskoarabskú vládu o miliardy dolárov práve v čase, keď slabšie ceny ropy znižujú deficit štátneho rozpočtu. Nová dividenda bude "vo výške 50 % až 70 %" ročného voľného peňažného toku spoločnosti Saudi Aramco po odpočítaní základnej výplaty a iných súm vrátane externých investícií, uviedla najväčšia energetická spoločnosť na svete v utorok, krátko pred zverejnením svojich hospodárskych výsledkov. Suma bude "určená spolu s ročnými výsledkami". Štátom kontrolovaná spoločnosť dosiahla za prvý štvrťrok čistý zisk 31,9 mld. dolárov, čo bolo mierne pod očakávaniami analytikov a o 19 % menej ako pred rokom. Voľný peňažný tok predstavoval 30,9 mld. dolárov a dividenda bola zachovaná na úrovni 19,5 mld. dolárov. Voľný peňažný tok spoločnosti Aramco sa spolu s cenami ropy v minulom roku vyšplhal na takmer 149 miliárd USD, čo bez problémov pokryje ročnú dividendu vo výške 75,8 miliardy USD, ktorá je už teraz najväčšia pre všetky kótované spoločnosti a predstavuje kľúčový zdroj financovania saudskej vlády. Spoločnosť Aramco so sídlom v Dahráne na východe Saudskej Arábie plánuje na rok 2023 kapitálové výdavky vo výške 45 až 55 miliárd USD. Saudskoarabská vláda vlastní 90 % akcií spoločnosti Aramco priamo a ďalších 8 % vlastní štátny investičný fond. Akcie spoločnosti tento rok vzrástli o 11 % a prekonali tak západných rivalov z oblasti ťažby ropy, ako sú Shell Plc a Exxon Mobil Corp.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Vývoz z Číny vzrástol v apríli 2023 o 8,5 % oproti predchádzajúcemu roku na 295,42 miliardy USD, čo je viac ako konsenzus trhu o 8 %, ale menej ako 14,8-% nárast v marci. Dovoz do Číny sa v apríli 2023 medziročne nečakane znížil o 7,9 % na 205,21 mld. USD, čím zaostal za očakávaniami trhu, ktoré počítali so stabilným údajom, a predĺžil pokles o 1,4 % spred mesiaca v dôsledku slabého domáceho dopytu, nižších cien komodít a silnejšieho dolára.
Slovensko vykázalo v marci 2023 prebytok obchodnej bilancie vo výške 804 mil. eur, pričom v rovnakom mesiaci minulého roka dosiahlo deficit 541 mil. eur a podľa predbežných odhadov výrazne prekročilo očakávania trhu, ktorý predpokladal prebytok 125 mil. eur. Išlo o najvyššiu hodnotu od októbra 2020, keďže vývoz stúpol na desaťročné maximum o 12,6 % na 10 170 mil. eur, najmä vďaka vyššiemu predaju strojov a dopravných zariadení.
Ročná miera inflácie v Mexiku klesla v apríli 2023 na jedenapolročné minimum 6,25 %, čím sa zmiernila z marcových 6,85 % a zostala len mierne nad trhovými prognózami 6,23 %. Index ekonomického optimizmu v USA IBD/TIPP v máji 2023 klesol o 5,8 bodu na 41,6 bodu, čo je najnižšia úroveň od novembra a výrazne pod očakávaniami trhu, ktorý očakával 48,2 bodu.
Prečítané: 968x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.