Dvojdňový pokles indexu S&P 500 bol zastavený po zverejnení pozitívnych výsledkovej americkej inflácie.
Dvojdňový pokles indexu S&P 500 bol zastavený po zverejnení pozitívnych výsledkovej americkej inflácie.
Absolútna správa:
Akcie vzrástli a výnosy dlhopisov klesli po tom, čo údaje o inflácii v USA posilnili špekulácie, že Federálny rezervný systém v septembri pozastaví zvyšovanie úrokových sadzieb. Index S&P 500 a vzrástol o viac ako 1 % a najväčšie spoločnosti sa po poklese v predchádzajúcom dni odrazili od dna, pričom spoločnosti Apple, Microsoft a Tesla boli vo štvrtok na čele ziskov. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa politické kroky, klesli o štyri bázické body na 4,77 %. Dolár ustúpil voči väčšine silných mien, okrem jenu. Ceny swapov Fedu mierne znížili pravdepodobnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb v tomto roku. Základný index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa často volatilné náklady na potraviny a energie, druhý mesiac vzrástol o 0,2 %, ukázali štvrtkové údaje Úradu pre štatistiku práce. To znamenalo najmenší spätný nárast za viac ako dva roky. Týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti medzitým vzrástol na 248 000 a prekonal odhady. Spoločnosť Alibaba rástla po tom, ako jej príjmy prekonali očakávania a jej hlavná časť internetového predaja sa vrátila k rastu, čo je veľký krok pre národnú ikonu, ktorá sa snaží oživiť svoje podnikanie v nestabilnej ekonomike. Spoločnosť Walt Disney vzrástla po tom, ako vedenie jednej z najväčších zábavných spoločností na svete uviedlo, že kapitálové výdavky a výdavky na filmy a televízne programy sú nižšie, ako sa predpokladalo. Spoločnosť Tapestry, vlastník značiek ako Coach a Kate Spade, sa dohodla na prevzatí materskej spoločnosti Michael Kors Capri Holdings v transakcii za 8,5 miliardy USD, čo ukazuje, že vlna konsolidácie v sektore luxusného tovaru sa zďaleka neskončila.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Ceny výrobcov v Japonsku v júli 2023 medziročne vzrástli o 3,6 %, čo je najmenej od marca 2021, po júnovom náraste o 4,3 % revidovanom smerom nahor a v porovnaní s očakávaniami trhu na úrovni 3,5 %. Najnovší výsledok zároveň znamenal siedmy mesiac spomalenia rastu výrobnej inflácie v rade, a to v podmienkach zmierňovania globálnych nákladových tlakov. Ceny sa zmiernili v prípade dopravných prostriedkov, nápojov a potravín, kovových výrobkov a elektrických zariadení. Naopak ceny rástli v prípade ropných a uhoľných produktov. Na mesačnej báze sa ceny výrobcov v júli zvýšili o 0,1 %, čím sa zmenil ich pokles o 0,1 % v júni, ktorý bol revidovaný smerom nadol, a zaznamenali prvý nárast za posledné tri mesiace.
EU: Podľa konečných odhadov sa ročná miera inflácie v Taliansku v júli 2023 ďalej znížila na 5,9 %, čo je mierne pod pôvodnou hodnotou 6 % a po 6,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Pokles bol do veľkej miery spôsobený spomalením rastu nákladov na služby spojené s dopravou (2,4 % oproti 4,7 %) neregulované energie (7 % oproti 8,4 % v júni) a spracované potraviny (10,5 % oproti 11,5 %). Miernejším tempom rástli aj ceny ostatných tovarov (4,5 % oproti 4,8 %). Ďalší pokles medzitým zaznamenali regulované energie (-30,2 % oproti -29 %). Na druhej strane sa zvýšila inflácia v prípade nespracovaných potravín (10,4 % oproti 9,4 %) a služieb spojených s bývaním (3,6 % oproti 3,5 %). Jadrová miera inflácie sa znížila na 5,2 % z júnových 5,6 %. Na mesačnej báze spotrebiteľské ceny nevykazovali žiadne pohyby.
USA: Ročná miera inflácie v USA sa v júli 2023 zrýchlila z júnových 3 % na 3,2 %, avšak pod úrovňou prognóz 3,3 %. Znamená to zastavenie 12 mesiacov po sebe trvajúceho poklesu v dôsledku bázických efektov. Rok predtým začala inflácia klesať zo svojho maxima na úrovni 9,1 %. Mesačná miera inflácie v Spojených štátoch sa v júli 2023 udržala na stabilnej úrovni 0,2 %, čo zodpovedalo trhovým očakávaniam. Ročná miera inflácie spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, v júli 2023 klesla na 4,7 %, čo je najnižšia hodnota od októbra 2021, z 4,8 % v predchádzajúcom mesiaci a pod trhovými očakávaniami na úrovni 4,8 %. Mesačná hodnota tejto inflácie oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástla o 0,2 %, čo zodpovedá júnovému nárastu a je v súlade s trhovými projekciami. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, v týždni končiacom sa 5. augusta oproti predchádzajúcemu týždňu vzrástol o 21 000 na 248 000, čo je najviac za posledný mesiac a výrazne prevyšuje očakávania na úrovni 230 000.
Prečítané: 942x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.