Predseda federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol, že americká ekonomika je v „silnej forme“ a centrálna banka môže znížiť infláciu na 2 % pri zachovaní solídneho trhu práce, aj keď sa táto úloha v posledných mesiacoch stala náročnejšou.
Predseda federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol, že americká ekonomika je v „silnej forme“ a centrálna banka môže znížiť infláciu na 2 % pri zachovaní solídneho trhu práce, aj keď sa táto úloha v posledných mesiacoch stala náročnejšou.
Absolútna správa:
Predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že americká ekonomika je v „silnej forme“ a centrálna banka môže znížiť infláciu na 2 % pri zachovaní solídneho trhu práce, aj keď sa táto úloha v posledných mesiacoch stala náročnejšou. Zmienil sa tiež, že zabezpečí, aby sa rýchle zvyšovanie cien nezakorenilo v hospodárstve krajiny. Powell a jeho kolegovia sa snažia skrotiť najvyššiu infláciu za posledných 40 rokov a musia sa vyrovnať s kritikou, že ponechali menovú politiku príliš uvoľnenú príliš dlho, keď sa ekonomika zotavovala z Covid 19. V tomto roku zvýšili sadzby už o 1,5 percentuálneho bodu a predstavitelia predpokladajú ďalšie kumulatívne sprísnenie sadzieb v roku 2022 o približne 1,75 bodu. Podľa predsedu Federálneho rezervného systému je teraz ekonomika úplne iná ako pred pandémiou, pričom čelí vysokej inflácii a mnohým ponukovými šokom. Rastúce ceny vytvárajú vrásky na tvárach Američanov a taktiež poškodujú postavenie demokratov prezidenta Joea Bidena u voličov pred novembrovými voľbami do Kongresu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti General Mills, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,35 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +35,93 %). General Mills, Inc. pôsobí ako potravinárska spoločnosť. Spoločnosť vyrába a predáva značkové spotrebiteľské potraviny. General Mills slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku klesol v júni 2022 na 18-mesačné minimum 32,1 bodu z májového trojmesačného maxima 34,1 bodu a to uprostred pretrvávajúcej globálnej neistoty. Maloobchodné tržby v Japonsku v máji 2022 medziročne vzrástli o 3,6 %, čím prekonali trhový konsenzus. Index Business Survey (BSI) o obchodných podmienkach vo výrobnom sektore v Južnej Kórei sa v máji 2022 znížil na 86 bodov z 87 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,54 %, Hang Seng -1,88 %, Nikkei 225 -0,91 %.
Predbežné odhady ukázali, že sa ročná miera inflácie v Nemecku v júni 2022 spomalila viac, než sa očakávalo, na 7,6 % zo 7,9 % v máji. Indikátor ekonomického sentimentu (ESI) v eurozóne klesol v júni 2022 na 104 bodov, čo je najmenej od marca minulého roka, pričom očakávania trhu boli nadstavené na úrovni 103 bodov. Podnikateľská dôvera v Španielsku sa v júni zvýšila na 2,40 bodu z 1,50 bodu v máji 2022. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,99 %, CAC 40 -0,90 %, DAX -1,73 %.
Americká ekonomika sa v prvom štvrťroku 2022 medzikvartálne znížila o 1,6 %, čo je o niečo horšie ako pokles o 1,5 % v druhom odhade. Ide o prvé zníženie od pandémiou vyvolanej recesie v roku 2020, keďže zavážili rekordné obchodné deficity, obmedzenia ponuky, nedostatok pracovníkov a vysoká inflácia. Index cien hrubého domáceho produktu USA, ktorý meria zmeny v cenách vyrobených tovarov a služieb, v prvých troch mesiacoch roku 2022 medzikvartálne vyskočil o 8,3 % na rekordnú úroveň 123,583 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,26 %, S&P 500 -0,07 %, NASDAQ -0,03 %.
Prečítané: 887x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.