Trh s ropou má problémy v súvislosti so zvýšenými obavami z rýchlo sa šíriaceho nového variantu Covidu a jeho vplyvu na globálny dopyt. Ďalším faktorom poklesu ceny ropy je mimosezónne teplé počasie v Ázii, ktoré potenciálne zmierňuje dopyt po palivách na vykurovanie a výrobu elektriny.
Absolútna správa:
Klesajúci trend ceny ropy za posledné tri dni sa prehĺbil, keď sa obchodníci začali viac obávať vplyvu nového variantu Covidu, ktorý obmedzuje dopyt a prísnejšej menovej politiky. Denné prípady Covid-19 v Spojenom kráľovstve vzrástli na rekordné čísla, zatiaľ čo počet hospitalizácií v USA zaznamenal prudký nárast. Ceny ropy poklesli aj vďaka obavám, že kroky Federálneho rezervného systému a ďalších centrálnych bánk na skrotenie inflácie budú brániť ekonomickému rastu. Objavujú sa aj náznaky zmierňovania dopytu po rope v Ázii, zatiaľ čo Medzinárodná energetická agentúra tento týždeň uviedla, že svetový trh s ropou sa vrátil k prebytku. Siedme kolo rokovaní o iránskom jadrovom programe bolo vo Viedni zamietnuté po stretnutí spoločnej komisie a čoskoro sa obnoví, čo signalizuje väčšiu perspektívu návratu iránskych barelov ropy na trh. Tento týždeň obchodníci zápasili s protichodnými signálmi o dopyte a ponuke. Tie sú spôsobené krokmi centrálnych bánk, nových obmedzení na zabránenie šírenia nového variantu Covidu a klesajúcich zásob ropy v USA, čo spôsobilo všeobecný postoj k riziku na ropných trhoch, čo viedlo k poklesu celkového objemu futures kontraktov za posledné dva obchodné dni. Omikron začína obmedzovať pohyb ľudí v niektorých častiach sveta.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Cerner Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,93 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +85,14 %). Cerner Corporation je celosvetovým dodávateľom zdravotníckych riešení a služieb. Riešenia spoločnosti sú navrhnuté tak, aby optimalizovali klinické a finančné výsledky pre zdravotnícke organizácie, od praxe jedného lekára, cez zdravotnícke systémy až po celé krajiny, pre farmaceutický priemysel a priemysel zdravotníckych pomôcok a pre zdravotníctvo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Japan ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni -0,1 % a úrokovú sadzbu pre výnosy 10-ročných dlhopisov okolo 0 % na svojom poslednom zasadnutí roka pomerom hlasov 8:1. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +-1,59 %, Hang Seng -1,21 %, Nikkei 225 -1,79 %.
Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko klesol už šiesty mesiac na 94,7 bodu v decembri 2021, čo je najnižšia úroveň od februára a pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s úrovňou 95,3 bodu. Obchodná morálka v najväčšej európskej ekonomike sa na konci roka naďalej zhoršovala, keďže spoločnosti stratili dôveru v krátkodobý ekonomický výhľad v dôsledku obnovených obmedzení s cieľom obmedziť štvrtú vlnu prípadov koronavírusu v krajine. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,96%, CAC 40 -1,12 %, DAX -0,67 %.
Federálny rezervný systém na svojom decembrovom zasadnutí oznámil, že v marci ukončí svoje nákupy dlhopisov z obdobia pandémie, čím pripraví pôdu pre tri zvýšenia úrokových sadzieb do konca roka 2022. Centrálna banka zdvojnásobila tempo znižovania na 30 miliárd dolárov mesačne, čím sa dostala na správnu cestu k jeho uzavretiu v marci 2022. Napriek tomu americká centrálna banka poznamenala, že riziká ohrozujúce ekonomický výhľad pretrvávajú v dôsledku neistoty okolo variantu koronavírusu Omicron a jeho vplyv na hospodárstvo. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,39 %, S&P 500 -1,03 %, NASDAQ -0,07 %.