Spotrebiteľské ceny v septembri medziročne vzrástli o 10 %. Dvojciferná inflácia v eurozóne zvyšuje tlak na ECB.
Spotrebiteľské ceny v septembri medziročne vzrástli o 10 %. Dvojciferná inflácia v eurozóne zvyšuje tlak na ECB.
Absolútna správa:
Spotrebiteľské ceny sa podľa piatkových údajov Eurostatu v septembri zvýšili v eurozóne o 10 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Takýto výsledok určite nepotešil analytikov z centrálnej banky. Odhad trhu bol na úrovni 9,7 %. Inflácia sa opäť zvýšila hlavne na poli energií a potravín. Najnovšie prognózy OECD zvýšili výšku inflácie v eurozóne na budúci rok o 1,6 percentuálneho bodu na 6,2 %, čím citeľne prekročili výhľad samotnej ECB. Aj prezidentka ECB Christine Lagardeová v pondelok zopakovala, že inflácia zatiaľ nepoľavuje a teda bude nutné ďalšie razantné zvyšovanie sadzieb. Celkový výsledok eurozóny zakryl značné rozdiely v rámci celého euroregiónu. V Nemecku, najväčšej európskej ekonomike, sa rast cien zvýšil oveľa viac, než sa očakávalo. Výrazné zrýchlenie zaznamenali aj Taliansko, Holandsko a Belgicko. Naopak, vo Francúzsku sa rast cien nečakane spomalil a v Španielsku oslabil oveľa viac, ako sa očakávalo.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Charles River Laboratories International, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,57 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 82,19 %). Spoločnosť Charles River Laboratories International, Inc. poskytuje výskumné nástroje a podporné služby pre objavovanie a vývoj liekov. Spoločnosť ponúka zvieracie výskumné modely vo výskume a vývoji nových liekov, zariadení a terapií.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index PMI výrobného sektora v Číne sa v septembri 2022 zvýšil na 50,1 bodu zo 49,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonal trhové prognózy na úrovni 49,6 bodu. Išlo o prvé zvýšenie aktivity za posledné tri mesiace. Index spotrebiteľskej aktivity v Japonsku v septembri padol na úroveň 30,8 bodu. V auguste bol index na úrovni 32,5 bodu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,58 %, Hang Seng +0,33 %, Nikkei 225 -1,84 %.
Medziročná inflácia v eurozóne v septembri vzrástla na 10 % z 9,1 % v auguste. Prvýkrát v histórii dosiahla dvojcifernú hodnotu. 10 % znamená že inflácia rastie už piaty mesiac po sebe. Nezamestnanosť v eurozóne ostala na nezmennej úrovni 6,6, % už druhý ,mesiac po sebe. Pred rokom sa nezamestnanosť pohybovalo okolo úrovne 7,5 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,19 %, CAC 40 +1,51 %, DAX +1,16 %.
Osobné výdavky v USA v auguste 2022 medzimesačne vzrástli o 0,4 %, čím prekonali trhové prognózy na úrovni 0,2 %. Ceny benzínu v auguste oproti júlu klesli o 11,8 % na 3,691 USD za galón. Spotreba bola v prvej polovici roka odolná, ale vykazuje známky ochladenia, keďže pokračuje sprísňovanie menovej politiky. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,70%, S&P 500 -1,48 %, NASDAQ -1,51 %.
Prečítané: 985x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.