Ekonomické údaje z Washingtonu z tohto týždňa by mohli ešte viac podnietiť prístup politikov centrálnych bánk, ktorí by mohli zvýšiť úrokové sadzby až o pol bodu.
Ekonomické údaje z Washingtonu z tohto týždňa by mohli ešte viac podnietiť prístup politikov centrálnych bánk, ktorí by mohli zvýšiť úrokové sadzby až o pol bodu.
Absolútna správa:
Americké akcie zaznamenali dnes zmiešaný výkon, keď sa investori pripravujú na rušný týždeň plný kľúčových ekonomických údajov, ktoré by mohli prinútiť Federálny rezervný systém konať agresívnejšie v súvislosti s plánmi na zvýšenie úrokových sadzieb. Investori začínajú tento rok pozornejšie sledovať cenovú hladinu po nedávnych poznámkach predsedu Fedu Jeroma Powella, ktoré signalizovali nárast o 50 bázických bodov, keďže úradníci očakávajú vyššie náklady na pôžičky s cieľom obmedziť stúpajúcu úroveň inflácie. Ekonomické údaje z Washingtonu z tohto týždňa by mohli ešte viac podnietiť prístup politikov centrálnych bánk, ktorí by mohli pokročiť s pol bodovým zvýšením. Najdôležitejšia marcová správa o pracovných miestach je vrcholom ekonomických správ tohto týždňa. Napätosť na trhu práce výrazne ovplyvnila rozhodnutie Fedu obmedziť menovú politiku, pričom dynamika hospodárskeho oživenia naznačuje predstaviteľom, že americká ekonomika by mohla prečkať menej prispôsobivé finančné podmienky. Okrem toho, zatiaľ čo zlepšujúci sa trh práce je pre domácnosti v USA dobrý, rozsiahle otváranie pracovných miest vytvorilo priestor pre značný pákový efekt pre pracovníkov, čím sa zvýšili mzdy a ďalej zvýšili inflačné tlaky. Podľa odhadov ekonómov Bloomberg správa pravdepodobne ukáže ďalšie robustné čítanie, pričom sa očakáva nárast miezd o 490 000. Ďalším ústredným bodom pre obchodníkov na fronte ekonomických údajov je tento týždeň čerstvé čítanie deflátora mesačných výdavkov na osobnú spotrebu (PCE), ktorý má byť zverejnený vo štvrtok. Meradlo je ďalším ukazovateľom toho, ako rýchlo rastú ceny v celej krajine. Konsenzuálni ekonómovia očakávajú, že PCE vo februári podľa údajov Bloombergu vykáže nárast o ďalších 0,6 %. Očakáva sa, že aj jadrový index PCE, ktorý Fed používa na vykonávanie menovej politiky, vykáže po zverejnení tlače v stredu nárast. Konsenzuálni ekonómovia očakávajú 5,5 % nárast jadrového PCE vo februári v porovnaní s januárovým 5,2 % nárastom.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,03 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1 864,07 %). Tesla Inc. navrhuje, vyrába a predáva vysokovýkonné elektrické vozidlá a komponenty hnacej sústavy elektrických vozidiel. Spoločnosť vlastní svoju predajnú a servisnú sieť a predáva komponenty elektrického pohonu iným výrobcom automobilov. Tesla obsluhuje zákazníkov po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
India plánuje prvýkrát po šiestich rokoch obmedziť vývoz cukru, aby zabránila prudkému nárastu domácich cien a mohla by obmedziť tohtoročný vývoz na 8 miliónov ton, uviedli vládne a priemyselné zdroje. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,63 %, Hang Seng +1,31 %, Nikkei 225 -0,73 %.
Ministri energetiky zo Skupiny siedmich priemyselných krajín odmietli požiadavky prezidenta Vladimira Putina, aby "nepriateľské" krajiny platili za ruský plyn rubľmi, povedal Nemec Robert Habeck po rokovaní so svojimi partnermi v pondelok. "Všetci ministri G7 sa zhodli, že ide o jednostranné a jasné porušenie existujúcich zmlúv," povedal Habeck, ktorý je nemeckým ministrom hospodárstva a ochrany klímy, novinárom po virtuálnej konferencii s ministrami energetiky G7. Ministri "znova zdôraznili, že zmluvy sú platné a spoločnosti by ich mali a musia rešpektovať. Platba v rubľoch je neprijateľná a dotknuté spoločnosti vyzývame, aby nevyhoveli Putinovej požiadavke,“ povedal. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,50 %, CAC 40 +0,54 %, DAX +0,78 %.
Deficit amerického obchodu s tovarom sa vo februári 2022 znížil na 106,59 miliardy USD z revidovaného historického maxima 107,57 miliardy USD v predchádzajúcom mesiaci, ukázal to predbežný odhad. Vývoz vzrástol o 1,2 % na 157,16 miliardy USD. Dovoz medzitým vzrástol o 0,3 % na 263,75 miliardy USD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,27 %, S&P 500 +0,72 %, NASDAQ +1,31 %.
Prečítané: 1158x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.