FED a ostatné centrálne banky stoja pred ťažkou voľbou – udržiavať vysoké sadzby s cieľom kontrolovať infláciu alebo uvoľniť menovú politiku s cieľom stabilizovať finančné trhy.
FED a ostatné centrálne banky stoja pred ťažkou voľbou – udržiavať vysoké sadzby s cieľom kontrolovať infláciu alebo uvoľniť menovú politiku s cieľom stabilizovať finančné trhy.
Absolútna správa:
Problémy bankového systému sa možno ešte neskončili. Krach banky Silicon Valley Bank poukázal na úrokové riziko spojené s nákupom dlhodobých cenných papierov financovaných krátkodobými vkladmi a na náchylnosť na nedostatok likvidity. Banky na celom svete čelia poklesu vkladov klientov (v USA sa predpokladá pokles až o 6 %) a stratám z držby cenných papierov. Strata z držby bankových dlhopisov vo výške 10 % by v prípade realizácie znížila kapitál akcionárov bánk približne o 25 %. Faktom je, že vyššie sadzby a straty z cenných papierov výrazne oslabili globálny bankový systém. To všetko spôsobí, že Federálny rezervný systém a ostatné centrálne banky sa ocitnú v pasci medzi potrebou udržiavať vysoké sadzby na kontrolu inflácie a tlakom na uvoľnenie menovej politiky s cieľom zabrániť finančnej nestabilite. Ešte pred niekoľkými týždňami investori vsádzali na to, že Federálny rezervný systém zvýši sadzby takmer na 6 % a Európska centrálna banka ich zvýši nad 4 %. Teraz trhy naznačujú, že cykly sprísňovania sú takmer na konci a vsádzajú na minimálne štyri zníženia sadzieb v USA do konca roka. Jednodňové indexované swapy oceňujú 70 % šancu, že FED tento týždeň zvýši sadzby o štvrť bodu zo súčasného pásma 4,5 % až 4,75 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti NRG Energy Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,83 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 64,09 %). Spoločnosť NRG Energy, Inc. vlastní a prevádzkuje rozmanité portfólio zariadení na výrobu elektrickej energie predovšetkým v Spojených štátoch. Spoločnosť ponúka zariadenia na výrobu energie a kogeneráciu, výrobu tepelnej energie a zariadenia na zhodnocovanie energetických zdrojov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská centrálna banka na svojom marcovom zasadaní jednohlasným rozhodnutím ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni okolo 0 %. Čínska ľudová banka podľa všeobecných očakávaní ponechala svoje kľúčové úrokové sadzby na stabilnej úrovni už siedmy mesiac po sebe. Jednoročná hlavná úroková sadzba (LPR), ktorá sa v rámci strednodobej úverovej politiky používa na úvery podnikom a domácnostiam, zostala nezmenená na úrovni 3,65 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,50 %, Hang Seng -2,65 %, Nikkei 225 -1,42 %.
Medziročná inflácia priemyselného sektora v Nemecku sa vo februári 2023 spomalila piaty mesiac po sebe na 17-mesačné minimum 15,8 %. Najväčší vplyv na rast mali naďalej ceny energií, konkrétne distribúcia zemného plynu a elektriny. Bez započítania energií sa ceny výrobcov oproti predchádzajúcemu roku zvýšili o 10,2 %. Na medzimesačnej báze sa ceny výrobcov znížili o 0,3 %, čo predstavuje piaty mesiac poklesu v rade, čo je lepší výsledok ako trhový konsenzus. Eurozóna zaznamenala v januári 2023 deficit obchodnej bilancie vo výške 30,6 mld. eur. Tento schodok sa mierne zvýšil oproti 30,2 mld. eur v rovnakom období predchádzajúceho roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,34 %, CAC 40 +1,27 %, DAX +1,12 %.
FED v nedeľu uviedol, že sa spojil s Bank of Canada, Bank of England, Bank of Japan, Európskou centrálnou bankou a Švajčiarskou národnou bankou v koordinovanej akcii zameranej na posilnenie poskytovania likvidity prostredníctvom stálych swapových zmlúv v amerických dolároch. Americká banka Flagstar Bank uzavrela dohodu s americkými regulačnými orgánmi o kúpe vkladov a úverov od krachujúcej newyorskej banky Signature Bank. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,20 %, S&P 500 +0,89 %, NASDAQ +0,39 %.
Prečítané: 1046x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.