pred 8 mesiacmi

Nie je otázne či, ale kedy úrokové sadzby klesnú

stock-photo-wooden-cubes-with-the-word-bonds-stand-on-a-wooden-background-between-a-magnifying-glass-and-a-1862478661

Vďaka jednoznačným dátam o vývoji spotrebiteľských cien v USA sú investori na pozore a dôkladne vyhodnocujú náznaky centrálnych bankárov ohľadom možného znižovania úrokov. Taktiež vyšli kupóny nových 3 a 6 mesačných zmenkových vládnych dlhopisov.

Vďaka jednoznačným dátam o vývoji spotrebiteľských cien v USA sú investori na pozore a dôkladne vyhodnocujú náznaky centrálnych bankárov ohľadom možného znižovania úrokov. Taktiež vyšli kupóny nových 3 a 6 mesačných zmenkových vládnych dlhopisov.

Absolútna správa:

Momentálne panuje na trhu relatívne pokojná situácia. Vďaka klesajúcej inflácií, ktorej dnešné dáta ukázali, že inflačné očakávania sú na úrovni 3,50 % a nižšie v porovnaní s odhadmi, je pre investorov kľúčová otázka nie či, ale kedy začnú centrálni bankári znižovať úrokové sadzby. Ich predčasný pokles by mohol opätovne zvýšiť infláciu, zatiaľ čo ich neskoré znižovanie môže viesť k recesií a zvýšeniu nezamestnanosti. Akciové trhy pri pokojnom obchodovaní stúpli, zatiaľ čo americké štátne dlhopisy klesli, pretože investori zvažovali riziká v zahraničí a vyhliadky, že úrokové sadzby zostanú vyššie dlhšiu dobu. Rast amerických akcií bol ťahaný technologicky náročným indexom Nasdaq 100, predovšetkým obľúbencami z oblasti AI ako Nvidia. Menšie akcie dopadli horšie, keď Russell 2000 klesol na najnižšiu úroveň za viac ako mesiac. Výnosy štátnych dlhopisov sa zvýšili, pričom dvojročné dlhopisy citlivé na politiku predĺžili pokles ich výnosy vzrástli na úroveň 4,94 % a 10-ročné na úrovni 4,18 %. Obchodníci si myslia, že úrokové sadzby v nasledujúcich rokoch predbehnú infláciu. Čína zároveň čelí stagnujúcemu hospodárskemu oživeniu a zhoršujúcemu sa prepadu cien nehnuteľností, zatiaľ čo ocenenia svetového akciového trhu začínajú byť neopodstatnene vysoké.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Inflácia maloobchodných cien v Indii vyskočila v júli 2023 na 7,44 %, čo je najviac od apríla 2022, v porovnaní s nahor revidovanými 4,87 % v júni a trhovými prognózami 6,4 %. Potravinová inflácia vzrástla na 11,51 %, čo je najviac od januára 2020, na čele s cenou zeleniny, korenín a obilnín. Medzimesačne spotrebiteľské ceny klesli o 2,93 %.  

EU: Ročná miera inflácie na Slovensku sa už piaty mesiac zmiernila na 9,7 % v júli 2023 z 10,8 % v predchádzajúcom mesiaci a bola v súlade s prognózami trhu. Ide o najnižšiu hodnotu od februára 2022, najmä v dôsledku ďalšieho spomalenia cien potravín a nealkoholických nápojov. Medzimesačne ceny klesli o 0,3 %. Jadrová inflácia, teda  ceny bez zahrnutia cien palív a energií  dosiahla 10,60 %.

USA: Inflačné očakávania v Spojených štátoch sa v júli znížili na 3,50 percenta z 3,80 percenta v júni 2023. Výnos 3-mesačných zmenkových dlhopisov v USA bol v pondelok 14. augusta 5,44 percenta, podľa medzibankových výnosov pre túto splatnosť vládnych dlhopisov. Výnos 6-mesačných amerických dlhopisov bol v pondelok 14. augusta 5,50 percenta, podľa medzibankových výnosov pre túto splatnosť vládnych dlhopisov.

Prečítané: 639x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1209512524
pred dňom

HSBC ohlasuje lepšie výnosy, zatiaľ čo Air France – KLM eviduje prevádzkovú stratu

FP
pred 2 dňami

Trhové pohyby a očakávania pred aprílovým zasadnutím Fedu

FP
pred 6 dňami

Pokles akcií Meta a nervozita na trhoch

Shutterstock_1914701269
pred týždňom

Pokračujúce oživenie akciového trhu, Tesla aj Boeing si pripisujú zisky

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.