V správe z 11. apríla sa pozrieme na hlavné indexy na trhoch, ktoré začali deň smerujúc v rovnakom trende, signalizujúc poklesy. Paralelne s tým cena medi dosiahla najvyššiu hodnotu v roku 2024, naznačujúc ďalší rast, a cena bitcoinu sa pohybovala blízko hranice 70 000 USD. V makroanalytickom pohľade prinášame informácie o súčasných ekonomických trendoch v Amerike, Ázii a EÚ, zahŕňajúc rastúci dovoz z Číny do USA, prognózovaný rast čínskej a indickej ekonomiky a pozornosť smerujúcu k nadchádzajúcemu zasadnutiu Európskej centrálnej banky.
Absolútna správa:
Predchádzajúce otváracie hodnoty hlavných indexov sa niesli rovnakým trendom, naznačujúc korekcie smerom nadol. S&P 500 sa otvoril na hodnote 5 167,88 bodov, čo predstavuje pokles o 0,81 % oproti predošlému dňu. Dow Jones Industrial Average tiež zaznamenal pokles o 0,57 %, pričom sa otvoril na hodnote 38 662,28 bodov. NASDAQ Composite sa držal rovnakého trendu, zaznamenávajúc zníženie o 1,24 % s hodnotou 16 104,01 bodov. Aj japonský index Nikkei 225 poklesol, keď sa otvoril na hodnote 39 090,68 bodov, čo predstavuje pohyb smerom nadol o 1,24 %. Na čínskej pôde Sanghai Composite Index klesol o 0,45 %, dosahujúc hodnotu 3 013,57 bodov. Euro Stoxx 50, európsky index, začal deň s úrovňou 4 994,15 bodov, ktorá je o 0,13 % menšia než predošlá.
Na trhu nerastných surovín ceny medi dosiahli svoje najvyššie hodnoty v roku 2024, naznačujúc začiatok ďalšieho obdobia rastu. V New Yorku sa obchodovala za 4,323 USD za libru, zatiaľ čo na londýnskej burze dosiahla 9 477 USD za metrickú tonu, pričom Banka Citi predpokladá ďalší nárast až na 12 000 USD do roku 2026. Vo svete kryptomien sa štvrtková cena bitcoinu pohybuje blízko hranice 70 000 USD v období, keď investori reagujú na obavy o zvýšenie úrokových sadzieb v USA a nestabilite indexu spotrebiteľských cien. Zároveň sa investičná verejnosť pripravuje na nadchádzajúcu udalosť halvingu, ktorá zníži generovanie nových bitcoinov a môže ovplyvniť ich hodnotu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Amerika: Napriek obavám z inflácie pokračuje dovoz z Číny do USA v rýchlom raste, pričom sa zvýšil na najvyššiu úroveň od jesene minulého roku, prekračujúc dva milióny kusov do mája. Celkový dovoz za prvú polovicu roku 2024 sa predpokladá na 11,7 milióna TEU, čo je o 11 % viac ako v predchádzajúcom roku. Zväčšený dopyt po službách sa eviduje v Norfolku a New Yorku/New Jersey, ktorý je výsledkom zvýšeného presunu kontajnerov kvôli nedávnej nehode v Baltimore.
Ázia: Hoci čínska ekonomika čelí výzvam v dôsledku dlhodobého spomalenia trhu s nehnuteľnosťami a obmedzených monetárnych stimulov, tak podľa Ázijskej rozvojovej banky (ADB) bude Čína aj naďalej hlavným hnacím motorom svetového ekonomického rastu. Napriek rýchlemu progresu Indii zostáva ekonomicky menšou krajinou v porovnaní s Čínou, ktorej HDP by mal byť podľa očakávaní ADB 4,8 % v roku 2024.
EU: Na európskej pôde je pozornosť upriamená na nadchádzajúce zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB). Hoci sa neočakávajú zmeny v úrokových sadzbách, tak prezidentka ECB, Christine Lagardeová, pravdepodobne prediskutuje údaje o inflácii a potenciálne zníženie sadzieb v júni.
David Vantruba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.