pred 2 rokmi

Pretrvávajúca nervozita investorov pred zvýšením sadzieb

shutterstock_2166664035

Včerajšia nervozita investorov, ktorá prispela k rekordnému prepadu dnes pokračovala. Napriek pozitívnym správam nebol trh schopný jednoznačne zvrátiť včerajšie straty aj keď akcie ku koncu dňa posilnili a zatvorili v pluse. Táto nervozita je spôsobená očakávaným zvýšením úrokových sadzieb Fedom budúci týždeň.

Absolútna správa:

Americké akcie kolísali medzi ziskami a stratami deň po tom, čo horúca inflácia vyvolala najväčší pád za viac ako dva roky. Dolár klesol, zatiaľ čo výnosy štátnych dlhopisov mierne vzrástli. Index S&P 500 sa prepadol do záporného pásma. Objem obchodov bol v tomto čase o 18 % vyšší ako 30-dňový priemer, keďže investori zvažovali ďalšie politické kroky Federálneho rezervného systému. Benchmark v utorok klesol o viac ako 4 % po šokovom údaji o spotrebiteľských cenách, ktorý prinútil investorov zvýšiť stávky na zvýšenie úrokových sadzieb. Tieto nervozity sa v stredu zmiernili po tom, čo údaje ukázali, že ceny výrobcov klesali už druhý mesiac. To, že sa trh po včerajšom obrovskom prepade jednoznačne neotočil a nenabral jasne rastúci trend sa dá označiť ako šok. „Najväčším a rastúcim rizikom poklesu pre trh je zvyšujúce sa riziko recesie, keďže Fed sa agresívne sťahuje do spomaľujúcej sa ekonomiky,“ zhrnul dnešný deň Keith Lerner, investičný riaditeľ v Truist Advisory Services.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Coterra Energy, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa 7,22 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +20,22 %). Coterra Energy, je diverzifikovaná ropná a plynárenská spoločnosť zaoberajúca sa vývojom, prieskumom a ťažbou ropy, zemného plynu a NGL so zameraním na ochranu a zachovanie kvality ovzdušia, vodných zdrojov a pôdy.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Priemyselná produkcia v Japonsku vzrástla v júli 2022 medzimesačne o 0,8 %, v porovnaní s 1,0 percentným rastom uvedenom v prvých odhadoch a po rekordnom raste 9,2 percenta z minulého mesiaca. K nárastu prispeli najmä odvetvia motorových vozidiel. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,11 %, Hang Seng -2,48 %, Nikkei 225 -2,78 %.

Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve nečakane klesla na 9,9 % v auguste z júlových 10,1 %, čo bola najvyššia hodnota od roku 1982 a pod trhovými prognózami 10,2 %. Je to prvýkrát za 11 mesiacov, kedy inflácia klesla. Priemyselná produkcia v eurozóne klesla v júli medzimesačne o 2,3 percenta po júnovom zvýšení o 1,1 percenta. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,52 %, CAC 40 -0,37 %, DAX -1,22 %.

Index cien výrobcov v USA klesol v auguste medzimesačne o 0,1 %, po 0,4 % poklese v júli a v súlade s prognózami. Ceny tovarov klesli o 1,2 %, na čele s cenami benzínu o 12,7 %. Priemerná úroková sadzba hypoték na bývanie v USA prvýkrát od roku 2008 vzrástla nad 6 % a v súčasnosti je viac ako dvojnásobná v porovnaní s úrovňou pred rokom. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,10 %, S&P 500 +0,34 %, NASDAQ +0,74 %.

Prečítané: 878x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
F
pred dňom

Globálne akcie reagujú na politické a ekonomické faktory: Bitcoin a Gap na vzostupe

F (4)
pred 2 dňami

Výsledky Nvidie ukázali spomalenie a vyvolali obavy

Shutterstock_2130799610
pred 3 dňami

Trhy ovplyvnené napätím medzi Ukrajinou a Ruskom a nadchádzajúcimi výsledkami Nvidie

F (3)
pred 4 dňami

Investičné výhľady: Walmart a Medtronic zlepšujú prognózy, S&P 500 má vzrásť o 10 %

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.