OECD zvyšuje prognózy rastu HDP na rok 2021, ale varuje, že oživenie je nerovnomerné a upozorňuje na rast inflácie.
OECD zvyšuje prognózy rastu HDP na rok 2021, ale varuje, že oživenie je nerovnomerné a upozorňuje na rast inflácie.
Absolútna správa:
Posilnenie svetového oživenia po pandémii Covid-19 nemusí byť rovnomerné medzi všetkými regiónmi a môže podnecovať nerovnosti naprieč krajinami, uviedla v pondelok Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Keď skupina so sídlom v Paríži prepracovala svoju predpoveď globálneho rastu na rok 2021 na 5,8 % z 5,6 %, varovala pred priepastnými rozdielmi, ktoré znamenajú, že životná úroveň niektorých ľudí sa dlhší čas nevráti na predkrízovú úroveň. Podľa nových prognóz v krajinách vrátane Argentíny a Španielska uplynú viac ako tri roky medzi začiatkom pandémie a obnovením ekonomického výkonu na obyvateľa. V porovnaní s iba 18 mesiacmi v USA a necelým rokom v Číne. „S určitou úľavou môžeme vidieť oživenie hospodárskeho výhľadu, ale s určitým nepohodlím, že môže byť veľmi nerovnomerné,“ uviedla hlavná ekonómka OECD Laurence Booneová. „Riziko, že sa nedosiahne dostatočný postpandemický rast je zvýšené.“ Toto hodnotenie znie opatrne, napriek tomu, že v najbohatších krajinách sveta dochádza k nárastu dôvery v dôsledku zrušenia obmedzení a urýchlenia očkovacích kampaní. OECD ocenila vlády za mimoriadne rýchlu a účinnú politickú podporu, ktorá teraz podporuje oživenie obchodu, výroby a spotrebiteľských výdavkov. OECD tiež označila novú hrozbu inflácie v dôsledku vyšších prevádzkových nákladov spojených s vírusom a prerušením dodávok vedúcich k nedostatku komponentov a tlmenej konkurencie v dôsledku bankrotov. Napätie by malo slabnúť do konca roka, keď sa normalizuje výrobná kapacita a spotreba sa bude posúvať smerom k službám.
Investori zarobili na:
Spoločnosti SES SA, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,86 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -64,76 %). Dôvodom rastu ceny akcií bola správa, že televízna nadácia Bibel, popredná nemecká kresťansky orientovaná bezplatná televízna stanica, rozšírila svoje partnerstvo so spoločnosťou SES o novú viacročnú zmluvu. SES SA prostredníctvom dcérskych spoločností ponúka globálne satelitné širokopásmové komunikačné služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v máji zvýšila ťažbu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 280 000 barelov na 25,52 milióna barelov denne. OPEC+ sa dohodol, že od mája ťažbu zvýši, rast však spomalila nižšia ťažba v Iráne a medzi členmi kartelu v Afrike. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,20 %, Hang Seng +0,09 %, Nikkei 225 -0,99 %.
Spotrebiteľská inflácia v Nemecku vzrástla na medziročnej báze podľa odhadu v máji z 2,0 % na 2,5 %. OECD očakáva v roku 2021 rast ekonomiky eurozóny o 4,3 % oproti 3,9 % v marcovej prognóze, v roku 2022 čaká rast o 4,4 % oproti 3,8 % v marci. Globálny automobilový priemysel je na úrovni spred pandémie. Zisk najväčších automobiliek bol v prvom štvrťroku po odpočítaní úrokov a daní v porovnaní s desiatimi predchádzajúcimi rokmi dokonca najvyšší. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,82 %, CAC 40 -0,65 %, DAX -0,68 %.
OECD zvýšilo prognózu rastu ekonomiky USA v tomto roku z 6,5 % na 6,9 %. Americká centrálna banka údajne súkromne oznámila Deutsche Bank, že jej programy compliance nie sú podľa požadovaných štandardov. Naznačuje, že banke sa nedarí napĺňať dohody s americkými regulátormi. Farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson dočasne obmedzila dodávky svojej vakcíny proti Covidu-19 do krajín Európskej únie. Vyriešenie globálneho nedostatku čipov, ktorý bráni výrobe automobilov či spotrebnej elektroniky by mohlo trvať aj niekoľko rokov. Na virtuálnej konferencii v rámci veľtrhu Computex to povedal CEO americkej spoločnosti Intel. Americké trhy dnes boli zatvorené z dôvodu sviatku.
Prečítané: 1203x
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Piatok, 11. apríl 2025, priniesol na akciové trhy vlnu negatívnych nálad, keď sa po celom svete rozšírili poklesy. Investori reagovali na zintenzívnené obchodné napätie medzi USA a Čínou, ako aj na čerstvé makroekonomické údaje.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.