pred 8 mesiacmi

Pozitívne výsledky americkej inflácie posilnili akcie

Shutterstock_2159856967

Dvojdňový pokles indexu S&P 500 bol zastavený po zverejnení pozitívnych výsledkovej americkej inflácie.

Absolútna správa:

Akcie vzrástli a výnosy dlhopisov klesli po tom, čo údaje o inflácii v USA posilnili špekulácie, že Federálny rezervný systém v septembri pozastaví zvyšovanie úrokových sadzieb. Index S&P 500 a vzrástol o viac ako 1 % a najväčšie spoločnosti sa po poklese v predchádzajúcom dni odrazili od dna, pričom spoločnosti Apple, Microsoft a Tesla boli vo štvrtok na čele ziskov. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa politické kroky, klesli o štyri bázické body na 4,77 %. Dolár ustúpil voči väčšine silných mien, okrem jenu. Ceny swapov Fedu mierne znížili pravdepodobnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb v tomto roku. Základný index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa často volatilné náklady na potraviny a energie, druhý mesiac vzrástol o 0,2 %, ukázali štvrtkové údaje Úradu pre štatistiku práce. To znamenalo najmenší spätný nárast za viac ako dva roky. Týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti medzitým vzrástol na 248 000 a prekonal odhady. Spoločnosť Alibaba rástla po tom, ako jej príjmy prekonali očakávania a jej hlavná časť internetového predaja sa vrátila k rastu, čo je veľký krok pre národnú ikonu, ktorá sa snaží oživiť svoje podnikanie v nestabilnej ekonomike. Spoločnosť Walt Disney vzrástla po tom, ako vedenie jednej z najväčších zábavných spoločností na svete uviedlo, že kapitálové výdavky a výdavky na filmy a televízne programy sú nižšie, ako sa predpokladalo. Spoločnosť Tapestry, vlastník značiek ako Coach a Kate Spade, sa dohodla na prevzatí materskej spoločnosti Michael Kors Capri Holdings v transakcii za 8,5 miliardy USD, čo ukazuje, že vlna konsolidácie v sektore luxusného tovaru sa zďaleka neskončila.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Ceny výrobcov v Japonsku v júli 2023 medziročne vzrástli o 3,6 %, čo je najmenej od marca 2021, po júnovom náraste o 4,3 % revidovanom smerom nahor a v porovnaní s očakávaniami trhu na úrovni 3,5 %. Najnovší výsledok zároveň znamenal siedmy mesiac spomalenia rastu výrobnej inflácie v rade, a to v podmienkach zmierňovania globálnych nákladových tlakov. Ceny sa zmiernili v prípade dopravných prostriedkov, nápojov a potravín, kovových výrobkov a elektrických zariadení. Naopak ceny rástli v prípade ropných a uhoľných produktov. Na mesačnej báze sa ceny výrobcov v júli zvýšili o 0,1 %, čím sa zmenil ich pokles o 0,1 % v júni, ktorý bol revidovaný smerom nadol, a zaznamenali prvý nárast za posledné tri mesiace.

EU: Podľa konečných odhadov sa ročná miera inflácie v Taliansku v júli 2023 ďalej znížila na 5,9 %, čo je mierne pod pôvodnou hodnotou 6 % a po 6,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Pokles bol do veľkej miery spôsobený spomalením rastu nákladov na služby spojené s dopravou (2,4 % oproti 4,7 %) neregulované energie (7 % oproti 8,4 % v júni) a spracované potraviny (10,5 % oproti 11,5 %). Miernejším tempom rástli aj ceny ostatných tovarov (4,5 % oproti 4,8 %). Ďalší pokles medzitým zaznamenali regulované energie (-30,2 % oproti -29 %). Na druhej strane sa zvýšila inflácia v prípade nespracovaných potravín (10,4 % oproti 9,4 %) a služieb spojených s bývaním (3,6 % oproti 3,5 %). Jadrová miera inflácie sa znížila na 5,2 % z júnových 5,6 %. Na mesačnej báze spotrebiteľské ceny nevykazovali žiadne pohyby.

USA: Ročná miera inflácie v USA sa v júli 2023 zrýchlila z júnových 3 % na 3,2 %, avšak pod úrovňou prognóz 3,3 %. Znamená to zastavenie 12 mesiacov po sebe trvajúceho poklesu v dôsledku bázických efektov. Rok predtým začala inflácia klesať zo svojho maxima na úrovni 9,1 %. Mesačná miera inflácie v Spojených štátoch sa v júli 2023 udržala na stabilnej úrovni 0,2 %, čo zodpovedalo trhovým očakávaniam. Ročná miera inflácie spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, v júli 2023 klesla na 4,7 %, čo je najnižšia hodnota od októbra 2021, z 4,8 % v predchádzajúcom mesiaci a pod trhovými očakávaniami na úrovni 4,8 %. Mesačná hodnota tejto inflácie oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástla o 0,2 %, čo zodpovedá júnovému nárastu a je v súlade s trhovými projekciami. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, v týždni končiacom sa 5. augusta oproti predchádzajúcemu týždňu vzrástol o 21 000 na 248 000, čo je najviac za posledný mesiac a výrazne prevyšuje očakávania na úrovni 230 000.

Prečítané: 634x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 2 hodinami

Globálne trhy reagujú na zasadnutie Fedu a štvrťročné výsledky

Shutterstock_1209512524
pred 2 dňami

HSBC ohlasuje lepšie výnosy, zatiaľ čo Air France – KLM eviduje prevádzkovú stratu

FP
pred 3 dňami

Trhové pohyby a očakávania pred aprílovým zasadnutím Fedu

FP
pred týždňom

Pokles akcií Meta a nervozita na trhoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.