V pondelok 24.6.2024 sa po otvorení amerického trhu indexy pohybovali vlažným tempom. Vzrástli európske indexy, pričom investori sa zameriavajú na dáta z USA a nadchádzajúce voľby vo Francúzsku. Nvidia klesá už tretí deň za sebou s takmer 9% poklesom. Maloobchodník s rýchlou módou Shein dodal poklady londýnskemu regulátorovi v rámci svojho možného vstupu na burzu.
Absolútna správa
V pondelok otvorili americké indexy na nasledujúcich hodnotách. Index S&P 500 sa po otvorení trhu pohyboval na úrovni približne 5 472 bodov. O viac ako 1% vzrástol Dow Jones na úroveň 39 555. Pokles zaznamenal technologický index NASDAQ, ktorý bol po otvorení trhu na hodnote 17 608 bodov. Akcie v Európe sa dokázali odraziť od vlažného otvorenia, pričom STOXX 50 vzrástol o 0,6% a STOXX 600 o 0,3%, keďže obchodníci zvažovali politickú situáciu vo Francúzsku, ekonomický výhľad a vyhliadky menovej politiky. Japonský index Nikkei 225 vzrástol o 0,54% a uzavrel na úrovni 38 804, zatiaľ čo Topix si pripísal 0,57% na 2 740, čím kompenzoval straty z minulého týždňa, keď sa jen znehodnotil voči doláru.
Po tom čo sa minulý týždeň Nvidia stala najhodnotnejšou spoločnosťou na svete a najdrahšou v akciou v indexe S&P 500, spoločnosť predĺžila straty z minulého týždňa a klesla o približne 9%. Spoločnosť Apple dostala ďalšie varovanie od Európskej únie v súvislosti s údajne nezákonnými praktikami v obchode App Store. Varovanie prišlo pár mesiacov po pokute vo výške takmer 2 miliardy USD za marenie konkurencie v oblasti streamovania hudby. Podľa zdrojov, čínsky maloobchodník s rýchlou módou Shein, predlžil londýnskemu regulátorovi cenných papierov dokumenty k potenciálnemu vstupu na burzu. Akcie spoločnosti Alnylam Pharmaceuticals prudko vzrástli o viac ako 33% po tom, čo sa jej liekom podarilo liečiť progresívnu a smrteľnú formu srdcovej choroby. Spoločnosť GSK prehrala s firmou Pfizer v súťaži o dodávku miliónov dávok svojej vakcíny proti RSV do Spojeného kráľovstva. Akcie Stellantis vzrástli takmer o 2%, keďže sa spoločnosť stáva lídrom v posune automobilového priemyslu smerom k hybridom a elektromobilom. Očakáva sa tiež, že prekoná svojich súperov, vrátane General Motors, Ford a Toyota. Ceny ropy sa stabilizovali v dôsledku silnejšieho dopytu amerického trhu. Trh s ropou bol podporený aj pretrvávajúcim konfliktom na Blízkom východe a Ukrajinou, ktorá začala útočiť na ruské rafinérie. O 16:30 SELČ sa futures kontrakty na americkú ropu WTI s júlovým dodaním obchodovali o takmer 1% vyššie na úrovni 81 USD, podobný nárast zaznamenali aj kontrakty na ropu Brent so septembrovým dodaním na 84,74 USD za barel. Futures na paládium s augustovým dodaním vzrástli o viac ako 7%. Spotové zlato na začiatku týždňa vzrástlo o takmer 0,5% na hodnotu 2 330 USD.
Makroekonomické dáta
Ázia – Výnos 5-ročných dlhopisov Južnej Kórey bol na úrovni 3,22%.
Európa – Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko v júni nečakane klesol na 88,6 z májových 89,3 a bol pod prognózami na úrovni 89,7. Ukazovateľ očakávaní klesol na 89 z 90,4, zatiaľ čo súčasný výhľad sa ustálil na 88,3. Údaje ukázali, že nálada v spoločnostiach sa zhoršila a nemecká ekonomika má problém prekonať stagnáciu. Vo výrobe sa podnikateľská klíma po troch nárastoch za sebou zhoršila. Obchodná nálada sa zhoršila aj v obchode, zatiaľ čo poskytovatelia služieb hodnotili svoju situáciu pozitívnejšie a konštruktéri vykazovali menej pesimistické očakávania.
USA – Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa takmer nezmenili a ostali na úrovni 4,25 %.