pred 6 mesiacmi

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_1538141879

Dnešné dáta z USA poukázali na tlmiacu sa ekonomickú aktivitu.

Absolútna správa:

Globálny výpredaj dlhopisov sa vo štvrtok prehĺbil v súvislosti so špekuláciami, že americká  centrálna banka ponechá úrokové sadzby vysoké. Výnos 10-ročných amerických dlhopisov vzrástol o takmer osem bázických bodov na úroveň 4,69 % a sadzby 30-ročných dlhopisov nakrátko vzrástli na 4,81 %, čo predstavuje 13-ročné maximum. Komentáre predstaviteľa Federálneho rezervného systému a slabé údaje o spotrebiteľských výdavkoch nedokázali zmeniť náladu v na trhu s dlhopismi. Osobná spotreba, ktorá je hlavnou hnacou silou ekonomiky USA, v období od apríla do júna vzrástla o 0,8 %, čo je najslabší nárast za viac ako rok. HDP rástlo 2,1 % tempom počas tohto obdobia. V Spojenom kráľovstve vzrástli výnosy referenčných štátnych dlhopisov až o 20 bázických bodov. Rally na rope sa vo štvrtok zastavila po tom, čo sa ropa WTI začiatkom týždňa obchodovala nad úrovňou 94 USD za barel. Dolár klesol, zatiaľ čo americké akcie rástli. Peloton Interactive vzrástol o 0,97 % po tom, čo sa výrobca dohodol so spoločnosťou Lululemon Athletica o využití jej online tréningov a o spolupráci na oblečení. Spoločnosť Micron Technology klesla o 4,4 % po zmiešanom výhľade na štvrťrok.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Maloobchodné tržby v Austrálii sa v auguste 2023 zvýšili o 0,2 % medzimesačne v porovnaní s trhovým odhadom 0,3 % a po konečnom raste o 0,5 % v predchádzajúcom mesiaci, ako ukázali predbežné údaje. Mierny nárast poukázal na to, že spotrebitelia naďalej obmedzovali svoje výdavky, keďže úrokové sadzby zostávajú na vysokej úrovni.  

EU: Ročná miera inflácie v Španielsku vzrástla v septembri už tretí mesiac po sebe na 3,5 % z 2,6 % v auguste, čo zodpovedá trhovým prognózam. Išlo o najvyššiu mieru inflácie za posledných päť mesiacov najmä v dôsledku rastu cien pohonných hmôt a v menšej miere aj cien kvapalných palív v porovnaní s poklesom v septembri 2022. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v septembri zvýšili o 0,2 % po augustovom náraste o 0,5 % a mierne zaostali za trhovými odhadmi rastu o 0,3 %. Jadrová inflácia sa medziročne znížila na 5,8 %. Ukazovateľ ekonomického sentimentu v eurozóne v septembri mierne klesol na 93,3 bodov. Prekonal však trhové očakávania na úrovni 92,5. Išlo tak o najnižšiu hodnotu od novembra 2020. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v eurozóne bol v septembri 2023 potvrdený na úrovni   -17,8, čo je najnižšia hodnota za posledných šesť mesiacov. Spotrebiteľská dôvera v EÚ tiež výrazne klesla druhý mesiac po sebe, keďže respondenti prieskumu boli pesimistickejší, pokiaľ ide o minulú a budúcu finančnú situáciu ich domácností a očakávanú celkovú hospodársku situáciu v ich krajine. Spotrebitelia tiež signalizovali zníženie zámerov uskutočniť väčšie nákupy. Nemecká inflácia spotrebiteľských cien v septembri medziročne klesla na 4,5 %, čo je výrazný pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu (6,1 %) a mierne pod očakávaním trhu (4,6 %). Ide o najnižšiu mieru inflácie od vypuknutia vojny na Ukrajine vo februári 2022. Nemecké spotrebiteľské ceny vzrástli medzimesačne o 0,3 %, čo je rovnaké tempo rastu ako v auguste a v súlade s očakávaniami trhu. Jadrová inflácia klesla na ročné minimum 4,6 %.

USA: Ekonomika USA rástla v druhom štvrťroku 2023 tempom 2,1 %, čo je nezmenená hodnota oproti predchádzajúcemu odhadu a v porovnaní s rastom v prvom štvrťroku, ktorý bol revidovaný smerom nahor, na úrovni 2,2 %. Spotrebiteľské výdavky rástli podstatne menej, ako sa pôvodne očakávalo (0,8 % oproti 1,7 % v druhom odhade), ale revízie smerom nahor boli zaznamenané v prípade nerezidenčných fixných investícií (7,4 % oproti 6,1 %), vývozu (-9,3 % oproti -10,6 %) a investícií do nehnuteľností na bývanie (-2,2 % oproti -3,6 %). Výdavky verejnej správy vzrástli o 3,3 %, čo bolo v súlade s predchádzajúcim odhadom. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 23. septembra zvýšil o 2 000 na 204 000, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami 215 000 a zostal blízko viac ako sedemmesačného minima z predchádzajúceho týždňa. Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) v Spojených štátoch vzrástol v druhom štvrťroku 2023 medziročne o 2,5 %, čo zodpovedá druhému odhadu. Išlo o najnižší údaj od posledného štvrťroka 2020. Čakajúci predaj domov v Spojených štátoch sa v auguste 2023 medzimesačne prepadol o 7,1 %, čo predstavuje najprudší pokles od septembra 2022 a výrazne prekonáva očakávania trhu, ktorý predpokladal pokles o 0,8 %. V medziročnom porovnaní klesol počet očakávaných predajov o 18,7 %, čo je rýchlejšie tempo ako v predchádzajúcom mesiaci.

Prečítané: 434x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 2 dňami

Pokles akcií Meta a nervozita na trhoch

Shutterstock_1914701269
pred 3 dňami

Pokračujúce oživenie akciového trhu, Tesla aj Boeing si pripisujú zisky

FP
pred 4 dňami

Ekonomický prehľad: Ceny kryptomien sa stabilizujú, kým komodity čelia výzvam

FX pro
pred 5 dňami

Ekonomický prehľad: Zlato a ropa klesajú, kým Bitcoin zaznamenáva návrat

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.