Obchodovanie na americkom akciovom trhu bolo dnes utlmené, keďže investori čakajú na výsledky technologických gigantov a stredajšie rozhodnutie FEDu o sadzbách.
Obchodovanie na americkom akciovom trhu bolo dnes utlmené, keďže investori čakajú na výsledky technologických gigantov a stredajšie rozhodnutie FEDu o sadzbách.
Absolútna správa
Index S&P 500 kolísal, zatiaľ čo technologický Nasdaq 100 dosiahol lepšie výsledky, keďže svoje výsledky mali oznámiť spoločnosti Microsoft a Alphabet. Akcie oboch spoločností vzrástli, keďže investori čakali, či výsledky potvrdia vysoké ročné zisky akcií týchto spoločností. Štátne dlhopisy sa dostali pod tlak po tom, ako ukazovateľ spotrebiteľskej dôvery v USA v júli vzrástol na dvojročné maximum. Výkonný riaditeľ spoločnosti UBS Wealth Management Brad Bernstein povedal, že zo spoločností, ktoré doteraz oznámili výsledky, väčšina vykázala lepšie ako očakávané zisky, a že pokiaľ budú zisky naďalej prevyšovať očakávania, trh môže pokračovať v raste. Celkovo tento týždeň zverejňujú výsledky hospodárenia spoločnosti z indexu S&P 500 s trhovou hodnotou 16,3 bilióna USD. Európske akcie sa tiež posunuli nahor, pričom ich pozdvihli firmy z oblasti zdrojov, ako napríklad Anglo American Plc a Rio Tinto Plc, ktoré profitovali z najnovšieho prísľubu čínskych úradov o stimuloch. Medzi jednotlivými aktérmi vynikal gigant v oblasti spotrebného tovaru Unilever Plc, ktorý si po prekonaní odhadov tržieb pripísal až 5,6 %, zatiaľ čo skupina Remy Cointreau SA zaznamenala prudký nárast po tom, čo jej čínske tržby pomohli prekonať prognózy. Náladu na európskych trhoch oslabil prieskum bankových úverov v eurozóne, ktorý ukázal rekordný prepad dopytu po úveroch zo strany podnikov tohto bloku. Spolu s nelichotivými údajmi o podnikateľských vyhliadkach z Nemecka tieto údaje vyvolávajú pochybnosti o schopnosti ECB zvýšiť úrokové sadzby oveľa viac ako o 25 bázických bodov, ktoré boli stanovené na zasadnutie tento štvrtok. Čínski predstavitelia využili tohtotýždňové zasadnutie politbyra na to, aby naznačili ďalšiu pomoc ekonomike. Ceny ropy sa držali blízko trojmesačných maxím, zatiaľ čo meď a železná ruda vzrástli vzhľadom na ich význam pre čínsky stavebný sektor. Čínske akcie kótované v USA predĺžili svoju rally.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Podľa predbežných odhadov sa juhokórejská ekonomika v druhom štvrťroku 2023 medzikvartálne zvýšila o 0,6 %, čím zrýchlila svoj rast z 0,3 % v prvom štvrťroku a prekonala očakávania trhu týkajúce sa expanzie na úrovni 0,5 %. Na strane výdavkov súkromná spotreba klesla o 0,1 %, keďže výdavky na služby (napr. reštaurácie a ubytovanie) sa znížili, zatiaľ čo výdavky na tovary si udržali úroveň z predchádzajúceho štvrťroka. Vládna spotreba sa tiež znížila o 1,9 % v dôsledku poklesu výdavkov na dávky sociálneho zabezpečenia. O 0,3 % sa znížili aj stavebné investície, a to v dôsledku poklesu v inžinierskom staviteľstve. Investície do zariadení klesli o 0,2 %, keďže sa znížili investície do dopravných zariadení napriek zvýšeným investíciám do strojov.
EU: Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko klesol v júli 2023 už tretí mesiac po sebe na 87,3 bodu, čo je najnižšia úroveň od novembra minulého roka a výrazne pod očakávaniami trhu na úrovni 88,0 bodu. Najnovšie čítanie naznačuje, že cesta k oživeniu najväčšej európskej ekonomiky môže byť vzhľadom na pretrvávajúce inflačné tlaky a rastúce náklady na financovanie dlhšia, než sa pôvodne očakávalo. Hodnotenie súčasnej situácie zo strany firiem sa stalo výrazne pesimistickejším (91,3 oproti 93,7 v júni), pričom aj očakávania na najbližšie mesiace sa zmenili na negatívnejšie (83,5 oproti 83,8). Podľa odvetví sa nálada zhoršila u výrobcov (-14,2 oproti -9,7), poskytovateľov služieb (0,9 oproti 2,7), obchodníkov (-23,7 oproti -20,2) a stavebníkov (-24,0 oproti -20,5).
USA: Index cien domov v 20 mestách v USA S&P CoreLogic Case-Shiller v máji 2023 medziročne klesol o 1,7 %, rovnako ako v apríli, čo bol najväčší pokles od apríla 2012. Údaje sú porovnateľné s trhovými prognózami, ktoré predpokladali pokles o 2,2 %. Najväčší pokles zaznamenali Seattle (-11,3 %), San Francisco (-11 %), Las Vegas (-7,8 %) a Phoenix (-7,6 %), zatiaľ čo najväčší nárast zaznamenali Chicago (4,6 %), Cleveland (3,9 %) a NY (3,5 %). V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ceny nehnuteľností na bývanie vzrástli o 1,5 %, čo predstavuje štvrtý mesiac rastu v rade.
Prečítané: 941x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.