Inflácia v eurozóne sa vyšplhala na nové historické maximum. Ekonomika ale stráca dynamiku.
Inflácia v eurozóne sa vyšplhala na nové historické maximum. Ekonomika ale stráca dynamiku.
Absolútna správa:
Spotrebiteľské ceny v októbri medziročne vzrástli o 10,7 %, čím výrazne prekročili mediánový odhad 10,3 % v prieskume agentúry Bloomberg. Produkcia sa v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom ale spomalila na 0,2 %, čo je viac, ako odhadovali analytici. Vzhľadom na energetickú krízu, ktorá naďalej sužuje podniky a domácnosti, sa všeobecne očakáva, že počas zimy sa rast ekonomiky úplne zastaví. "Riziká recesie sa šíria," povedal guvernér španielskej centrálnej banky Pablo Hernandez De Cos na pondelkovom podujatí v Turecku. V Španielsku a Francúzsku sa už v treťom štvrťroku prejavilo dramatické spomalenie rastu, keďže sa oslabil pokovidový boom v cestovnom ruchu. Predstavitelia ECB ale naďalej tvrdia, že prioritou je boj proti inflácii. Šéf holandskej centrálnej banky Klaas Knot síce uznal, že recesia v eurozóne je čoraz pravdepodobnejšia, ale v nedeľu uviedol, že uprednostňuje zvýšenie sadzieb o 50 alebo 75 bázických bodov na poslednom tohtoročnom zasadaní v decembri.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Wynn Resorts, Limited, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -50,41 %). Spoločnosť Wynn Resorts, Limited vlastní a prevádzkuje hotely a kasína. Spoločnosť ponúka zariadenia, ako sú izby a apartmány, reštaurácie, golfové ihrisko, kúpele, bary, priestory na stretnutia a kongresy, nočné kluby a zariadenia na rekreáciu a voľný čas. Spoločnosť poskytuje služby zákazníkom v štáte Nevada.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Oficiálny PMI výrobného sektora NBS v Číne v októbri 2022 neočakávane klesol z 50,1 bodu na 49,2 bodu, čím zaostal za trhovými prognózami na úrovni 50,0 bodu. Išlo o najnižšie výsledky od júla, a to v dôsledku prísnych obmedzení COVID vo viacerých veľkých mestách. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku klesol v októbri na 29,9 bodu z 30,8 bodu pred mesiacom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,92 %, Hang Seng -1,18 %, Nikkei 225 +1,78 %.
Podľa prvých odhadov ekonomika eurozóny v treťom štvrťroku 2022 medziročne vzrástla o 2,1 %, čím sa zmiernil jej nahor revidovaný 4,3 % nárast v druhom štvrťroku. Ročná miera inflácie v eurozóne prekonala úrovne zo septembra a v októbri 2022 poskočila na 10,7 % z 9,9 %. Podľa predbežných odhadov boli údaje vyššie ako trhové prognózy na úrovni 10,2 %. Najväčší vplyv majú naďalej ceny energií. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,13 %, CAC 40 -0,10 %, DAX +0,08 %.
Hrubý domáci produkt Mexika sa v treťom štvrťroku 2022 oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 4,2 %, čo predstavuje zrýchlenie oproti 2,0 % v predchádzajúcom období. Chicagský PMI v Spojených štátoch sa v októbri znížil na 45,20 bodu zo 45,70 bodu v septembri 2022. Ide o najnižšiu hodnotu od júna 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,39 %, S&P 500 -0,74 %, NASDAQ -1,03 %.
Patrik Bartoš, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 713x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.