Ropa vzrástla po tom, čo Európska únia navrhla zákaz dovozu ruskej ropy v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov a rafinované produkty do konca roka.
Ropa vzrástla po tom, čo Európska únia navrhla zákaz dovozu ruskej ropy v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov a rafinované produkty do konca roka.
Absolútna správa:
Plán EÚ je najvýznamnejšou energetickou odpoveďou bloku na vojnu na Ukrajine, keďže sa snaží obmedziť závislosť od Moskvy. Obchodníci sa intenzívne sústredili na to, ako veľmi vojna ovplyvní produkciu ropy v Rusku. Pôjde o úplný zákaz dovozu všetkej ruskej ropy, prostredníctvom námornej dopravy a potrubia, surovej aj rafinovanej, uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. "Zabezpečíme, aby sme postupne vyradili ruskú ropu riadnym spôsobom, spôsobom, ktorý nám a našim partnerom umožní zabezpečiť alternatívne zásobovacie trasy a minimalizovať vplyv na globálne trhy." K býčiemu trendu pomohli aj klesajúce zásoby na východnom pobreží, ktoré sa dostali na rekordné minimum 22,4 milióna barelov, čo je ostro sledované číslo, keď sa americké rafinérie snažia zásobovať globálne trhy. Zásoby nafty na východnom pobreží USA sú rekordne nízke, keďže vývoz prudko stúpol. Európa je veľmi závislá od ruskej ropy a pre niektoré krajiny bude zmena dodávok jednoduchšia ako pre iné. Rusko v minulom roku dodávalo do európskych rafinérií cez svoj hlavný ropovod do regiónu približne 720 000 barelov ropy denne. To je porovnateľné s objemom 1,57 milióna barelov denne z jeho prístavov v Baltskom, Čiernom mori a Arktíde. „Je to jasný signál zo strany EÚ, že blok je ochotný posunúť sa od ruskej ropy, napriek tomu, že je od nej momentálne závislý. Budú o ňom musieť hlasovať členské štáty EÚ, ale vytvorenie rámca je dôležitým krokom.
Investori zarobili na:
Generac Holdings Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,79 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +647,14 %). Generac Holdings Inc. vyrába automatické, stacionárne pohotovostné a prenosné generátory. Spoločnosť ponúka generátory na obsluhu rezidenčných, komerčných, priemyselných a telekomunikačných trhov. Generac Holdings predáva svoje produkty po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Reserve Bank of India dnes neočakávane zvýšila svoju kľúčovú repo sadzbu o 40 bázických bodov na 4,4 %. Ide o prvé zvýšenie sadzieb od roku 2018, keďže pretrvávajúce inflačné tlaky sú čoraz akútnejšie a existuje riziko, že inflácia zostane zvýšená príliš dlho. Miera inflácie v Indii sa v marci zvýšila na 6,95 %, pričom už tretí mesiac po sebe zostala nad tolerančným limitom centrálnej banky 2 % až 6 % a očakáva sa, že aj aprílové údaje budú zvýšené. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,43 %, Hang Seng -1,10 %, Nikkei 225 -0,11 %.
Obchodný prebytok v Nemecku sa v marci 2022 prudko znížil na 9,7 miliardy EUR z 20,7 miliardy EUR, ktoré boli namerané v predchádzajúcom roku. Bolo to spôsobené poklesom vývozu do Číny, Spojeného kráľovstva a Ruska, zatiaľ čo dovoz naďalej rástol dvojciferným tempom. Vývoz sa medziročne zvýšil o 8,1 % na 137,4 miliardy eur a dovoz vzrástol o 20,1 % na 127,7 miliardy eur. Na kalendárnom a sezónne upravenom základe vývoz klesol o 3,3 % v porovnaní s februárom 2022, pričom predaj do Ruska klesol až o 62,3 % v dôsledku uvalených sankcií. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,96 %, CAC 40 -1,24 %, DAX -0,49 %.
Obchodný deficit USA sa v marci 2022 prudko prehĺbil na rekordných 109,8 miliardy USD, keďže plošný nárast cien, najmä energií, zdvihol dovoz o 10,3 % na nové rekordné maximum 351,5 miliardy USD. Prudký nárast zaznamenali nákupy ropy, bavlnených odevov a domácich potrieb, obuvi, nábytku, počítačov, osobných áut, dopravy a cestovania. Vývoz tiež dosiahol nový rekord 241,7 miliardy USD, ale zvýšil sa o 5,6 %, čo je oveľa menej ako dovoz. Zásielky vzrástli najmä v prípade ropy, vykurovacieho oleja, kvapalného zemného plynu, automobilov a ich dielov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +2,82 %, S&P 500 +2,97 %, NASDAQ +3,19 %.
Prečítané: 1234x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.