Ruský líder tvrdí, že chybná energetická politika EÚ viedla ku kríze. Gazprom zvýši dodávky podľa požiadaviek zákazníkov.
Ruský líder tvrdí, že chybná energetická politika EÚ viedla ku kríze. Gazprom zvýši dodávky podľa požiadaviek zákazníkov.
Absolútna správa:
Rusko je pripravené dodať všetok zemný plyn, ktorý Európa potrebuje, povedal prezident Vladimír Putin a dôvod súčasnej energetickej krízy kontinentu vidí skôr v chybnej politike než v nedostatku dodávok. Najväčší európsky dodávateľ plynu zvyšuje dodávky v súlade s požiadavkami svojich zákazníkov a je „pripravený prediskutovať akékoľvek ďalšie kroky“ na stabilizáciu trhov v tomto regióne, povedal dnes na Russia Energy Week. Kritizoval však kontinent aj za to, že do svojho energetického systému zaviedol „systematické chyby“ a potom „obviňoval presun“, keď sa niečo pokazilo. Rusko už v prvých deviatich mesiacoch roka zvýšilo dodávky plynu do Európy o 15% a „ak sa od nás požaduje ďalšie zvýšenie, sme pripravení,“ povedal Putin. „Zvyšujeme, koľko si to od nás partneri želajú. Neexistuje ani jedno odmietnutie, ani jedno.“ Vysoký nárast cien plynu a energie spôsobuje v európskom hospodárstve katastrofu. Putinove prvé slovné intervencie na trh minulý týždeň zastavili rastovú rely, ale odvtedy ceny opäť rastú. Holandský plyn - európsky benchmark, dnes vzrástol až o 8,9 % na 93,35 eura za megawatthodinu. Vzhľadom na to, že v regióne klesá vlastná produkcia plynu a rastú náklady na skvapalnený plyn, dodatočné objemy z Ruska túto zimu môžu priniesť určitú úľavu. Štátny plynárenský gigant Gazprom plní všetky svoje dlhodobé zmluvy o dodávkach, dodáva však menej, ako by si zákazníci v Európe želali, a preto sú ich zásoby plynu veľmi vyčerpané. Putin uviedol, že európski zákazníci urobili chybu, keď sa namiesto zabezpečenia dlhodobých zmlúv spoliehali na dodávky z krátkodobého trhu na naplnenie svojich zásobníkov plynu. Zásoby energie sú podľa neho ešte dôležitejšie, pretože sa zvyšuje podiel veternej a slnečnej energie závislej od počasia. „Európsky trh s plynom nevyzerá byť dobre vyvážený a predvídateľný,“ uviedol Putin v prejave na konferencii. Na ruskom domácom trhu „si takéto problémy nemožno predstaviť.“
Investori zarobili na:
Spoločnosti Freeport-McMoRan Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,52 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +273,18 %). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa prírodnými zdrojmi. Spoločnosť prevádzkuje rozsiahle, geograficky rozmanité aktíva s dlhou životnosťou s významnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Na pokraji energetickej krízy sa okrem Číny ocitol aj ďalší ázijský gigant - India. Väčšina uhoľných elektrární v Indii má kriticky nízke zásoby uhlia, a to v čase, keď ekonomika oživuje a zvyšuje sa dopyt po elektrine. Uhlie sa pritom na výrobe elektriny v Indii podieľa zhruba 70 percentami. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,15 %, Hang Seng -1,43 %, Nikkei 225 -0,32 %.
Priemyselná produkcia v eurozóne vzrástla v auguste o 5,1 % medziročne, oproti odhadom na úrovni 4,7 %. BoE ukončí uzavreté stretnutia členov bankovej rady so zástupcami súkromných finančných inštitúcií. Opatrenie sa chápe ako krok k lepšej transparentnosti. Hospodárske inštitúty znížia tohtoročný výhľad nemeckej ekonomiky na 2,4 % z predtým uvádzaných 3,7 %. Na vine sú problémy s dodávkami, ktoré brzdia hospodárske oživenie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,70 %, CAC 40 +0,75 %, DAX +0,68 %.
Spotrebiteľská inflácia v USA bola v septembri 5,4 % na medziročnej báze, pričom sa očakával rast cien na úrovni 5,3 %. USA sa stali svetovým centrom ťažby Bitcoinu. Nahradili na tejto pozícii Čínu, kde vláda zasiahla proti ťažiarom kryptomeny. Na konci augusta mala Amerika podiel na ťažbe 35,4%. Blue Origin vypustila do vesmíru loď New Shepard s posádkou, v ktorej bol aj herec Shatner. Kapsula vyletela nad hranicu 351 000 stôp, potom pristála v púšti na západe Texasu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,001 %, S&P 500 +0,31 %, NASDAQ +0,73 %.
Prečítané: 1118x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.