Dohodu o limite dlhu čaká posledná skúška v Kongrese, aby sa zabránilo platobnej neschopnosti. Akcie energetických spoločností klesajú, keďže ropa pokračuje v poklese; dolár rastie.
Dohodu o limite dlhu čaká posledná skúška v Kongrese, aby sa zabránilo platobnej neschopnosti. Akcie energetických spoločností klesajú, keďže ropa pokračuje v poklese; dolár rastie.
Absolútna správa:
Futures na americké akcie klesli spolu s európskymi akciami a komodity od ropy po železnú rudu sa prepadli, keďže hospodárske problémy Číny zaťažili náladu investorov. Dlhopisy získali. Futures na S&P 500 a Nasdaq 100 naznačovali straty amerických akcií po tom, čo rally, ktorú podporilo nadšenie z umelej inteligencie, v utorok vyprchala. Spoločnosť Nvidia Corp. klesla po tom, ako za posledné tri seansy vzrástla o 31 %. Spoločnosť Exxon Mobil Corp. viedla výrobcov ropy k poklesu, keďže ropa sa prepadla. Výnosy štátnych dlhopisov klesli a ukazovateľ dolára prvýkrát za štyri dni posilnil. Údaje o čínskom výrobnom sektore zvýšili obavy o výhľad globálneho hospodárskeho rastu v čase, keď centrálne banky stále sprísňujú svoju politiku. Údaje o cenách z Európy v stredu prinútili obchodníkov obmedziť stávky na zvýšenie sadzieb Európskej centrálnej banky, hoci obavy o vyhliadky regiónu pretrvávajú, keďže dopyt zo strany jeho najväčšieho obchodného partnera slabne. Jastrabie komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému pridali mix faktorov, ktoré musia obchodníci zvážiť. Index Stoxx Europe 600 smeroval k najnižšej hodnote od marca. Na čele poklesu stáli akcie energetických spoločností, zatiaľ čo medzi najväčšími zaostávačmi boli aj výrobcovia luxusného tovaru LVMH a Richemont, ktorí sú vystavení pôsobeniu Číny. Akcie softvérových a telekomunikačných spoločností si polepšili na čele s Capgemini SE po tom, ako parížska spoločnosť oznámila, že rozšírila partnerstvo so spoločnosťou Google Cloud v oblasti analýzy údajov a umelej inteligencie. Euro sa prepadlo na dvojmesačné minimum voči doláru po tom, ako sa francúzska inflácia znížila viac, ako sa očakávalo, a dosiahla najnižšiu úroveň za posledný rok. Údaje z nemeckých spolkových krajín tiež signalizovali, že inflácia v najväčšej ekonomike regiónu môže klesať rýchlejšie, než sa očakávalo, čo obchodníkov prinútilo znížiť stávky na budúce zvyšovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou. Európske dlhopisy rástli, pričom výnosy 10-ročných nemeckých dlhopisov klesli približne o 9 bázických bodov. Spomalenie inflácie by podporilo oživenie spotrebiteľského dopytu, čo by pomohlo globálnej ekonomike odvrátiť najhorší možný scenár.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Oficiálny PMI výrobného sektora NBS v máji 2023 nečakane klesol na päťmesačné minimum 48,8 bodu zo 49,2 bodu v apríli, čím zaostal za trhovými odhadmi 49,4 bodu. Najnovší výtlačok tiež poukázal na druhý mesiac po sebe, keď sa aktivita v továrňach znížila v dôsledku slabého domáceho a globálneho dopytu. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v máji 2023 zvýšil na 36 bodov z 35,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci, ale mierne zaostal za trhovými prognózami na úrovni 36,1 bodu. Išlo o najvyššiu hodnotu od januára 2022, keďže ekonomika sa ďalej zotavovala z pandemických vplyvov. Nálada domácností sa zlepšila takmer vo všetkých zložkách. Medzitým sa nálada domácností v súvislosti s rastom príjmov oslabila.
EU: Inflácia spotrebiteľských cien vo Francúzsku sa v máji 2023 medziročne znížila na 5,1 % z 5,9 % pod očakávania trhu. Miera dosiahla najnižšiu úroveň od apríla 2022, čo naznačuje potenciálne spomalenie inflačných tlakov v rámci druhej najväčšej európskej ekonomiky. Podľa predbežného odhadu sa inflácia spotrebiteľských cien v Nemecku v máji 2023 medziročne znížila na 6,1 % v porovnaní so 7,2 % v predchádzajúcom mesiaci a pod očakávaniami trhu na úrovni 6,5 %. Išlo o najnižšiu mieru od marca 2022, čiastočne v dôsledku pomalšieho rastu cien energií aj potravín.
US: Počet voľných pracovných miest v Spojených štátoch sa nečakane zvýšil o 358 tisíc a v apríli 2023 dosiahol 10,1 milióna, čím prekonal očakávania trhu na úrovni 9,375 milióna. Tento najnovší údaj predstavoval odraz od takmer dvojročného minima 9,745 mil. z predchádzajúceho mesiaca a naznačoval pretrvávajúce napätie na trhu práce, ktoré by potenciálne mohlo pripraviť pôdu pre ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom.
Prečítané: 1062x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.