Najdôležitejšou správou dňa bol vývoj americkej inflácie. Treba však dodať, že trend poklesu inflácie nie je zatiaľ ešte prejavom menovej politiky americkej centrálnej banky, jedná sa o lacnejší import tovarov a služieb vďaka silnému doláru.
Najdôležitejšou správou dňa bol vývoj americkej inflácie. Treba však dodať, že trend poklesu inflácie nie je zatiaľ ešte prejavom menovej politiky americkej centrálnej banky, jedná sa o lacnejší import tovarov a služieb vďaka silnému doláru.
Absolútna správa:
Americké akcie otvorili síce v mínuse, no počas celého obchodovacieho dňa rástli. Bolo to z dôvodu informácií o miernom poklese inflácie a špekulácií, že celoročný výpredaj mohol potenciálne dosiahnuť svoje dno. Štatistiky o inflácií za september ukázali nárast o 8,2 % čo je najnižšia úroveň za sedem mesiacov, a mierny pokles z 8,3 % v auguste. Na túto správu reagovali európske akcie, euro, aj komodity prudkým poklesom, ktorý neskôr vymazali. Rizikové aktíva boli celý rok pod tlakom, keďže centrálne banky na celom svete sa pokúšali skrotiť nekontrolovateľnú infláciu. Najnovšie údaje dokazujú, že tvrdá menová medicína sa naozaj ukáže až o 12 – 18 mesiacov, v súlade s ekonomickou teóriou. Táto správa prišla po minulotýždňových údajoch o mzdách, ktoré v septembri ukázali mieru nezamestnanosti na minime za päť desaťročí. Krivka štátnych pokladničných poukážok sa sploštila, pričom výnos dvojročných dlhopisov citlivých na menovú politiku vzrástol nad 4,5 % a potom sa stiahol späť k 4,4 %. Trhové stávky na sadzby sa na nasledujúcich dvoch zasadnutiach Fedu stále viac prikláňajú k zvyšovaniu o 75 bázických bodov a očakávajú, že centrálna banka pred skončením cyklu sprísnenia stlačí sadzby nad 4,85 %. Aktuálna sadzba je 3,25 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Domino's Pizza, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,44 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +110,59 %). Domino's Pizza prevádzkuje sieť firemných franšízových predajní Domino's Pizza, ktoré sa nachádzajú po celých Spojených štátoch aj v iných krajinách. Spoločnosť tiež prevádzkuje regionálne výrobné a distribučné centrá pizzového a iného cesta Spojených štátoch amerických aj mimo nich.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index cien priemyselných výrobcov v Japonsku zaznamenal nárast o 9,7 % medziročne v septembri, čím prekonali trhový konsenzus 8,8 % a nahor revidovaný nárast 9,4 % predchádzajúci mesiac. Medzimesačne ceny producentov rástli o 0,70 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,84 %, Hang Seng -1,87 %, Nikkei 225 -0,60 %.
Ročná miera inflácie v Nemecku bola v septembri potvrdená na úrovni 10 %, a dosiahla najvyššiu úroveň od konca druhej svetovej vojny, čím sa zdôraznil vplyv prebiehajúcej energetickej krízy. Infláciu viedli hlavne vyššie ceny energií (43,9 % oproti 35,6 % v auguste), ale aj potravín (18,7 % oproti 16,6 %). Medzimesačne vzrástli spotrebiteľské ceny o 1,90 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,93 %, CAC 40 +1,04 %, DAX +1,51 %.
Ročná miera inflácie v USA sa už tretí mesiac po sebe spomalila na 8,2 % v septembri, čo je najnižšia úroveň za sedem mesiacov, v porovnaní s 8,3 % v auguste, ale nad prognózami trhu 8,1 %. Medzimesačne ceny vzrástli o 0,4 %. Jadrová inflácia zrýchlila na 6,6 %, čo je najviac od roku 1982. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +2,83 %, S&P 500 +2,59 %, NASDAQ +2,23 %.
Prečítané: 923x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.