Práca z pohodlia domova a množstvo hackerských útokov podnietila rast sektoru kybernetickej bezpečnosti a vstup mnohých firiem v tomto sektore na verejne obchodovanú burzu s cennými papiermi.
Práca z pohodlia domova a množstvo hackerských útokov podnietila rast sektoru kybernetickej bezpečnosti a vstup mnohých firiem v tomto sektore na verejne obchodovanú burzu s cennými papiermi.
Absolútna správa:
Zatiaľ čo investície rizikového kapitálu do kybernetickej bezpečnosti v priebehu rokov rýchlo rástli, počas pandémie dostali ďalšiu podporu, pretože práca na diaľku z pohodlia domova priniesla ďalšie výzvy. Podľa dátovej firmy PitchBook dosiahlo rizikové financovanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti v roku 2020 rekordných 10,2 miliárd dolárov a ku koncu mája 2021 dosiahla 8 miliárd dolárov. Prevažná časť financovania sa realizuje v prípade amerických startupov. Exabeam, startup v Silicon Valley, ktorý pomáha spoločnostiam automatizovať analýzu a monitorovanie ich údajov o kybernetickej bezpečnosti, získala v rámci posledného kola financovania 200 miliónov dolárov, čo predstavuje ocenenie spoločnosti na 2,4 miliardy dolárov. ,,Jedným z najväčších problémov v oblasti bezpečnosti je nedostatok talentu. Nemáte dostatok ľudí,“ uviedol spoluzakladateľ spoločnosti Exabeam Nir Polak o tom, prečo bola automatizácia kybernetickej bezpečnosti rozhodujúca v čase, keď rastie objem hackerských útokov. Kolo financovania viedla divízia Owl Rock spoločnosti Blue Owl Capital Inc, ktorá spravuje aktíva v hodnote viac ako 52 miliárd dolárov. Pravin Vazirani, výkonný riaditeľ spoločnosti Blue Owl Capital, uviedol, že aj keď sa objavuje veľa startupov v oblasti kybernetickej bezpečnosti, veľa z nich si skupujú väčšie subjekty a preto jeho cieľom bolo nájsť spoločnosť, ktorá by sa mohla stať veľkým samostatným podnikom v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Investori zarobili na:
Spoločnosti MRO US, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,63 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 15,14 %). Marathon Oil Corporation je nezávislá medzinárodná energetická spoločnosť. Spoločnosť sa zaoberá prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu. Marathon Oil slúži zákazníkom na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Najvýznamnejšia ázijská rafinéria Sinopec Corp zahájila modernizáciu rafinérie za 5,17 miliárd juanov (811 miliónov dolárov) v dcérskom závode vo východnej Číne, ktorého cieľom je vyrábať čistejšie palivá a zvyšovať výkon vysokohodnotných chemikálií. Vývoz irackej ropy v máji predstavoval zhruba 2,9 milióna barelov denne (bpd), čo sa oproti minulému mesiacu zmenilo len minimálne. Irak, ktorý je druhým najväčším producentom OPEC-u, sa spolieha na vývoz ropy takmer vo všetkých svojich štátnych príjmov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,19 %, Hang Seng +1,08 %, Nikkei 225 -0,16 %.
Britské investičné odvetvie vyzvalo skupinu G7, aby urobila viac pre zlepšenie podnikového výkazníctva o rizikách spojených s klímou, čím sa zvýši tlak zo strany finančného sektora, ktorý zápasí s neistotami a zvyšujúcimi sa nákladmi na extrémne poveternostné podmienky. Výrobná činnosť v eurozóne sa v máji zvýšila rekordným tempom. Vyplýva to z konečného indexu vedúcich výrobných a nákupných manažérov (PMI) spoločnosti IHS Markit vzrástol v máji na 63,1 z aprílových 62,9, nad pôvodný 62,8 odhad, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od začiatku júna 1997. Veľká Británia nezaostáva za Eurozónou, nakoľko záplava nových objednávok minulý mesiac pomohla dosiahnuť rekordný nárast britskej výrobnej činnosti, pričom rovnaký index PMI pre Veľkú Britániu vzrástol z aprílovej úrovne 60,9 na 65,6, pričom neprekonal očakávania trhu o 0,5. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,80 %, CAC 40 +0,65 %, DAX +0,95 %.
Americká výrobná aktivita sa v máji zvýšila. Index aktivity národných tovární ISM sa zvýšil na 61,2 v minulom mesiaci zo 60,7 v apríli. Hodnota nad 50 naznačuje expanziu vo výrobe, ktorá predstavuje 11,9% americkej ekonomiky. Subindex výhľadových nových objednávok prieskumu ISM vyskočil z aprílových 64,3 na hodnotu 67,0, pričom zásoby v továrňach rastú pomalým tempom, obchodné sklady sú takmer prázdne a výrobu obmedzuje nedostatok pracovníkov. Miera zamestnanosti v továrňach klesla v máji na šesťmesačné minimum. Kanadská ekonomika v prvom štvrťroku medziročne vzrástla o 5,6%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,14 %, S&P 500 -0,06%, NASDAQ -0,09%.
Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1122x
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.