Rusko je pripravené udržať dodávky, neprijme však platby v eurách a dolároch. Európske ceny plynu po týchto správach vzrástli o viac ako 30 %.
Rusko je pripravené udržať dodávky, neprijme však platby v eurách a dolároch. Európske ceny plynu po týchto správach vzrástli o viac ako 30 %.
Absolútna správa:
Rusko plánuje požadovať platby v rubľoch za nákup zemného plynu od európskych krajín, čím sa prehĺbi patová situácia voči západu a potenciálne sa zhorší najhoršia energetická kríza v Európe od 70. rokov 20. storočia. Ceny plynu vzrástli o viac o 30 % po tom, čo prezident Vladimir Putin nariadil centrálnej banke, aby do týždňa na stretnutí so svojou vládou vyvinula mechanizmus na platby za zemný plyn v rubľoch. Putinov krok ukázal rastúcu ochotu na oboch stranách použiť ruské energetické dodávky ako zbraň v boji medzi Moskvou a západom o vojnu na Ukrajine. Špecifiká nových opatrení neboli okamžite jasné, ale vynútením platieb v rubľoch by sa Putin mohol pokúsiť podporiť rubeľ a doplniť zásoby cudzej meny v Moskve, aby kompenzoval sankcionované rezervy inde. Taliansko, najväčší nákupca ruského plynu po Nemecku, uviedlo, že nie je naklonené platiť za ruský plyn v rubľoch, pretože by to mohlo pomôcť Putinovi oslabiť európsky sankčný režim. „Môj názor je, že platíme v eurách, pretože platba v rubľoch by bola spôsob, ako sa vyhnúť sankciám, takže si myslím, že naďalej budeme platiť v eurách,“ povedal ekonomický poradca premiéra Maria Draghiho Francesco Giavazzi na fóre o kapitálovom trhu Bloomberg v Miláne. Pre energetické spoločnosti, ktoré nakupujú plyn od Gazpromu, štátneho exportného monopolu, by požiadavka platiť v rubľoch mohla predstavovať nové rokovania o zmluve, čo by mohlo ohroziť plynulé dodávky plynu do regiónu. Európa získava asi 40 % plynu z Ruska a už túto zimu zápasí s rekordnými cenami. Požiadavka môže znamenať, že niektoré podmienky zmlúv Ruska s európskymi zákazníkmi, ktoré sú väčšinou v eurách, budú musieť byť znovu prerokované. Akékoľvek prerušenie dodávok v dôsledku meniacich sa pravidiel by zhoršilo európsku energetickú krízu, pričom táto správa poslala nahor referenčné ceny plynu o viac ako 30 %. „Rozhodol som sa prejsť na platby v rubľoch za naše dodávky zemného plynu do takzvaných nepriateľských štátov,“ povedal Putin v stredu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Marathon Oil Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,73 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +74,25 %). Marathon Oil Corporation je nezávislá medzinárodná energetická spoločnosť. Spoločnosť sa zaoberá prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu. Marathon Oil obsluhuje zákazníkov po celom svete. Jej dnešný rast súvisel s rastom ceny ropy a zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska spoločnosť Tencent Holdings Ltd. sa zaviazala prijať novú čínsku paradigmu prísnejšieho vládneho dohľadu po tom, čo ohlásila svoj rekordne najpomalší rast a oznámila koniec éry, ktorá živila niektoré z najväčších a najziskovejších korporácií na svete. Popredné japonské rafinérie uviedli, že prestanú dovážať ruskú ropu a pridajú sa k rastúcemu zoznamu energetických spoločností, ktoré sa vyhýbajú nákupom po invázii na Ukrajinu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,50 %, Hang Seng +1,21 %, Nikkei 225 +3,00 %.
Inflácia pokračuje v raste aj vo Veľkej Británii, kde index spotrebiteľských cien vzrástol vo februári medziročne z 5,5 % na 6,2 %, pričom sa očakával rast o 5,9 %. Britský minister financií Rishi Sunak oznámil zníženie daní pre pracovníkov v hodnote 6 miliárd libier, znížil daň z pohonných hmôt a naznačil budúce zníženie dane z príjmu, keďže sa snaží zmierniť tlak na životnú úroveň. Ruská centrálna banka schvaľuje obchodovanie s akciami na Moskovskej burze 24. marca, podľa vyhlásenia na webovej stránke. Obchodovať sa bude s 33 akciami z indexu IMOEX od 9:50 do 14:00 moskovského času. Predaj nakrátko bude zakázaný. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,54 %, CAC 40 -1,31 %, DAX -1,43 %.
Zásoby ropy v USA klesli prechádzajúci týždeň o 2,508 mil. barelov, očakával sa však rast o 0,114 mil. barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,29 %, S&P 500 -1,23 %, NASDAQ -1,32 %.
Prečítané: 988x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.