Obchodníci zvyšujú stávky na vyššie sadzby po novo zverejnených údajoch vo Veľkej Británii. Nové makroekonomické údaje vmiesili na trhy nejasnosť
Obchodníci zvyšujú stávky na vyššie sadzby po novo zverejnených údajoch vo Veľkej Británii. Nové makroekonomické údaje vmiesili na trhy nejasnosť
Absolútna správa
Americké akcie a dlhopisy nasledujú rastový trend Európy, keďže investori sa tešili z ochladenia inflácie v Spojenom kráľovstve a dokázali prehliadnuť chýbajúce zisky spoločnosti Goldman Sachs Group. Zisk investičnej banky na Wall Street za druhý štvrťrok klesol v dôsledku zásahov v oblasti nehnuteľností a prepadu obchodov, hoci americké banky boli do veľkej miery ušetrené strát. Index S&P 500 vzrástol o 0,4 % a štátne dlhopisy naprieč krivkou sa pripojili k celosvetovému rastu dlhopisov lebo správa o inflácií bola nad očakávaniami v Spojenom kráľovstve. Cenové tlaky v Británii klesli na najnižšiu úroveň za posledných 15 mesiacov, čo prispieva k dôkazom, že centrálne banky môžu zmierniť zvyšovanie úrokových sadzieb. Údaje však boli spojené s ďalšou správou, podľa ktorej sa jadrová inflácia v eurozóne v júni zrýchlila viac, ako sa pôvodne predpokladalo. Náklady na bývanie v USA tiež klesli viac, ako sa odhadovalo. Správy o inflácii v Spojenom kráľovstve pravdepodobne posilnia nádeje medzi investorov, že kampaň sprísňovania menovej politiky sa blíži ku koncu a poukazuje na zmenu nálady na svetových dlhopisových trhoch. Spoločnosť Carvana posilnila o 30 % po tom, čo predajca ojazdených automobilov dosiahol dohodu o reštrukturalizácii svojho dlhu a podal žiadosť o predaj akcií v hodnote až 1 miliardy USD. AT&T vzrástla po tom, čo telekomunikačná spoločnosť upokojila investorov vyhlásením, že menej ako 10 % jej celoštátnej telekomunikačnej siete s medenými káblami má káble s oloveným plášťom. A spoločnosť Kering údajne rokovala s poradcami v oblasti obrany, keďže okolo francúzskej luxusnej skupiny krúžia aktivistickí investori.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Ročná miera inflácie na Novom Zélande vzrástla v druhom štvrťroku 2023 oproti predchádzajúcemu roku o 6 %, čím sa po 6,7 % náraste v prvom štvrťroku spomalila už druhý štvrťrok po sebe. To bola zároveň najnižšia hodnota od štvrtého štvrťroka 2021, hoci ceny stále rastú tempom, ktoré nebolo zaznamenané od 90. rokov 20. storočia. Index spotrebiteľských cien v Južnej Afrike sa v júni 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,20 %.
EU: Inflácia spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve v júni 2023 klesla na 7,9 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň od marca 2022 a mierne pod trhovým konsenzom 8,2 %. Ročná miera jadrovej inflácie v eurozóne, ktorá nezahŕňa energie, potraviny, alkohol a tabak, sa v júni 2023 prvýkrát za posledné tri mesiace zvýšila na 5,5 % z májových 5,3 %, čo je nad predbežným odhadom 5,4 %. V marci dosiahla jadrová inflácia rekordne vysokú mieru 5,7 %.
USA: Podľa predbežného odhadu klesol počet stavebných povolení v Spojených štátoch v júni 2023 o 3,7 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,44 milióna, čo je menej ako sedemmesačné maximum 1,496 milióna zaznamenané v máji a menej ako trhové očakávania 1,49 milióna. Zásoby ropy v Spojených štátoch sa v týždni končiacom 14. júla 2023 znížili o 0,71 mil. barelov.
Prečítané: 1005x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.