V dôsledku silnejúcej energetickej krízy ropa Brent vzrástla od polovice augusta o 20%.
V dôsledku silnejúcej energetickej krízy ropa Brent vzrástla od polovice augusta o 20%.
Absolútna správa:
Globálna referenčná hodnota ropy Brent sa priblížila k 85 dolárom za barel, pretože rastúca energetická kríza sa prelieva z Európy do Ázie a to zvyšuje dopyt po rope pred zimou. Futures na Brent vzrástli dnes až o 2,7% na maximum od októbra 2018. Ceny uhlia a zemného plynu sa na celom svete zvýšili, pričom zásoby pred zimou na severnej pologuli sú nízke, čo si vyžiadalo prechod na ropné produkty, ako je nafta a vykurovací olej. OPEC a jeho spojenci sa držia svojho plánu len postupne znižovať výrobu. Cena na trhu s ropou zažíva býčí trend, pričom rozdiel medzi dvoma prednými kontraktmi newyorskej ropy narastá na najširšiu úroveň za viac ako dva roky, čo naznačuje zmenšovanie dodávok v americkom skladovacom centre Cushing v Oklahome. Dokonca aj OPEC by potencionálne nemusel mať nevyhnutne veľký vplyv na ochladenie cien ropy. V dôsledku silnejúcej energetickej krízy ropa Brent vzrástla od polovice augusta o 20%. Saudi Aramco odhaduje, že nedostatok plynu už zvýšil dopyt po rope zhruba o 500 000 barelov denne, zatiaľ čo Citigroup odhaduje, že v býčom prípade by to mohlo dosiahnuť asi 1 milión denne. Rôzne podkladové meradlá trhu s ropou vykazujú známky sily. Najbližší kontrakt ropy WTI sa obchodoval s najvyššou prémiou voči futures od septembra 2019 v znamení nižších zásob. Takzvaný rýchly spread sa zvýšil, pretože vo svete nastáva čoraz viac pokusov v nahradení zemného plynu vykurovacím olejom. Uprednostňovaný obchod s ropou svetových hedžových fondov, takzvaný Dec.-Red-Dec. spread, taktiež posilnil. Spread dosiahol 8 dolárov za barel a je najvýraznejší od roku 2014. Napriek tomu existuje možnosť, že známky spomalenia globálneho rastu čiastočne kvôli prudko rastúcim cenám energií môžu potencionálne zmierniť časť tlaku, ktorý je vyvíjaný vysokým dopytom po rope.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Enphase Energy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,47 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +14000,29 %). Enphase Energy yrába riešenia pre slnečnú energiu. Spoločnosť ponúka riešenia na zvýšenie produktivity a spoľahlivosti solárnych modulov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Maloobchodné tržby v Indonézii klesli v auguste 2021 medziročne o 2,1%. Bol to druhý mesiac po sebe v maloobchode kedy klesali tržby, pretože spotreba zostala slabšia kvôli prerušeniam spôsobeným šírením koronavírusu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,13 %, Hang Seng +1,96 %, Nikkei 225 +1,60 %.
Talianska priemyselná produkcia sa znížila o 0,2% oproti predchádzajúcemu mesiacu v auguste 2021 a mierne prekonala očakávania trhu, ktoré počítali s 0,3% poklesom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,02 %, CAC 40 +0,16 %, DAX -0,05 %.
Sektor organických potravín v USA, ktorý má veľkosť vo výške 56 miliárd dolárov zápasí s nedostatkom prepravných kontajnerov a s napätým trhom práce, pretože svetové ceny potravín dosiahli desaťročné maximum. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,72 %, S&P 500 -0,72 %, NASDAQ -0,64 %.
Prečítané: 1059x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.