Akcie zaznamenali rast po tom, čo prezident Joe Biden signalizoval, že prehodnotí clá uvalené na Čínu zavedené Trumpovou administratívou. Dolár a dlhopisy naopak od akcií zaznamenali pokles.
Akcie zaznamenali rast po tom, čo prezident Joe Biden signalizoval, že prehodnotí clá uvalené na Čínu zavedené Trumpovou administratívou. Dolár a dlhopisy naopak od akcií zaznamenali pokles.
Absolútna správa:
Veľké banky ťahali rast indexu S&P 500 po tom, čo šéf JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon povedal, že „búrkové mraky“ nad americkou ekonomikou sa môžu rozplynúť. Euro stúplo po tom, čo šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová uviedla, že v júli prídu vyššie úrokové sadzby. Samostatne Biden povedal, že americká armáda zasiahne, aby ochránila Taiwan pri akomkoľvek útoku z Číny. Medzitým jeho administratíva oznámila, že tucet indicko-pacifických krajín sa pripojí k USA v rozsiahlej ekonomickej iniciatíve, ktorá má čeliť čínskemu vplyvu v regióne. Ruská blokáda ukrajinských prístavov je „vyhlásením vojny“, ktorá vytvára riziko, že spustí masovú migráciu a globálnu potravinovú krízu, povedal to predstaviteľ Organizácie Spojených národov a pridal sa k pesimistickým varovaniam v deň otvorenia Svetového ekonomického fóra v Davose. Diplomat z ruskej misie OSN v Ženeve vystúpil na protest proti invázii prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu a stal sa prvým vyslancom, ktorý verejne kritizoval vojnu. Akcie boli volatilné, pretože investori hodnotili vplyv čínskej politiky Covid zero policy a menového sprísnenia najväčších svetových ekonomík. Peking hlásil rekordný počet prípadov, čím sa oživili obavy z uzavretia prístavov a prijali sa viaceré opatrenia na ďalšiu stabilizáciu ekonomiky. Zápisnica z posledného stretnutia Federálneho rezervného systému o stanovení sadzieb poskytne trhom tento týždeň prehľad o postupe sprísňovania Fedu. Prezident Fedu v St. Louis James Bullard uviedol, že centrálna banka by mala začať agresívnu sériu zvyšovania sadzieb, aby na konci roka dosiahla úrokové sadzby na úrovni 3,5 %, čo by v prípade úspechu stlačilo infláciu a mohlo by viesť k uvoľneniu v roku 2023 alebo 2024.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Ross Stores, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9.57 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 27.09 %). Ross Stores, Inc. prevádzkuje dve značky maloobchodných predajní s odevmi a bytovými doplnkami za zvýhodnené ceny. Ross Stores ponúka značkové a dizajnérske oblečenie, doplnky, obuv a domácu módu za znížené ceny.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Indické zvýšenie vývozných ciel a zníženie daní pravdepodobne poškodí ekonomický rast a zvýšia šance na rozšírenie fiškálneho deficitu, ale prispejú k zníženiu maloobchodných cien v rámci tolerancie centrálnej banky, uviedli ekonómovia a predstavitelia priemyslu. Za posledný mesiac sa indická fiškálna a menová politika obrátila zo zamerania na rast smerom k zintenzívneniu inflácie. Centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 40 bázických bodov a vláda znížila dane na pohonné hmoty a odradila od vývozu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0.58 %, Hang Seng -1.19 %, Nikkei 225 +0.98 %.
Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko v máji 2022 nečakane vzrástol na 3-mesačné maximum 93 bodov z nahor revidovaných 91,9 bodu v apríli, nad očakávania trhu, ktoré počítali s 91,4 bodu. Súčasné podmienky aj očakávania sa zlepšili. V Nemecku, najväčšej európskej ekonomike, momentálne nie sú žiadne známky recesie, hoci dopyt po priemyselných výrobkoch výrazne klesol a problémy s dodávkami v priemysle a maloobchode pretrvávajú, tvrdia ekonómovia Ifo. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1.40 %, CAC 40 +1.17 %, DAX +1.38 %.
Index národnej aktivity Chicago Fed v Spojených štátoch sa v apríli zvýšil na 0,47 bodu z 3-mesačného minima 0,36 bodu v marci 2022. Na druhej strane, ukazovatele súvisiace so zamestnanosťou prispeli +0,10 bodu, čo je pokles z +0,17 bodu, ktoré boli namerané v marci. Trojmesačný kĺzavý priemer indexu sa v apríli znížil na +0,48 bodu z +0,49 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1.98 %, S&P 500 +1.86 %, NASDAQ +1.59 %.
Prečítané: 1131x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.