Akcie zaznamenali rast po tom, čo prezident Joe Biden signalizoval, že prehodnotí clá uvalené na Čínu zavedené Trumpovou administratívou. Dolár a dlhopisy naopak od akcií zaznamenali pokles.
Akcie zaznamenali rast po tom, čo prezident Joe Biden signalizoval, že prehodnotí clá uvalené na Čínu zavedené Trumpovou administratívou. Dolár a dlhopisy naopak od akcií zaznamenali pokles.
Absolútna správa:
Veľké banky ťahali rast indexu S&P 500 po tom, čo šéf JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon povedal, že „búrkové mraky“ nad americkou ekonomikou sa môžu rozplynúť. Euro stúplo po tom, čo šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová uviedla, že v júli prídu vyššie úrokové sadzby. Samostatne Biden povedal, že americká armáda zasiahne, aby ochránila Taiwan pri akomkoľvek útoku z Číny. Medzitým jeho administratíva oznámila, že tucet indicko-pacifických krajín sa pripojí k USA v rozsiahlej ekonomickej iniciatíve, ktorá má čeliť čínskemu vplyvu v regióne. Ruská blokáda ukrajinských prístavov je „vyhlásením vojny“, ktorá vytvára riziko, že spustí masovú migráciu a globálnu potravinovú krízu, povedal to predstaviteľ Organizácie Spojených národov a pridal sa k pesimistickým varovaniam v deň otvorenia Svetového ekonomického fóra v Davose. Diplomat z ruskej misie OSN v Ženeve vystúpil na protest proti invázii prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu a stal sa prvým vyslancom, ktorý verejne kritizoval vojnu. Akcie boli volatilné, pretože investori hodnotili vplyv čínskej politiky Covid zero policy a menového sprísnenia najväčších svetových ekonomík. Peking hlásil rekordný počet prípadov, čím sa oživili obavy z uzavretia prístavov a prijali sa viaceré opatrenia na ďalšiu stabilizáciu ekonomiky. Zápisnica z posledného stretnutia Federálneho rezervného systému o stanovení sadzieb poskytne trhom tento týždeň prehľad o postupe sprísňovania Fedu. Prezident Fedu v St. Louis James Bullard uviedol, že centrálna banka by mala začať agresívnu sériu zvyšovania sadzieb, aby na konci roka dosiahla úrokové sadzby na úrovni 3,5 %, čo by v prípade úspechu stlačilo infláciu a mohlo by viesť k uvoľneniu v roku 2023 alebo 2024.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Ross Stores, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9.57 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 27.09 %). Ross Stores, Inc. prevádzkuje dve značky maloobchodných predajní s odevmi a bytovými doplnkami za zvýhodnené ceny. Ross Stores ponúka značkové a dizajnérske oblečenie, doplnky, obuv a domácu módu za znížené ceny.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Indické zvýšenie vývozných ciel a zníženie daní pravdepodobne poškodí ekonomický rast a zvýšia šance na rozšírenie fiškálneho deficitu, ale prispejú k zníženiu maloobchodných cien v rámci tolerancie centrálnej banky, uviedli ekonómovia a predstavitelia priemyslu. Za posledný mesiac sa indická fiškálna a menová politika obrátila zo zamerania na rast smerom k zintenzívneniu inflácie. Centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 40 bázických bodov a vláda znížila dane na pohonné hmoty a odradila od vývozu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0.58 %, Hang Seng -1.19 %, Nikkei 225 +0.98 %.
Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko v máji 2022 nečakane vzrástol na 3-mesačné maximum 93 bodov z nahor revidovaných 91,9 bodu v apríli, nad očakávania trhu, ktoré počítali s 91,4 bodu. Súčasné podmienky aj očakávania sa zlepšili. V Nemecku, najväčšej európskej ekonomike, momentálne nie sú žiadne známky recesie, hoci dopyt po priemyselných výrobkoch výrazne klesol a problémy s dodávkami v priemysle a maloobchode pretrvávajú, tvrdia ekonómovia Ifo. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1.40 %, CAC 40 +1.17 %, DAX +1.38 %.
Index národnej aktivity Chicago Fed v Spojených štátoch sa v apríli zvýšil na 0,47 bodu z 3-mesačného minima 0,36 bodu v marci 2022. Na druhej strane, ukazovatele súvisiace so zamestnanosťou prispeli +0,10 bodu, čo je pokles z +0,17 bodu, ktoré boli namerané v marci. Trojmesačný kĺzavý priemer indexu sa v apríli znížil na +0,48 bodu z +0,49 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1.98 %, S&P 500 +1.86 %, NASDAQ +1.59 %.
Prečítané: 1000x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.