Rusko je pripravené udržať dodávky, neprijme však platby v eurách a dolároch. Európske ceny plynu po týchto správach vzrástli o viac ako 30 %.
Rusko je pripravené udržať dodávky, neprijme však platby v eurách a dolároch. Európske ceny plynu po týchto správach vzrástli o viac ako 30 %.
Absolútna správa:
Rusko plánuje požadovať platby v rubľoch za nákup zemného plynu od európskych krajín, čím sa prehĺbi patová situácia voči západu a potenciálne sa zhorší najhoršia energetická kríza v Európe od 70. rokov 20. storočia. Ceny plynu vzrástli o viac o 30 % po tom, čo prezident Vladimir Putin nariadil centrálnej banke, aby do týždňa na stretnutí so svojou vládou vyvinula mechanizmus na platby za zemný plyn v rubľoch. Putinov krok ukázal rastúcu ochotu na oboch stranách použiť ruské energetické dodávky ako zbraň v boji medzi Moskvou a západom o vojnu na Ukrajine. Špecifiká nových opatrení neboli okamžite jasné, ale vynútením platieb v rubľoch by sa Putin mohol pokúsiť podporiť rubeľ a doplniť zásoby cudzej meny v Moskve, aby kompenzoval sankcionované rezervy inde. Taliansko, najväčší nákupca ruského plynu po Nemecku, uviedlo, že nie je naklonené platiť za ruský plyn v rubľoch, pretože by to mohlo pomôcť Putinovi oslabiť európsky sankčný režim. „Môj názor je, že platíme v eurách, pretože platba v rubľoch by bola spôsob, ako sa vyhnúť sankciám, takže si myslím, že naďalej budeme platiť v eurách,“ povedal ekonomický poradca premiéra Maria Draghiho Francesco Giavazzi na fóre o kapitálovom trhu Bloomberg v Miláne. Pre energetické spoločnosti, ktoré nakupujú plyn od Gazpromu, štátneho exportného monopolu, by požiadavka platiť v rubľoch mohla predstavovať nové rokovania o zmluve, čo by mohlo ohroziť plynulé dodávky plynu do regiónu. Európa získava asi 40 % plynu z Ruska a už túto zimu zápasí s rekordnými cenami. Požiadavka môže znamenať, že niektoré podmienky zmlúv Ruska s európskymi zákazníkmi, ktoré sú väčšinou v eurách, budú musieť byť znovu prerokované. Akékoľvek prerušenie dodávok v dôsledku meniacich sa pravidiel by zhoršilo európsku energetickú krízu, pričom táto správa poslala nahor referenčné ceny plynu o viac ako 30 %. „Rozhodol som sa prejsť na platby v rubľoch za naše dodávky zemného plynu do takzvaných nepriateľských štátov,“ povedal Putin v stredu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Marathon Oil Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,73 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +74,25 %). Marathon Oil Corporation je nezávislá medzinárodná energetická spoločnosť. Spoločnosť sa zaoberá prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu. Marathon Oil obsluhuje zákazníkov po celom svete. Jej dnešný rast súvisel s rastom ceny ropy a zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska spoločnosť Tencent Holdings Ltd. sa zaviazala prijať novú čínsku paradigmu prísnejšieho vládneho dohľadu po tom, čo ohlásila svoj rekordne najpomalší rast a oznámila koniec éry, ktorá živila niektoré z najväčších a najziskovejších korporácií na svete. Popredné japonské rafinérie uviedli, že prestanú dovážať ruskú ropu a pridajú sa k rastúcemu zoznamu energetických spoločností, ktoré sa vyhýbajú nákupom po invázii na Ukrajinu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,50 %, Hang Seng +1,21 %, Nikkei 225 +3,00 %.
Inflácia pokračuje v raste aj vo Veľkej Británii, kde index spotrebiteľských cien vzrástol vo februári medziročne z 5,5 % na 6,2 %, pričom sa očakával rast o 5,9 %. Britský minister financií Rishi Sunak oznámil zníženie daní pre pracovníkov v hodnote 6 miliárd libier, znížil daň z pohonných hmôt a naznačil budúce zníženie dane z príjmu, keďže sa snaží zmierniť tlak na životnú úroveň. Ruská centrálna banka schvaľuje obchodovanie s akciami na Moskovskej burze 24. marca, podľa vyhlásenia na webovej stránke. Obchodovať sa bude s 33 akciami z indexu IMOEX od 9:50 do 14:00 moskovského času. Predaj nakrátko bude zakázaný. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,54 %, CAC 40 -1,31 %, DAX -1,43 %.
Zásoby ropy v USA klesli prechádzajúci týždeň o 2,508 mil. barelov, očakával sa však rast o 0,114 mil. barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,29 %, S&P 500 -1,23 %, NASDAQ -1,32 %.
Prečítané: 1067x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.