Niektoré z najväčších bánk na Wall Street zvýšili svoje prognózy na rast úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky.
Niektoré z najväčších bánk na Wall Street zvýšili svoje prognózy na rast úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky.
Absolútna správa:
Niektoré z najväčších bánk na Wall Street zvýšili svoje prognózy na rast úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky a tvrdia, že vyššia než očakávaná inflácia presvedčí predstaviteľov, aby reagovali ešte agresívnejšie. Ekonómovia Goldman Sachs Group Inc, Bank of America a JPMorgan Chase & Co. teraz predpovedajú zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov na budúco týždňovom zasadnutí. Tento posun nasleduje po stredajších údajoch z eurozóny, ktoré ukázali, že inflácia v auguste dosiahla historicky najvyššiu úroveň 9,1 %, čo je viac, ako ekonómovia predpokladali. Prezident Bundesbanky Joachim Nagel niekoľko minút po zverejnení údajov o inflácii vyzval na výrazné zvýšenie úrokových sadzieb v septembri a dodal, že "následne možno očakávať ďalšie kroky v oblasti úrokových sadzieb". V posledných dňoch začala čoraz väčšia skupina tvorcov menovej politiky požadovať, aby sa o kroku na zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov rokovalo na budúci týždeň. Holubičí predstavitelia ECB však varujú pred rapídnejším navyšovaním úrokových sadzieb , keďže Európa sa pripravuje na recesiu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Meta Platforms, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,67 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -5,26 %). Meta Platforms, Inc. pôsobí ako spoločnosť zaoberajúca sa sociálnymi technológiami. Spoločnosť vytvára aplikácie a technológie, ktoré pomáhajú ľuďom spájať sa, hľadať komunity a rozvíjať podnikanie. Meta Platform sa tiež podieľa na reklamách, rozšírenej a virtuálnej realite.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske PMI vo výrobnom sektore zrástlo v auguste 2022 na 49,4 bodu zo 49,0 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo prekonalo prognózy trhu nadstavené na úrovni 49,2 bodu. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v auguste 2022 zvýšil na trojmesačné maximum 32,5 bodu z júlového 18-mesačného minima 30,2 bodu v dôsledku ďalšieho zlepšenia situácie ohľadom COVID-19, keďže vláda už zrušila všetky pandemické obmedzenia. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,07 %, Hang Seng +0,03 %, Nikkei 225 -0,37 %.
Ročná miera inflácie vo Francúzsku klesla v auguste 2022 na 5,8 % z 37-ročného maxima 6,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Predbežný odhad ukázal, že sa ročná miera inflácie v eurozóne v auguste 2022 zrýchlila na 9,1 % z 8,9 % v júli, čo je nad trhovou prognózou na úrovni 9 %. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Nemecku sa v auguste 2022 zvýšila na jednoročné maximum 5,5 %, čo predstavuje tretí nárast po sebe. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,25 %, CAC 40 -1,37 %, DAX -0,97 %.
Súkromné podniky v Spojených štátoch najali v auguste 2022 132 000 pracovníkov, čo je pokles z 270 000 v predchádzajúcom mesiaci. Chicagský PMI v Spojených štátoch bol v auguste 2022 na úrovni 52,2 bodu a zostal relatívne nezmenený v porovnaní s 23-mesačným minimom 52,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Zásoby ropy v USA klesli v týždni končiacom sa 26. augusta o 3,326 milióna barelov, čo je oveľa viac, ako trhové očakávania, ktoré predikovali pokles o 1,483 milióna barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,88 %, S&P 500 -0,78 %, NASDAQ -0,56 %.
Prečítané: 963x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.