Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde povedala, že akákoľvek úprava menovej politiky bude postupná, keďže sa rozprúdili debaty o prvom zvýšení úrokových sadzieb v eurozóne za viac ako desať rokov.
Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde povedala, že akákoľvek úprava menovej politiky bude postupná, keďže sa rozprúdili debaty o prvom zvýšení úrokových sadzieb v eurozóne za viac ako desať rokov.
Absolútna správa:
Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde povedala, že akákoľvek úprava menovej politiky bude postupná, keďže sa rozprúdili debaty o prvom zvýšení úrokových sadzieb v eurozóne za viac ako desať rokov. Podľa slov prezidentky ECB je potrebné zamerať pozornosť na makroekonomické údaje, keďže sa ekonomika dostáva z pandémie koronavírusu a úradníci musia zachovať flexibilitu viac ako kedykoľvek predtým. Tvárou v tvár opakovaným rekordným hodnotám inflácie týždeň po zasadnutí Rady guvernérov ECB centrálna banka zvolila viac jastrabí tón. Výraznou zmenou v komunikácii ECB je, že prezidentka centrálnej banky odmietla vylúčiť možnosť zvýšenia sadzieb v tomto roku, čo prinútilo investorov urýchliť stávky na to, že sa tak stane. Člen holandskej Rady guvernérov Klaas Knot v doteraz najvýraznejších komentároch k zrýchlenému harmonogramu sprísňovania menovej politiky v nedeľu uviedol, že očakáva zvýšenie sadzieb už vo štvrtom štvrťroku. Naproti tomu guvernér rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann, jeden z najjastrabejších predstaviteľov ECB, vo štvrtok zopakoval svoj názor, že inštitúcia by mohla agresívne sprísniť menovú politiku zvyšovaním sadzieb ešte predtým, ako sa prestanú nakupovať dlhopisy.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tyson Foods, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,23 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +52,33 %). Tyson Foods, Inc. vyrába, distribuuje a predáva kuracie, hovädzie, bravčové mäso, hotové jedlá a súvisiace príbuzné produkty. Produkty spoločnosti sú predávané národným a regionálnym maloobchodníkom s potravinami, regionálnym veľkoobchodníkom s potravinami, distribútorom mäsa a spoločnostiam na priemyselné spracovanie potravín.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Maloobchodné tržby v Austrálii klesli v decembri 2021 medzimesačne o 4,4 %. Išlo o prvý pokles v maloobchode od augusta a najprudšie tempo poklesu od apríla 2020, ktoré stiahli nadol narastajúce obavy z rýchleho šírenia omikrónového variantu. Mesačný ukazovateľ inflácie Melbourne Institute ukázal, že ceny v Austrálii vzrástli na 6-mesačné maximum 0,4 % v januári 2022, čím sa zrýchlili z 0,2 % mesačného nárastu v predchádzajúcom mesiaci v dôsledku výrazného zvýšenia cien súvisiacich s bývaním. Index zhodných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý pozostáva z celého radu údajov vrátane továrenskej výroby, zamestnanosti a maloobchodných tržieb, klesol v decembri 2021 na 92,6 bodu z konečných 92,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,54 %, Hang Seng +0,03 %, Nikkei 225 -0,70 %.
Priemyselná produkcia v Nemecku v decembri 2021 nečakane klesla medzimesačne o 0,3 %, po novembrovom zvýšení o 0,3 % a nedosiahla na trhové prognózy, ktoré boli na úrovni rastu o 0,4 %. Fínsko vykázalo v decembri 2021 obchodný deficit vo výške 345 miliónov EUR, čím sa posunulo z prebytku 986 miliónov EUR v rovnakom mesiaci minulého roka. Nórska priemyselná produkcia vzrástla v decembri 2021 medziročne o 1,8 %, čím sa spomalila z 2,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najslabší rast priemyselnej produkcie od júla v dôsledku pomalšieho rastu výroby elektriny, plynu a pary. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,83 %, CAC 40 +0,83 %, DAX +0,71 %.
Americké futures na zemný plyn klesli v pondelok o viac ako 8 % na menej ako 4,1 USD za milión britských tepelných jednotiek, čím sa ešte viac vzdialili od 3-mesačného maxima 5,5 USD za milión britských tepelných jednotiek dosiahnutého 2. februára. Index manažérov logistiky v USA sa v januári 2022 zvýšil na 71,9 bodu z jedenásťmesačného minima 70,1 bodu v decembri a to uprostred neprimerane vysokej miery akumulácie zásob, hoci kapacita zostáva obmedzená a ceny naďalej rýchlo rastú. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,00 %, S&P 500 -0,07 %, NASDAQ -0,58 %.
Prečítané: 1195x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.