Predseda americkej centrálnej banky Powell potvrdil blížiace sa znižovanie nákupu aktív a očakáva spomalenie inflácie.
Predseda americkej centrálnej banky Powell potvrdil blížiace sa znižovanie nákupu aktív a očakáva spomalenie inflácie.
Absolútna správa:
Federálny rezervný systém je na dobrej ceste začať znižovať svoj program nákupu dlhopisov a inflácia by mala klesnúť, keď sa zmiernia obmedzenia v dodávateľskom reťazci, ktoré tlačia na ceny, povedal predseda Fedu Jerome Powell. „Sme na dobrej ceste začať znižovať naše nákupy aktív, ktoré, ak sa ekonomika bude vyvíjať tak, ako sa očakávalo, budú ukončené do polovice budúceho roka,“ povedal Powell v piatok počas panelovej diskusie na virtuálnom podujatí organizovanom juhoafrickou centrálnou bankou. „Myslím si, že je čas na tapering a nemyslím si, že je čas zvyšovať sadzby.“ Globálne obmedzenia a nedostatky v dodávateľskom reťazci, ktoré viedli k zvýšeniu inflácie, „pravdepodobne budú trvať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo, pravdepodobne do budúceho roka,“ povedal Powell a dodal, že „stále je to najpravdepodobnejší scenár“. „Ako rast pracovných miest zrýchli, inflácia sa vráti späť k nášmu 2 % cieľu.“ Očakáva sa, že Powell a jeho kolegovia z Federálneho výboru pre otvorený trh americkej centrálnej banky oznámia na konci svojho nadchádzajúceho zasadnutia 2. - 3. novembra, že začnú ukončovať program nákupu dlhopisov zavedený minulý rok počas začiatku pandémie. V súčasnosti Fed každý mesiac nakupuje štátne obligácie a cenné papiere kryté hypotékami v hodnote 120 miliárd USD a nadchádzajúce zníženie tempa nákupov bude znamenať prvý krok centrálnej banky smerom k ukončeniu opatrení menovej podpory zavedených v roku 2020 na ochranu ekonomiky pred dopadom koronavírusu. Investori stále očakávajú, že predstavitelia Fedu začnú v polovici budúceho roka zvyšovať svoju referenčnú úrokovú sadzbu, ktorá je v súčasnosti tesne nad nulou. Časová os očakávaného zvyšovania sadzieb sa na peňažných trhoch v posledných týždňoch posunula vpred v dôsledku nepriaznivých správ o inflácii, ktorá výrazne prekračuje 2 % cieľ centrálnej banky kvôli narušeniu globálneho dodávateľského reťazca, ktoré zvyšuje ceny širokej škály tovarov a služieb.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Seagate Technology Holdings PLC, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,07 % (výkonnosť za posledný rok: +150,84 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za FY Q1 2022, pričom zisk na akciu prekonal očakávania analytikov o 6,82 % a tržby o 0,17 %. Seagate Technology Holdings PLC ponúka produkty hardvéru pre počítače. Spoločnosť navrhuje, vyrába a predáva pevné disky pre podnikové aplikácie, klientske výpočtové aplikácie, klientske nevýpočtové aplikácie, systémy na zálohovanie osobných údajov, prenosné externé úložné systémy a systémy digitálnych médií.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spotrebiteľské ceny v Japonsku vzrástli v septembri o 0,2 % medziročne. Ide o prvý rast cien po 11 mesiacoch. China Evergrande Group unikla z pokraja platobnej neschopnosti vyplatením kupónu dlhopisov pred sobotňajším termínom, čo poskytlo realitnému gigantovi ešte aspoň týždeň na to, aby sa vyrovnal s dlhovou krízou, ktorá otriasla dôverou investorov v druhú najväčšiu ekonomiku sveta. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,64 %, Hang Seng +0,42 %, Nikkei 225 +0,34 %.
Ruská centrálna banka na svojom dnešnom zasadnutí zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov na 7,5 %, čo je najviac od júna 2019. Trhové prognózy rátali so zvýšením o 50 bázických bodov. Kompozitný PMI v eurozóne klesol podľa predbežného odhadu za október z 56,2 bodov na 54,3 bodov, očakával sa pokles na 55,2 bodov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,80 %, CAC 40 +0,71 %, DAX +0,46 %.
Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore v USA klesol podľa odhadu v októbri z úrovne 60,7 bodov na 59,2 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,21 %, S&P 500 -0,11%, NASDAQ -0,82 %.
Prečítané: 1069x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.