OPEC a jeho spojenci sa podvolili tlaku spotrebiteľov tým, že pokračujú v plánovanom zvýšení ťažby ropy, ale povedali, že môžu toto rozhodnutie kedykoľvek prehodnotiť kvôli obrovskej neistote na trhu.
OPEC a jeho spojenci sa podvolili tlaku spotrebiteľov tým, že pokračujú v plánovanom zvýšení ťažby ropy, ale povedali, že môžu toto rozhodnutie kedykoľvek prehodnotiť kvôli obrovskej neistote na trhu.
Absolútna správa:
OPEC a jeho spojenci sa podvolili tlaku spotrebiteľov tým, že pokračujú v plánovanom zvýšení ťažby ropy, ale povedali, že môžu toto rozhodnutie kedykoľvek prehodnotiť kvôli obrovskej neistote na trhu. Skupina súhlasila, že v januári dodá na svetové trhy 400 000 barelov ropy denne, čo je krok, ktorý by mal potešiť štáty, ktoré sa obávajú vysokých cien najmä USA. Kartel však tiež nechal otvorené dvere na zmenu plánu v krátkom čase, čo je nezvyčajný krok, ktorý podčiarkuje ťažké vyhliadky v dôsledku omikrónového variantu Covid-19 a uvoľnenia núdzových zásob paliva pod vedením Washingtonu. Keďže ropa je už na medveďom trhu, analytici a obchodníci vo všeobecnosti očakávali, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci odložia zvýšenie ponuky. Prestávka by však priniesla aj určité politické riziko. Napriek nedávnemu výpredaju čelí Saudská Arábia tlaku zo strany USA a ďalších kľúčových spotrebiteľov, aby zabezpečili, že zásoby zostanú dostatočné na to, aby zabránili prudkému nárastu inflácie. Ignorovanie takýchto úvah by narušilo už aj tak napäté vzťahy kráľovstva s Washingtonom, ktorý je natoľko znepokojený cenami, že využíva strategické rezervy ropy. Technickí experti koalície v stredu predpovedali, že trhy budú v prvom štvrťroku čeliť prebytku, ktorý, hoci je menší, ako sa pôvodne predpokladalo, zostáva značný na úrovni takmer 2 miliónov barelov denne. Americké futures na ropu klesli až o 4,8 % na základe dohody OPEC+, ale tieto straty vyrovnali, keď si obchodníci uvedomili, že do dohody bola zahrnutá klauzula o potenciálnom vystúpení.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Kroger Co., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,04 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +34,08 %). Spoločnosť Kroger Co. prevádzkuje supermarkety a obchody so zmiešaným tovarom v Spojených štátoch. Spoločnosť tiež vyrába a spracováva niektoré potraviny, ktoré predávajú jej supermarkety.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku bol v novembri 2021 na úrovni 39,2 bodu, oproti predchádzajúcemu mesiacu sa nezmenil. Japonská centrálna banka bude naďalej zvažovať, či existuje priestor na ďalšie zlepšenie vo vykonávaní menovej politiky, a to dôkladným zvážením pozitívnych a vedľajších účinkov menového uvoľňovania, uviedol v prejave člen predstavenstva Hitoshi Suzuki. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,25 %, Hang Seng +0,55 %, Nikkei 225 -0,65 %.
Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v októbri 2021 mierne klesla na 7,3 %, čo je najnižšia úroveň od apríla 2020 a je v súlade s očakávaniami trhu. Počet nezamestnaných klesol o 64 tisíc na 12,045 milióna, keďže trh práce sa naďalej zotavoval z pandémie. Miera nezamestnanosti mladých ľudí vo veku do 25 rokov medzitým v októbri klesla na 15,9 % zo 16,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Maloobchodné tržby vo Švajčiarsku vzrástli v októbri 2021 medziročne o 1,2 %, čím sa zmiernili z nahor revidovaného nárastu o 2,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,70 %, CAC 40 -1,25 %, DAX -1,35 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, stúpol v týždni končiacom sa 27. novembra na 222-tisíc z päťročného minima 194-tisíc v predchádzajúcom období a bol pod očakávania trhu, ktoré boli na úrovni 240-tisíc. Napriek tomu sa počet nových žiadostí priblížil ich týždennému priemeru pred pandémiou z roku 2019, ktorý bol približne 220 tisíc, čo odráža pokračujúce oživenie na trhu práce v USA. Spojené štáty od budúceho týždňa sprísnia podmienky pre cestovateľov, ktorí sa pred odletom do USA budú musieť novo preukázať negatívnym testom na koronavírus, ktorý nebude starší ako 24 hodín. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,82 %, S&P 500 +1,42 %, NASDAQ +0,83 %.
Prečítané: 1369x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.