Investori dnes presúvali svoje prostriedky z akcií do dlhopisov v dôsledku obáv o globálny rast, ktoré boli zapríčinené negatívnymi správami z celého sveta
Investori dnes presúvali svoje prostriedky z akcií do dlhopisov v dôsledku obáv o globálny rast, ktoré boli zapríčinené negatívnymi správami z celého sveta
Absolútna správa:
Akcie na celom svete klesali, keďže investície do dlhopisov prudko vzrástli v dôsledku obáv o finančný systém a svetové hospodárstvo, ktoré vyvolali správy z Číny, Talianska a USA. Agentúra Moody's znížila rating 10 menších amerických bánk a naznačila potenciálne zníženie ratingu veľkých bánk, čo prispelo k výpredaju akcií z finančného sektora. Ohlásená jednorazová daň zo zisku talianskych bánk ďalej zaťažila banky, zatiaľ čo neuspokojivé údaje o čínskom obchode zasiahli komodity. Spoločnosť United Parcel Service (UPS) ktorá často slúži ako indikátor pre globálny rast klesla pre medvedí výhľad. Index S&P 500 rozšíril augustové straty, pričom bankový index KBW klesol o takmer 4 %. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov výrazne klesli a dolár voči svojim konkurentom získal. Ropa klesla na úroveň okolo 80 USD za barel, meď sa dostala na jednomesačné minimum a vyjadrenia predstaviteľov FEDu priniesli zmiešané signály o ekonomike. Eli Lilly & Co. zvýšila svoj výhľad na rok 2023 po silnom predaji lieku Mounjaro. Spoločnosť Beyond Meat Inc. znížila predpoveď cash-flow a znížila výhľad tržieb. AMC Entertainment Holdings Inc. prekonala odhady tržieb. Spoločnosť GlobalFoundries poskytla opatrnú prognózu predaja v dôsledku problémov v polovodičovom priemysle. Spoločnosť Dish Network navrhla zlúčenie so spoločnosťou EchoStar s cieľom preorientovať sa na bezdrôtovú komunikáciu. Spoločnosť Under Armour prekonala očakávania analytikov napriek problémom so zásobami.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Prebytok obchodnej bilancie Číny sa v júli 2023 znížil na 80,6 mld. USD zo 102,7 mld. USD v rovnakom období predchádzajúceho roka, pričom trhové prognózy hovorili o 70,6 mld. USD, keďže vývoz klesol viac ako dovoz v dôsledku pretrvávajúceho slabého dopytu doma aj v zahraničí. Vývoz sa medziročne prepadol o 14,5 %, čo predstavuje tretí mesiac poklesu v rade a najstrmší pokles od februára 2020, horší ako konsenzus trhu, ktorý predpokladal pokles o 12,5 %; zatiaľ čo dovoz klesol o 12,4 %, čo je najstrmší pokles za posledných šesť mesiacov. Politicky citlivý prebytok obchodnej bilancie s USA sa medzitým v júli zvýšil na 30,3 miliardy USD z júnových 28,72 miliardy USD.
EU: Medziročná miera inflácie v Nemecku bola v júli 2023 potvrdená na úrovni 6,2 %, čo predstavuje pokles z júnových 6,4 % a zostáva blízko májového 14-mesačného minima na úrovni 6,1 %, a jadrová miera inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa tiež znížila na 5,5 %, čo prispieva k náznakom, že inflačné tlaky v krajine sa začínajú zmierňovať. Obe miery však zostali výrazne nad cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky, ktorá je 2,0 %. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve v júli 2023 vzrástli na porovnateľnej báze o 1,8 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čím sa spomalili z júnového rastu o 4,2 % a zaznamenali najnižšiu hodnotu za posledných deväť mesiacov, keďže maloobchodnú aktivitu v tomto období poškodili silné dažde a vysoká inflácia. Deficit obchodnej bilancie Francúzska sa v júni 2023 znížil na 6,7 mld. eur, čo je najnižšia úroveň od augusta 2021, po zostupne revidovaných 7,9 mld. eur v predchádzajúcom mesiaci a pod trhovými prognózami 8 mld. eur.
USA: Deficit obchodnej bilancie USA sa v júni 2023 znížil na trojmesačné minimum 65,5 mld. USD z májových 68,3 mld. USD revidovaných smerom nadol a zhruba v súlade s trhovými očakávaniami na úrovni 65 mld. Dovoz sa znížil o 1 % na 313 miliárd USD, čo je najnižšia úroveň od novembra 2021, pod čo sa podpísal pokles nákupu počítačov, hotových kovových tvarov, ropy, umeleckých diel a iných zberateľských predmetov, drahých diamantov a cestovného ruchu. Vývoz sa znížil o 0,1 % na 247,5 mld. dolárov, čo je najnižšia hodnota od marca minulého roka, pričom ho ťahal nadol predaj ropy, vykurovacieho oleja, zemného plynu, farmaceutických prípravkov, civilných lietadiel a dopravy. Zvýšil sa vývoz zlata, drahých diamantov, ostatných priemyselných strojov a telekomunikačných zariadení.
Prečítané: 768x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.