Bukeleho Amninistratíva nainštalovala po celej krajine 200 bitcoinových bankomatov, ktoré je možné použiť na výmenu kryptomeny za americké doláre.
Bukeleho Amninistratíva nainštalovala po celej krajine 200 bitcoinových bankomatov, ktoré je možné použiť na výmenu kryptomeny za americké doláre.
Absolútna správa:
Experiment Salvadoru s použitím bitcoinu ako zákonného platidla mal náročný začiatok, pretože jeho cena sa zrútila v prvý deň ako bol prijatý Bitcoin za zákonné platidlo, pričom zavedeniu bránili technické chyby. Kryptomena sa prepadla až o 17% na najnižšiu úroveň za mesiac v súvislosti so správami, že vláda v utorok skoro ráno odpojila svoju bitcoínovú peňaženku, aby vyriešila problémy. Najväčšia kryptomena v utorok v New Yorku klesla až na 43 050 dolárov. Prezident Salvádoru Nayib Bukele uviedol, že jeho krajina využila prepad na nákup a pridala 150 mincí, aby celkový podiel dosiahol 550, v hodnote asi 26 miliónov dolárov. Plán Salvadoru predstavuje najväčší test bitcoinu v jeho 12-ročnej histórii. Nadšenci aj odporcovia kryptomien sledujú experiment, aby zistili, či značný počet ľudí chce obchodovať s bitcoínmi a či to prináša nejaký úžitok pre chudobný stredoamerický národ. Ak bude experiment úspešný, ostatné krajiny môžu nasledovať Salvador. Z vládnej bitcoinovej peňaženky Chivo, dostanú 30 dolárov používatelia, ktorí sa zaregistrujú so salvádorským národným identifikačným číslom. Ministerstvo financií vytvorilo v štátnej banke Banco de Desarrollo de la Republica de El Salvador, Bandesal fond vo výške 150 miliónov dolárov na podporu transakcií. Medzinárodný menový fond varoval pred rizikami používania bitcoinu, ktorý od apríla do mája stratil takmer polovicu svojej hodnoty, a Svetová banka odmietla žiadosť vlády Salvádora o pomoc vláde pri jeho prijatí s odvolaním sa na nedostatky v oblasti životného prostredia a transparentnosti. Správy o bitcoinoch tiež pomohli spustiť predaj dolárových dlhopisov Salvadoru, aj keď odvtedy sú v strate.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Wynn Resorts, Limited., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +10,80%). Spoločnosť Wynn Resorts, Limited vlastní a prevádzkuje luxusné hotely a cieľové kasínové rezorty v Las Vegas, Nevade, Macau a Číne. Spoločnosť ponúka vybavenie, ako sú hosťovské izby a apartmány, reštaurácie, golfové ihrisko a luxusné automobilové predajne na mieste.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky obchodný prebytok bol v auguste 2021 na úrovni 58,34 miliardy USD, čo bolo nad trhovým konsenzom, ktorý počítal s 51,05 miliardami USD a v porovnaní s prebytkom 57,14 miliardy USD v rovnakom mesiaci minulého roka. Išlo o najväčší obchodný prebytok od januára, a to vďaka stúpajúcim cenám komodít, a keďže vývoz aj dovoz dosiahli rekordné hodnoty. Export medziročne vzrástol o 25,6% na 294,32 miliardy USD, zatiaľ čo dovoz stúpol na 235,98 miliardy USD. Obchodný prebytok so Spojenými štátmi sa zvýšil na 37,68 miliardy USD z júlových 35,43 miliardy USD. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,20%, Hang Seng +0,73 %, Nikkei 225 +0,86 %.
Počet zamestnaných osôb v eurozóne za tri mesiace do júna 2021 medzikvartálne vzrástol o 0,7% v porovnaní s 0,2% poklesom v predchádzajúcom období a mierne nad predbežným odhadom trhu, ktorý počítal s 0,5% nárastom. Ročný ekonomický rast v eurozóne bol v druhom štvrťroku 2021 zrevidovaný na 14,3% z predbežného odhadu 13,6%, čím sa skončilo päťštvrťročné obdobie poklesu. Išlo o rekordne najrýchlejšie tempo expanzie, ktoré odrážalo nízky základný rok vyvolaný pandémiou a oživenie činnosti a dopytu po znovuotvorení ekonomiky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,50 %, CAC 40 -0,26 %, DAX -0,56 %.
Priemerné hodinové zárobky za mesiac vzrástli o 0,6%, čo je asi dvojnásobok toho, čo Wall Street očakávala. Dokonca aj v pohostinstve, ktoré v auguste zaznamenalo nulový čistý rast pracovných miest, mzdy medzimesačne vzrástli o 1,3% a medziročne o 10,3%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,76 %, S&P 500 -0,32 %, NASDAQ +0,07 %.
Prečítané: 1136x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.