Spotrebiteľské ceny v októbri vzrástli o 11,6 %. Priemerný odhad bol 10,9 %.
Spotrebiteľské ceny v októbri vzrástli o 11,6 %. Priemerný odhad bol 10,9 %.
Absolútna správa:
Spotrebiteľské ceny v najväčšej európskej ekonomike vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o 11,6 % - čo výrazne prekročilo všetky odhady analytikov. Porovnateľné miery inflácie boli naposledy zaznamenané začiatkom 50. rokov minulého storočia v západnom Nemecku. Podobne na tom boli aj ďalšie veľké európske ekonomiky. Výsledky inflácie v Taliansku a Francúzku taktiež výrazne prekonali všetky odhady analytikov. Čísla zrejme podporia snahu ECB čeliť inflácii, ktorá päťkrát prevyšuje jej dvojpercentný cieľ. Predstavitelia vo štvrtok zdvojnásobili hlavnú sadzbu na 1,5 %, čo je najvyššia hodnota za viac ako desať rokov. Vzhľadom na to, že Európe hrozí recesia, však ECB upustila od predchádzajúcej zmienky o pokračovaní zvyšovania sadzieb na "niekoľkých zasadnutiach" a jednoducho povedala, že očakáva "ďalšie zvyšovanie". Obchodníci v piatok po údajoch o inflácii a komentároch predstaviteľov ECB vsadili na to, že kľúčová sadzba centrálnej banky dosiahne v roku 2023 vrchol na úrovni približne 2,85 %, pričom vo štvrtok na konci obchodovania bola na úrovni približne 2,65 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Dexcom, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 19,38 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +985,01 %). Spoločnosť Dexcom, Inc. pôsobí ako zdravotnícka spoločnosť zameraná na návrh a vývoj systémov na kontinuálne monitorovanie glukózy pre ľudí s cukrovkou. Spoločnosť vyvíja malé implantovateľné zariadenie, ktoré nepretržite meria hladinu glukózy v podkožnom tkanive tesne pod kožou, a malý externý prijímač, do ktorého snímač v určených intervaloch prenáša hladinu glukózy.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská centrálna banka na svojom októbrovom zasadnutí ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na -0,1 % a pre výnosy 10-ročných dlhopisov 0 %. Centrálna banka ale zvýšila svoju prognózu inflácie na rok 2022 na 2,9 % z 2,3 % z júla s odvolaním sa na prudký nárast. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -2,47 %, Hang Seng -3,66 %, Nikkei 225 -0,88 %.
Nemecké hospodárstvo vzrástlo podľa predbežného odhadu za tri mesiace do septembra 2022 medzikvartálne o 0,3 %, po slabom raste o 0,1 % v predchádzajúcom období. Výdavky na súkromnú spotrebu boli jedinou hybnou silou rastu, aj keď najväčšia európska ekonomika zápasí s pokračujúcimi účinkami pandémie Covid-19. Na ročnej báze vzrástol nemecký HDP v treťom štvrťroku predbežne o 1,2 %, čím prekonal aj odhady 0,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,24 %, CAC 40 +0,46 %, DAX +0,24%.
Osobné výdavky v USA sa v septembri 2022 medzimesačne zvýšili o 0,6 % a prekonal trhové prognózy rastu o 0,4 %. V rámci služieb boli hlavnými prispievateľmi bývanie, medzinárodné cestovanie a letecká doprava. Spotrebiteľské výdavky sa tento rok ukázali ako odolné, a to aj napriek prudko stúpajúcej miere inflácie a nákladom na pôžičky. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +2,59 %, S&P 500 +2,39 %, NASDAQ +2,87 %.
Prečítané: 967x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.