Spotrebiteľské očakávania inflácie v USA na najbližšie obdobie prudko klesajú. Ide už o druhý mesačný pokles očakávaní za sebou.
Spotrebiteľské očakávania inflácie v USA na najbližšie obdobie prudko klesajú. Ide už o druhý mesačný pokles očakávaní za sebou.
Absolútna správa:
Podľa prieskumu spotrebiteľských očakávaní newyorskej federálnej centrálnej banky očakávania inflácie v USA na tri roky dopredu klesli v júli na 3,2 % z 3,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o druhý mesačný pokles za sebou. Výhľad inflácie na najbližší rok klesol na 6,2 % zo 6,8 %. Pokles cien benzínu v posledných týždňoch zohral veľkú úlohu pri zmierňovaní obáv domácností. Prieskum newyorského Fedu ukázal, že spotrebitelia očakávajú, že benzín v nadchádzajúcom roku v USA zdražie len o 1,5 %, čo je o viac ako osem percentuálnych bodov menej ako v marci. Výrazne klesli aj očakávania týkajúce sa inflácie cien potravín. Zníženie cien pohonných látok pravdepodobne prispeje k nižšej celkovej miere inflácie za júl, ktorá má byť zverejnená už túto stredu. Ekonómovia očakávajú, že celkový index spotrebiteľských cien sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýši len o 0,2 % v porovnaní s 1,3 % rastom v júni, pričom medziročná miera inflácie klesne. Výška zverejnenej inflácie bude mať veľký dopad na ďalšie zvyšovanie sadzieb. Guvernér centrálnej banky v USA Jerome Powell po poslednom zasadnutí výboru kde guvernéri zvýšili sadzby o 75 bázických bodov uviedol, že práve prichádzajúce výsledky inflácie a výsledky z trhu práce, určia ďalšie smerovanie centrálnej banky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti PENN Entertainment, Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,56 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +70,93 %). Spoločnosť PENN Entertainment, Inc. vlastní a prevádzkuje kasína, hotely a dostihové dráhy. Spoločnosť ponúka integrované riešenia v oblasti zábavy, športového obsahu, online športového stávkovania a kasínových hier. Spoločnosť PENN Entertainment poskytuje služby zákazníkom v Spojených štátoch a Kanade.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bežný účet platobnej bilancie Japonska sa v júni 2022 zmenil na deficit 132,4 mld. JPY z prebytku 739,6 mld. JPY v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Išlo o prvý schodok bežného účtu od januára. Miera nezamestnanosti na Filipínach klesla v júni 2022 na 6 % zo 7,7 % v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Spomedzi odvetví sa na celkovej zamestnanosti podieľali ľudia pracujúci v sektore služieb 56,5 %, nasledovalo poľnohospodárstvo (24,5 %) a priemysel (19,0 %). Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,21 %, Hang Seng -0,77 %, Nikkei 225 +0,26 %.
Miera nezamestnanosti vo Švajčiarsku dosiahla v júli 2022 úroveň 2,2 %. Medzitým sa miera nezamestnanosti mladých ľudí, merajúca uchádzačov o zamestnanie vo veku 15 až 24 rokov, v júli zvýšila na štvormesačné maximum 1,8 % z 1,7 % v júni. Česká miera nezamestnanosti v júli 2022 vzrástla na 3,3 % z 3,1 % v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonala očakávania trhu na úrovni 3,2 %. Išlo o prvý mesačný nárast miery nezamestnanosti od januára tohto roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,85 %, CAC 40 +0,80 %, DAX +0,84 %.
Spotrebiteľské inflačné očakávania v USA na nasledujúci rok 2022 klesli v júli na 6,2 %, čo je najnižšia hodnota za posledných päť mesiacov. Výrazne sa znížili očakávania týkajúce sa cien plynu a zmeny cien potravín Medián očakávaného rastu výdavkov domácností medzitým druhý mesiac po sebe klesol na 6,9 %. A pravdepodobnosť, že miera nezamestnanosti bude o rok vyššia, sa znížila o 0,2 percentuálneho bodu na 40,2 %. Inflačné očakávania na tri roky dopredu klesli z 3,6 % na 3,2 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,09 %, S&P 500 -0,12 %, NASDAQ -0,10 %.
Prečítané: 1109x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.