Index S&P 500 sa dostal na najvyššiu hodnotu od mája po nečakanom poklese inflácie.
Index S&P 500 sa dostal na najvyššiu hodnotu od mája po nečakanom poklese inflácie.
Absolútna správa:
Akcie dnes vzrástli a dolár zaznamenal pokles, keďže údaje o inflácii príjemne prekvapili trh a tým podnietili očakávania, že Federálny rezervný systém by mohol spomaliť tempo zvyšovania sadzieb. Obchodníci dnes pohli trhom, pričom index S&P 500 sa dostal na najvyššiu hodnotu od mája. Index volatility Cboe klesol pod 20, čo je úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná v apríli. Dolár klesol najviac od vypuknutia pandémie, zatiaľ čo dvojročné sadzby štátnej pokladnice v jednom momente klesli takmer o 20 bázických bodov na 3,07 %. Trhu sužovanému obavami zo snahy Fedu skrotiť závratne vysokú infláciu priniesol júlový index spotrebiteľských cien úľavu. Swapy teraz naznačujú, že pohyb o 50 bázických bodov je pravdepodobnejší v septembri ako opakované zvýšenie o 75 bázických bodov, ktoré sa úradníci rozhodli implementovať na svojich predchádzajúcich dvoch stretnutiach. Ceny potravín v USA v júli vzrástli najviac od roku 1979, čím udržiavajú životné náklady bolestivo vysoké, aj keď nižšie ceny benzínu poskytli spotrebiteľom určitú úľavu. Predstavitelia Fedu uviedli, že chcú vidieť mesiace dôkazov o tom, že sa ceny ochladzujú, najmä pri jadrovej inflácií. Americká centrálna banka bude pravdepodobne pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj v budúcom roku, aby znížila „neprijateľne vysokú“ infláciu, povedal po údajoch CPI prezident chicagského Fedu Charles Evans.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Norwegian Cruise Line Holdings Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,07 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -78,14 %). Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. prevádzkuje flotilu osobných výletných lodí. Spoločnosť ponúka celý rad výletných trás a tematických plavieb, ako aj svoje služby predáva prostredníctvom rôznych distribučných kanálov vrátane maloobchodných a cestovných kancelárií, medzinárodného a motivačného predaja a priameho predaja pre spotrebiteľov. Norwegian Cruise Line Holdings slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Číne vzrástla v júli 2022 na 2,7 % z 2,5 % v júni a v porovnaní s prognózami trhu príjemne prekvapila, pretože tie boli až na úrovni 2,9 %. Išlo o najrýchlejší rast spotrebiteľských cien od júla 2020, najmä v dôsledku prudkého nárastu cien potravín. Ceny potravín vzrástli o 6,3 %, najviac za 22 mesiacov. Medzitým sa výrazne spomalila nepotravinová inflácia. Čína si na tento rok stanovila cieľ CPI na úrovni približne 3 %, rovnako ako v roku 2021. Na mesačnej báze vzrástli spotrebiteľské ceny v júli o 0,5 %, čo je najviac za päť mesiacov, čo zodpovedá konsenzu trhu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +-1,12 %, Hang Seng -1,96 %, Nikkei 225 -0,65 %.
Ročná miera inflácie v Nemecku bola v júli 2022 potvrdená na úrovni 7,5 %, pričom sa druhý mesiac po sebe spomalila zo 7,6 % v júni, keďže balík úľav a zľava na palivo mali od júna mierny vplyv na celkovú mieru inflácie. Toto číslo zostalo na takmer 40-ročnom maxime najmä v dôsledku vyšších cien energií, čo odráža vplyv ruskej invázie na Ukrajinu. Výrazne vzrástli ceny energetických produktov, najmä vykurovacieho oleja, motorových palív a zemného plynu. CPI, harmonizovaný v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami, medziročne vzrástol o 8,5 % a medzimesačne vzrástol o 0,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,91 %, CAC 40 +0,52 %, DAX +1,23 %.
Ročná miera inflácie v USA sa v júli 2022 spomalila viac, než sa očakávalo, na 8,5 % z viac ako 40-ročného maxima 9,1 %, ktoré bolo dosiahnuté v júni. Ročná miera jadrovej inflácie v USA bola v júli 2022 na šesťmesačnom minime 5,9 %, nezmenená v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a pod trhovými prognózami 6,1 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,63 %, S&P 500 +2,13 %, NASDAQ +2,89 %.
Prečítané: 821x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.