Investori dnes presúvali svoje prostriedky z akcií do dlhopisov v dôsledku obáv o globálny rast, ktoré boli zapríčinené negatívnymi správami z celého sveta
Investori dnes presúvali svoje prostriedky z akcií do dlhopisov v dôsledku obáv o globálny rast, ktoré boli zapríčinené negatívnymi správami z celého sveta
Absolútna správa:
Akcie na celom svete klesali, keďže investície do dlhopisov prudko vzrástli v dôsledku obáv o finančný systém a svetové hospodárstvo, ktoré vyvolali správy z Číny, Talianska a USA. Agentúra Moody's znížila rating 10 menších amerických bánk a naznačila potenciálne zníženie ratingu veľkých bánk, čo prispelo k výpredaju akcií z finančného sektora. Ohlásená jednorazová daň zo zisku talianskych bánk ďalej zaťažila banky, zatiaľ čo neuspokojivé údaje o čínskom obchode zasiahli komodity. Spoločnosť United Parcel Service (UPS) ktorá často slúži ako indikátor pre globálny rast klesla pre medvedí výhľad. Index S&P 500 rozšíril augustové straty, pričom bankový index KBW klesol o takmer 4 %. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov výrazne klesli a dolár voči svojim konkurentom získal. Ropa klesla na úroveň okolo 80 USD za barel, meď sa dostala na jednomesačné minimum a vyjadrenia predstaviteľov FEDu priniesli zmiešané signály o ekonomike. Eli Lilly & Co. zvýšila svoj výhľad na rok 2023 po silnom predaji lieku Mounjaro. Spoločnosť Beyond Meat Inc. znížila predpoveď cash-flow a znížila výhľad tržieb. AMC Entertainment Holdings Inc. prekonala odhady tržieb. Spoločnosť GlobalFoundries poskytla opatrnú prognózu predaja v dôsledku problémov v polovodičovom priemysle. Spoločnosť Dish Network navrhla zlúčenie so spoločnosťou EchoStar s cieľom preorientovať sa na bezdrôtovú komunikáciu. Spoločnosť Under Armour prekonala očakávania analytikov napriek problémom so zásobami.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Prebytok obchodnej bilancie Číny sa v júli 2023 znížil na 80,6 mld. USD zo 102,7 mld. USD v rovnakom období predchádzajúceho roka, pričom trhové prognózy hovorili o 70,6 mld. USD, keďže vývoz klesol viac ako dovoz v dôsledku pretrvávajúceho slabého dopytu doma aj v zahraničí. Vývoz sa medziročne prepadol o 14,5 %, čo predstavuje tretí mesiac poklesu v rade a najstrmší pokles od februára 2020, horší ako konsenzus trhu, ktorý predpokladal pokles o 12,5 %; zatiaľ čo dovoz klesol o 12,4 %, čo je najstrmší pokles za posledných šesť mesiacov. Politicky citlivý prebytok obchodnej bilancie s USA sa medzitým v júli zvýšil na 30,3 miliardy USD z júnových 28,72 miliardy USD.
EU: Medziročná miera inflácie v Nemecku bola v júli 2023 potvrdená na úrovni 6,2 %, čo predstavuje pokles z júnových 6,4 % a zostáva blízko májového 14-mesačného minima na úrovni 6,1 %, a jadrová miera inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa tiež znížila na 5,5 %, čo prispieva k náznakom, že inflačné tlaky v krajine sa začínajú zmierňovať. Obe miery však zostali výrazne nad cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky, ktorá je 2,0 %. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve v júli 2023 vzrástli na porovnateľnej báze o 1,8 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čím sa spomalili z júnového rastu o 4,2 % a zaznamenali najnižšiu hodnotu za posledných deväť mesiacov, keďže maloobchodnú aktivitu v tomto období poškodili silné dažde a vysoká inflácia. Deficit obchodnej bilancie Francúzska sa v júni 2023 znížil na 6,7 mld. eur, čo je najnižšia úroveň od augusta 2021, po zostupne revidovaných 7,9 mld. eur v predchádzajúcom mesiaci a pod trhovými prognózami 8 mld. eur.
USA: Deficit obchodnej bilancie USA sa v júni 2023 znížil na trojmesačné minimum 65,5 mld. USD z májových 68,3 mld. USD revidovaných smerom nadol a zhruba v súlade s trhovými očakávaniami na úrovni 65 mld. Dovoz sa znížil o 1 % na 313 miliárd USD, čo je najnižšia úroveň od novembra 2021, pod čo sa podpísal pokles nákupu počítačov, hotových kovových tvarov, ropy, umeleckých diel a iných zberateľských predmetov, drahých diamantov a cestovného ruchu. Vývoz sa znížil o 0,1 % na 247,5 mld. dolárov, čo je najnižšia hodnota od marca minulého roka, pričom ho ťahal nadol predaj ropy, vykurovacieho oleja, zemného plynu, farmaceutických prípravkov, civilných lietadiel a dopravy. Zvýšil sa vývoz zlata, drahých diamantov, ostatných priemyselných strojov a telekomunikačných zariadení.
Prečítané: 913x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.