Špekulácie o tom, čí federálni rezervní systém bude udržovať úrokové sadzby na vyššej úrovni po dlhšiu dobu ako sa predpokladalo
Špekulácie o tom, čí federálni rezervní systém bude udržovať úrokové sadzby na vyššej úrovni po dlhšiu dobu ako sa predpokladalo
Absolútna správa:
Veľkou otázkou, ktorej trhy momentálne čelia, je, či sa Fed rozhodne zvýšiť sadzby budúcu stredu, alebo ich po desiatich zvýšeniach v rade nezvýši. Na americkom predburzovom trhu sa spoločnosť GameStop Corp. prepadla o 18 % po tom, ako prepustila svojho výkonného riaditeľa a vykázala tržby, ktoré zaostali za odhadmi. Technologické akcie, ktoré bývajú spomedzi všetkých akcií najcitlivejšie na úrokové sadzby, pociťujú tlak, keďže investori zvažujú možnosť, že Federálny rezervný systém ešte neskončil so sprísňovaním úrokových sadzieb. Obchodníci zvýšili stávky na zvýšenie sadzieb Fedu, pričom swapy sa priblížili k cene zvýšenia o štvrť bodu na júlovom zasadnutí. V rámci európskych akcií spoločnosť ASML Holding vo štvrtok stratila 1,8 %, čo bol najväčší pokles indexu Stoxx 600. Dve významné centrálne banky tento týždeň - Bank of Canada a Reserve Bank of Australia - nečakane zvýšili sadzby, aby dostali infláciu pod kontrolu. "Kľúčovou vecou, ktorú si treba uvedomiť, je, že boj proti inflácii sa neskončil," povedala Helen Jewellová, zástupkyňa CIO spoločnosti BlackRock Fundamental Equities pre región EMEA. Analytici tvrdia, že sa inflácia a obavy z jej zvyšovania prehlbujú z hľadiska zvyšovania sadzieb.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Indická centrálna banka (Reserve Bank of India) na svojom júnovom zasadnutí v roku 2023 druhýkrát po sebe ponechala svoju základnú repo sadzbu na úrovni 6,5 % s cieľom zabezpečiť, aby inflácia zostala v cieľovom pásme centrálnej banky 2-6 % a zároveň naďalej podporovala rast. Index spotrebiteľských cien v Číne sa v apríli 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 0,10 %.
EU: Hospodárstvo Európy sa v prvých troch mesiacoch roka 2023 nečakane znížilo o 0,1 % v porovnaní s prvými odhadmi mierneho rastu o 0,1 %. Údaje za posledný štvrťrok 2022 boli tiež revidované a namiesto nezmeneného údaju vykázali pokles o 0,1 %, čo znamená, že eurozóna sa dostala do malej technickej recesie.
USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 3. júna 2023 zvýšil na 261 tisíc, čo je najvyššia hodnota od októbra 2021 a prevyšuje trhové prognózy na úrovni 235 tisíc.
Prečítané: 962x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.