Energetická kríza v Európe pokračuje. Cena zemného plynu sa obchoduje na nových maximách. Prekonali sme aj úrovne zo začiatku marca, keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu.
Energetická kríza v Európe pokračuje. Cena zemného plynu sa obchoduje na nových maximách. Prekonali sme aj úrovne zo začiatku marca, keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu.
Absolútna správa:
Európske futures na zemný plyn dosiahli nové maximum. Referenčný kontrakt sa zvýšil o 6,7 % na úroveň 241 eur za megawatthodinu, čo je nad predchádzajúcim rekordom zo začiatku marca, keď ruská invázia na Ukrajine spôsobila šok na trhoch. Ceny sú približne 11-krát vyššie, než kde sa zvyčajne nachádzajú v tomto ročnom období. Klaus Müller, prezident Spolkovej sieťovej agentúry BNetzA síce neočakáva v Nemecku celoštátny nedostatok plynu ale priznal že v určitých regiónoch by k takejto situácií mohlo prísť. Európa bude pravdepodobne agresívne čerpať zo svojich zásob, ak by Rusko pokračovalo v obmedzovaní tokov plynu aj počas zimy. Čerpanie zásob by znamenalo nízke zásoby na konci vykurovacej sezóny a slabý základ na doplnenie zariadení na nový cyklus. Podľa Müllera je toto veľmi dôležité si uvedomiť. Sme v situácií kedy nejde len o jednu zimu ale minimálne o dve. S tým že nasledujúca zima môže byť ešte ťažšia. Stav komplikuje aj konkurencia v oblasti LNG. Keďže sa blíži zimná sezóna Európa bude musieť ešte k tomu súťažiť aj s Áziou o dostupné dodávky skvapalneného zemného plynu, najmä z USA. Energetickú krízu zhoršila aj situácia na Rýne, ktorého hladina sa v posledných dňoch kvôli suchému počasiu znížila na rekordné úrovne. Očakáva sa však dočasné zvýšenie hladiny v dôsledku dažďov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Spoločnosť APA Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,53 % (výkonnosť za posledné 2 roky: +120,81 %). Spoločnosť APA Corporation pôsobí ako ropná a plynárenská spoločnosť. Spoločnosť sa zameriava na prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu. APA poskytuje služby klientom na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Miera nezamestnanosti v Austrálii dosiahla 3,4 %, čo je najnižšia úroveň od roku 2008. Podľa štátnych médií Čína plánuje ďalšie fiškálne stimuly. Miestne samosprávy by mohli predať dlhopisy v hodnote viac ako 229 miliárd USD na financovanie projektov infraštruktúry a zníženie rozpočtových deficitov. Filipínska centrálna banka na svojom augustovom zasadnutí zvýšila svoju kľúčovú jednodňovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3,75 %, čo bolo štvrté zvýšenie sadzieb v tomto roku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,87 %, Hang Seng -0,80 %, Nikkei 225 -0,96 %.
Ročná miera inflácie v eurozóne bola v júli 2022 potvrdená na novej rekordnej úrovni 8,9 % v porovnaní s 8,6 % v júni a 2,2 % rok predtým. Stavebná produkcia v eurozóne v júni 2022 medziročne vzrástla o 0,1 %. V porovnaní s mesiacom predtým produkcia klesla. Išlo o najpomalšie tempo rastu stavebnej aktivity od poklesu o 1 % v decembri 2021. Sezónne očistená nezamestnanosť v Holandsku sa v júli 2022 zvýšila na šesťmesačné maximum 3,6 % z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,57 %, CAC 40 +0,45 %, DAX +0,52 %.
Predaj existujúcich domov v USA klesol v júli 2022 o 5,9 % na sezónne očistenú ročnú mieru 4,81 milióna, čo je najnižšia hodnota od mája 2020 a pod očakávaniami trhu. Predaj klesal už šiesty mesiac po sebe, čo odzrkadľuje vplyv vyšších úrovní hypotekárnych sadzieb. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol v týždni, ktorý sa skončil 13. augusta, o 2 000 na 250 000, čo je výrazne pod očakávaním 265 000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,06 %, S&P 500 +0,23 %, NASDAQ +0,21 %.
Prečítané: 1034x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.