Akcie zmiernili straty, po tom ako komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému priniesli určitú úľavu investorom, ktorí sa obávajú ešte agresívnejšieho tempa zvyšovania sadzieb, ktoré by mohli uvrhnúť ekonomiku do recesie.
Akcie zmiernili straty, po tom ako komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému priniesli určitú úľavu investorom, ktorí sa obávajú ešte agresívnejšieho tempa zvyšovania sadzieb, ktoré by mohli uvrhnúť ekonomiku do recesie.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa odrazil od miním v relácii, keď guvernér Fedu Christopher Wallerand prezident Fedu Bank of St. Louis James Bullard povedali, že v júli podporia zvýšenie o 75 bázických bodov po znepokojujúcich výsledkoch inflácie. Obchodníci znížili očakávania na celobodový pohyb. Obchodníci si overili realitu od korporátnej strany, pričom spoločnosť JPMorgan Chase & Co. dočasne zastavila spätné odkupy, pretože zisky zaostali za odhadmi, a spoločnosť Morgan Stanley oznámila pokles príjmov z investičného bankovníctva. Šéfovia oboch bánk však povedali, že svoje firmy nenasmerujú k úkrytu, aj keď vidia, že globálne udalosti ničia ekonomiku. Kľúčové meradlo veľkoobchodných a firemných cien v USA vzrástlo viac, ako sa predpokladalo, aj keď sa začali objavovať určité známky ochladzovania inflačných tlakov. Za posledných niekoľko týždňov prudko klesli miery potravín, priemyselných surovín a ropy. Napriek tomu môže trvať mesiace, kým sa inflácia na úrovni domácností zmierni. Úrokové sadzby hypoték v USA sa opäť zvýšili a dosiahli tak úroveň 5,51 %. Podľa novej štúdie ekonóma Fed Bank of Atlanta bude zmenšenie súvahy Fedu vo výške 8,9 bilióna dolárov mať v priebehu času efekt ekvivalentný maximálne trom štvrťročným zvýšeniam úrokových sadzieb. To naznačuje, že zníženie aktív bude mať relatívne mierny účinok v porovnaní so zvyšovaním sadzieb v boji proti inflácii.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Qualcomm Incorporated., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +4,62 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +149,23 %). Qualcomm Incorporated pôsobí ako nadnárodná spoločnosť vyrábajúca polovodičové a telekomunikačné zariadenia. Spoločnosť vyvíja a dodáva digitálne bezdrôtové komunikačné produkty a služby založené na digitálnej technológii CDMA. Qualcomm slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Priemyselná produkcia v Japonsku v máji 2022 medzimesačne klesla o 7,5 % po 1,5% poklese, ktorý bol nameraní mesiac predtým. Bol to druhý mesiac za sebou, kedy sme sledovali pokles priemyselnej produkcie a najprudšie tempo poklesu od mája 2020 v dôsledku pandémie COVID-19. Na medziročnej báze priemyselná produkcia v máji klesla o 3,1 % po poklese o 4,9 % v apríli. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,01 %, Hang Seng -0,22 %, Nikkei 225 +0,62 %.
Veľkoobchodné ceny v Nemecku vzrástli v júni 2022 medziročne o 21,2 %, po 22,9 % náraste v predchádzajúcom mesiaci a rekordnom maxime 23,8 %, ktoré bolo namerané v apríli v apríli. Rovnako ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, dôsledky vojny na Ukrajine naďalej tlačia na rast cien surovín, zdrojov energie a potravín. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa veľkoobchodné ceny v júni mierne zvýšili o 0,1 %, čím sa spomalili z 1,0 % rastu v máji. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,66 %, CAC 40 -1,41 %, DAX -1,86 %.
Výrobné ceny pre konečný dopyt v USA v júni 2022 medzimesačne vzrástli o 1,1 %, čo je najviac za tri mesiace a nad trhové prognózy, ktoré počítali s rastom o 0,8 %. Ceny tovarov vzrástli o 2,4 %, oveľa viac ako 1,4 % v máji, pričom viac ako polovica tohto nárastu bola spôsobená 18,5 % nárastom cien benzínu. Náklady na služby vzrástli o 0,4 %, o niečo menej ako 0,6 % v máji, a to najmä v dôsledku vyšších marží v maloobchode s potravinami a alkoholom. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,46 %, S&P 500 -0,30 %, NASDAQ +0,03 %.
Prečítané: 1109x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.