Ropa v Londýne dnes vzrástla o 2 % v súvislosti s novinkou, že Rusko zníži ťažbu ropy o 500 000 barelov denne.
Ropa v Londýne dnes vzrástla o 2 % v súvislosti s novinkou, že Rusko zníži ťažbu ropy o 500 000 barelov denne.
Absolútna správa:
Rusko plánuje na budúci mesiac znížiť ťažbu ropy o 500 000 barelov denne, čím uskutoční svoje plánované zníženie ťažby v reakcii na západné sankcie v oblasti energetiky. Zástupcovia skupiny OPEC+ signalizovali, že nepodniknú žiadne kroky na vyplnenie výpadku, ktorý vznikol v dôsledku tohto zníženia. Ceny ropy po tejto správe vzrástli, globálny benchmark Brent sa v Londýne obchodoval o 2,5 % vyššie. Zníženie ruskej produkcie zodpovedá približne 5 % jej januárovej produkcie, čo predstavuje približne pol percenta globálneho dopytu. V súčasnosti je Rusko schopné predávať svoje objemy ropy na zahraničné trhy, ale podľa podpredsedu vlády Alexandra Novaka nechce dodržiavať cenové obmedzenia, ktoré zaviedli zástupcovia západných krajín. Podľa Viktora Katonu, analytika zo spoločnosti Kpler, je nepravdepodobné, že by zníženie produkcie ovplyvnilo globálne ceny ropy z dlhodobejšieho hľadiska. Zníženie ťažby bolo zatiaľ oznámené len na marec a potom by sa ťažba mohla znova obnoviť. Nižšia ponuka a silnejší dopyt prichádzajúci z Číny posilňujú trh s ropou, ktorý má za sebou volatilný začiatok roka.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Dexcom, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,94 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +757,35 %). Spoločnosť Dexcom, Inc. pôsobí ako spoločnosť vyrábajúca zdravotnícke pomôcky. Zameriava sa na návrh a vývoj systémov na kontinuálne monitorovanie glukózy pre ľudí s cukrovkou. Spoločnosť vyvíja malé implantovateľné zariadenie, ktoré nepretržite meria hladinu glukózy v podkožnom tkanive tesne pod kožou, a malý externý prijímač, do ktorého snímač v určených intervaloch prenáša hladinu glukózy,
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Číne v januári 2023 vzrástla na 2,1 %. Decembrová úroveň bola 1,8 %, pričom trhové prognózy počítali s 2,2 %. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v januári zvýšili o 0,8 %, konsenzus bol na úrovni 0,7 % a po údaji v decembri znamenali najstrmší nárast od januára 2021. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,59 %, Hang Seng -2,01 %, Nikkei 225 +0,31 %.
Britská ekonomika v poslednom štvrťroku 2022 medziročne vzrástla o 0,4 %. išlo o najslabší výkon od prvého štvrťroka 2021, ale výsledok zodpovedal predbežným odhadom. Vzhľadom na celý rok 2022 HDP vzrástol o 4 % po rekordnom 7,6 % raste v roku 2021. V porovnaní s obdobím pred pandémiou ekonomika stráca 0,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,23 %, CAC 40 -0,82 %, DAX -1,39 %.
Miera nezamestnanosti v Kanade sa v januári 2023 udržala na nezmenenej úrovni 5 %, čo je len tesne pod rekordne nízkou hodnotou 4,9 % zaznamenanou v júni a júli 2022. Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA vo februári 2023 stúpol na trinásťmesačné maximum 66,4 bodu zo 64,9 bodu v januári. Prekonal tým, trhové prognózy na úrovni 65 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,50 %, S&P 500 +0,22 %, NASDAQ -0,61 %.
Prečítané: 842x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.