Pokles čínskeho vývozu vyvolal ďalšie obavy o silu globálneho dopytu
Pokles čínskeho vývozu vyvolal ďalšie obavy o silu globálneho dopytu
Absolútna správa:
Známky spomaľujúcej dynamiky v druhej najväčšej svetovej ekonomike zhoršujú náladu na celom svete a tlmia optimizmus, ktorý začiatkom roka sprevádzal opätovné otvorenie Číny od pandemických obmedzení. Vývoz krajiny do väčšiny destinácií sa v máji znížil. Napriek určitým nádejam v súvislosti s možnými stimulmi sa presvedčenie o opätovnom otvorení obchodu v Číne oslabilo, pričom medzi najviac zasiahnuté sektory patria napríklad luxusné tovary. Spoločnosť Hermes International patrila k najväčším ťahúňom indexu Stoxx 600 a spolu s LVMH mala v stredu klesať už tretí deň po sebe. Hlavný trhový analytik spoločnosti Oanda Craig Erlam povedal, že slabší globálny obchod nie je novinkou, ale je prekvapujúce, ako rýchlo sa vytratil impulz na opätovné otvorenie Číny. Tlak na vedenie krajiny, aby oznámila nové stimulačné opatrenia v snahe opäť oživiť ekonomiku, sa bude stupňovať. Európsky index Stoxx 600 zaznamenal pokles, zatiaľ čo index FTSE 100 zaváhal po tom, čo britský veriteľ Halifax uviedol, že ceny domov v krajine zaznamenali prvý ročný pokles od roku 2012. Akcie Danske Bank posilnili až o 5,9 % po tom, ako banka zvýšila svoju cieľovú ziskovosť a prisľúbila dividendy. Spoločnosť Inditex SA vzrástla až o 6,3 %, čo bol najväčší skok za posledný rok, ktorý pozdvihol maloobchodný sektor, po tom, čo zisk korporácie vlastniacej spoločnosť Zara prekonal očakávania. Na devízových trhoch sa turecká líra prepadla o približne 7 % na rekordné minimum voči doláru v súvislosti s pribúdajúcimi signálmi, že Turecko možno obmedzí intervencie na podporu meny. Vymenovanie bývalého stratéga Merrill Lynch Mehmeta Simseka prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom za nového ministra financií vyvolalo očakávania návratu k ortodoxnejšej menovej politike a zvýšilo vyhliadky na zníženie intervencií na trhoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Prebytok obchodnej bilancie Číny v máji 2023 klesol na 65,81 miliardy USD zo 78,40 miliardy USD v rovnakom období minulého roka a bol nižší ako trhové odhady na úrovni 92 miliárd USD. Vývoz sa medziročne znížil o 7,5 % na trojmesačné minimum 283,5 mld. USD, čo bol najprudší pokles od januára. Dovoz sa znížil o 4,5 % v dôsledku oslabenia domáceho dopytu. Politicky citlivý prebytok obchodnej bilancie so Spojenými štátmi sa medzitým v máji znížil na 28,1 mld. dolárov z aprílových 29,7 mld. dolárov.
EU: Index cien nehnuteľností v Spojenom kráľovstve v máji 2023 medziročne klesol o 1 %, čo je prvý pokles od decembra 2012 a v zhode s očakávaniami trhu. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa ceny domov nezmenili. Krátke oživenie, ktoré bolo na trhu s bývaním zaznamenané v prvom štvrťroku tohto roka, sa vytratilo, pričom vplyv vyšších úrokových sadzieb sa postupne premietol do rozpočtov domácností. Ceny novostavieb rastú aj naďalej (+2,8 %), hoci najslabším tempom za takmer tri roky. Typická nehnuteľnosť v Spojenom kráľovstve momentálne stojí 286 532 GBP v porovnaní s 286 662 GBP v apríli.
US: Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s fixnou sadzbou a zodpovedajúcim zostatkom úveru (726 200 USD alebo menej) v Spojených štátoch klesla v týždni končiacom 2. júna 2023 o 10 bázických bodov na 6,81 %. Ide o prvý pokles za posledné štyri týždne z úrovne 6,91 %, ktorá bola najvyššia od začiatku novembra. Veľkými katalyzátormi hypotekárnych sadzieb v najbližších dňoch by mali byť správy o inflácii a rozhodnutie FEDu o menovej politike.
Prečítané: 949x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.