Americké akcie vzrástli, keď sa bankový sektor odrazil od nedávnych miním vďaka perspektíve na ďalšiu podporu zo strany amerických orgánov.
Americké akcie vzrástli, keď sa bankový sektor odrazil od nedávnych miním vďaka perspektíve na ďalšiu podporu zo strany amerických orgánov.
Absolútna správa:
Spoločnosť First Citizens so sídlom v Severnej Karolíne oznámila v pondelok v skorých ranných hodinách, že odkúpi všetky vklady a úvery banky Silicon Valley. First Citizens v rámci transakcie získa práva na zhodnotenie akcií v hodnote až 500 mil. USD. Transakcia podľa oznámenia zahŕňa vklady Silicon Valley v hodnote 72 miliárd USD so zľavou 16,5 miliardy USD. First Citizens si ponechá aktíva a cenné papiere v hodnote približne 90 mld. USD. Regulačný orgán odhaduje, že krach banky Silicon Valley bude stáť Fond poistenia vkladov 20 miliárd USD. Akcie First Citizens sa v pondelok po tejto správe prudko zvýšili o viac ako 50 %, keďže americkí predstavitelia začali zvažovať rozšírenie núdzového úverového rámca, ktorý by banke poskytol viac času na posilnenie jej bilancie. Výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok vzrástli približne o 12 bázických bodov, zatiaľ čo výnosy dvojročných dlhopisov citlivých na úrokové sadzby poskočili približne o 20 bázických bodov. Inverzná výnosová krivka naďalej signalizuje pokles. Ukazovateľ sily dolára sa ustálil. Európske akcie vzrástli, pričom akcie bánk vrátane Deutsche Bank AG a Credit Suisse AG sa odrazili od mínusu. Hoci je nervozita evidentná, niet pochýb o tom, že doterajšia reakcia zabránila tomu, aby sa situácia výrazne zhoršila. Dôvera sa bude postupne zlepšovať, pokiaľ sa do ťažkostí nedostanú ďalšie banky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,14 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +13,08 %). First Republic Bank a jej dcérske spoločnosti poskytujú služby privátneho bankovníctva, privátneho podnikateľského bankovníctva a správy privátneho majetku na mestských a pobrežných trhoch v USA. First Republic poskytuje služby založené na vzťahoch prostredníctvom jedného kontaktného miesta pre všetky svoje služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index predstihových ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý sa používa na hodnotenie ekonomického výhľadu na niekoľko mesiacov dopredu na základe údajov, ako sú ponuky práce a spotrebiteľská nálada, bol v januári 2023 revidovaný na vyššiu úroveň 96,6 z 96,5 v predbežnom čítaní a v porovnaní s nahor revidovanou konečnou hodnotou 97,2 v decembri 2022. Išlo o najnižšie čítanie od novembra 2020, a to v súvislosti s rastúcimi obavami z možnej globálnej recesie v dôsledku sprísňovacej politiky hlavných centrálnych bánk a jej vplyvu na japonské hospodárstvo. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -14,57%, Hang Seng -1,75%, Nikkei 225 +0,33%.
Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko sa v marci 2023 zvýšil na 93,3 bodu, čo je najvyššia hodnota od februára 2022. Dôvera medzi podnikateľmi rástla piaty mesiac po sebe, a to napriek nedávnym bankovým otrasom, vysokým cenám a nákladom na pôžičky. Sub-index súčasných podmienok sa zvýšil na 95,4 z 93,9 a ukazovateľ očakávaní stúpol na 91,2 z nadol revidovanej hodnoty 88,4. Podiel podnikov, ktoré chcú zvýšiť ceny, sa znížil a 41,6 % sa v marci sťažovalo na nedostatok ponuky, zatiaľ čo očakávania v priemysle mierne klesli. Medzitým ekonómovia Ifo poznamenali, že zimná recesia sa stala nepravdepodobnejšou. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,82%, CAC 40 +0,9 %, DAX +1,14 %.
Všeobecný index podnikateľskej aktivity Federálnej rezervnej banky v Dallase pre priemyselnú výrobu v Texase klesol druhý mesiac po sebe na -15,7 v marci 2023 z -13,5 vo februári, čo signalizuje, že vnímanie širších podnikateľských podmienok sa naďalej zhoršuje. Index nových objednávok bol záporný už desiaty mesiac po sebe (-14,3 oproti -13,2), objednávky naďalej klesali (-15,2 oproti -16,9) a index dodávok sa posunul nadol (-10,5 oproti -5). Na druhej strane sa index produkcie, ktorý je kľúčovým ukazovateľom podmienok vo výrobnom sektore štátu, zvýšil na 2,5 bodu z -2,8 bodu, čo naznačuje mierny nárast produkcie, a index využitia kapacít sa vrátil do kladných čísel, keď sa zvýšil o šesť bodov na 2,3 bodu. Aj opatrenia na trhu práce naznačujú obnovenie rastu zamestnanosti (10,4 oproti -1) a pokračujúce predlžovanie pracovného týždňa. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,61 %, S&P 500 +0,17 %, NASDAQ -0,47 %.
Prečítané: 1008x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.