Napriek tomu, že akcie tento týždeň prevažne rástli a zmazali tak časť strát, sú investori stále na pozore a čakajú na nové správy o stave ekonomiky.
Napriek tomu, že akcie tento týždeň prevažne rástli a zmazali tak časť strát, sú investori stále na pozore a čakajú na nové správy o stave ekonomiky.
Absolútna správa:
Americké akcie dnes kolísali a štátne dlhopisy klesli po tom, čo správa o zamestnanosti ukázala, že rast zamestnanosti zostal silný, čím sa uvoľnila cesta pre centrálnu banku Spojených štátov amerických, aby pokračovala v agresívnom v boji proti inflácii. S&P 500 a Nasdaq 100 sa pohybovali medzi ziskami a stratami, ale zatvorili vo výnose. Rovnako kolísal aj dolár, osciloval okolo hodnoty kde dnes otvoril – 1,016 doláru za euro. Ropa smeruje k týždennej strate a to aj napriek tomu, že dnes pokračovala v raste, ktorý začal ku koncu včerajšieho obchodovacieho dňa. Bitcoin vystúpal nad hranicu 22 000 dolárov a po zvyšok dňa sa pod ňou držal. Šokujúcou správou dňa bolo, že bývalý premiér Shinzo Abe – najdlhšie slúžiaci premiér Japonska a osobnosť s veľkým politickým vplyvom – zomrel po streľbe na piatkovej predvolebnej akcii pri útoku, ktorý šokoval národ, keďže v Japonsku sú politické násilie a zbrane zriedkavé.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Enphase Energy, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,65 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 27002,79 %). Enphase Energy je globálna energetická technologická spoločnosť, ktorá navrhuje, vyvíja, vyrába a predáva domáce energetické zariadenia, ktoré riadia výrobu energie, jej energie, riadenie a komunikáciu na jednej inteligentnej platforme. Spoločnosť v súčasnosti ponúka riešenia zamerané na rezidenčné a komerčné trhy po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Výdavky domácností v Japonsku sa v máji 2022 znížili o 0,5 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom a zostali negatívne už tretí mesiac po sebe, pričom ich ťahali nadol nižšie výdavky na autá, kde dodávky zasiahli nedostatok čipov a narušenie dodávateľského reťazca. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,33 %, Hang Seng +0,38 %, Nikkei 225 +0,10 %.
Obchodný deficit Francúzska sa v máji zvýšil na 13 miliárd eur z 12,7 miliardy eur v predchádzajúcom mesiaci a prekonal odhady trhu vo výške 12,8 miliardy eur. Bol to najväčší obchodný deficit od začiatku dostupných záznamov v januári 1970. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,52 %, CAC 40 +0,44 %, DAX +1,34 %.
Miera nezamestnanosti v USA zostala v júni 2022 nezmenená na úrovni 3,6 %, rovnako ako v predchádzajúcich troch mesiacoch, pričom zostala najnižšia od februára 2020 a je v súlade s očakávaniami trhu. Počet ľudí bez práce sa znížil o 38-tisíc na 5,912 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,15 %, S&P 500 -0,08 %, NASDAQ +0,12 %.
Prečítané: 1112x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.