Spotrebiteľské ceny v októbri vzrástli o 11,6 %. Priemerný odhad bol 10,9 %.
Spotrebiteľské ceny v októbri vzrástli o 11,6 %. Priemerný odhad bol 10,9 %.
Absolútna správa:
Spotrebiteľské ceny v najväčšej európskej ekonomike vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o 11,6 % - čo výrazne prekročilo všetky odhady analytikov. Porovnateľné miery inflácie boli naposledy zaznamenané začiatkom 50. rokov minulého storočia v západnom Nemecku. Podobne na tom boli aj ďalšie veľké európske ekonomiky. Výsledky inflácie v Taliansku a Francúzku taktiež výrazne prekonali všetky odhady analytikov. Čísla zrejme podporia snahu ECB čeliť inflácii, ktorá päťkrát prevyšuje jej dvojpercentný cieľ. Predstavitelia vo štvrtok zdvojnásobili hlavnú sadzbu na 1,5 %, čo je najvyššia hodnota za viac ako desať rokov. Vzhľadom na to, že Európe hrozí recesia, však ECB upustila od predchádzajúcej zmienky o pokračovaní zvyšovania sadzieb na "niekoľkých zasadnutiach" a jednoducho povedala, že očakáva "ďalšie zvyšovanie". Obchodníci v piatok po údajoch o inflácii a komentároch predstaviteľov ECB vsadili na to, že kľúčová sadzba centrálnej banky dosiahne v roku 2023 vrchol na úrovni približne 2,85 %, pričom vo štvrtok na konci obchodovania bola na úrovni približne 2,65 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Dexcom, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 19,38 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +985,01 %). Spoločnosť Dexcom, Inc. pôsobí ako zdravotnícka spoločnosť zameraná na návrh a vývoj systémov na kontinuálne monitorovanie glukózy pre ľudí s cukrovkou. Spoločnosť vyvíja malé implantovateľné zariadenie, ktoré nepretržite meria hladinu glukózy v podkožnom tkanive tesne pod kožou, a malý externý prijímač, do ktorého snímač v určených intervaloch prenáša hladinu glukózy.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská centrálna banka na svojom októbrovom zasadnutí ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na -0,1 % a pre výnosy 10-ročných dlhopisov 0 %. Centrálna banka ale zvýšila svoju prognózu inflácie na rok 2022 na 2,9 % z 2,3 % z júla s odvolaním sa na prudký nárast. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -2,47 %, Hang Seng -3,66 %, Nikkei 225 -0,88 %.
Nemecké hospodárstvo vzrástlo podľa predbežného odhadu za tri mesiace do septembra 2022 medzikvartálne o 0,3 %, po slabom raste o 0,1 % v predchádzajúcom období. Výdavky na súkromnú spotrebu boli jedinou hybnou silou rastu, aj keď najväčšia európska ekonomika zápasí s pokračujúcimi účinkami pandémie Covid-19. Na ročnej báze vzrástol nemecký HDP v treťom štvrťroku predbežne o 1,2 %, čím prekonal aj odhady 0,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,24 %, CAC 40 +0,46 %, DAX +0,24%.
Osobné výdavky v USA sa v septembri 2022 medzimesačne zvýšili o 0,6 % a prekonal trhové prognózy rastu o 0,4 %. V rámci služieb boli hlavnými prispievateľmi bývanie, medzinárodné cestovanie a letecká doprava. Spotrebiteľské výdavky sa tento rok ukázali ako odolné, a to aj napriek prudko stúpajúcej miere inflácie a nákladom na pôžičky. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +2,59 %, S&P 500 +2,39 %, NASDAQ +2,87 %.
Prečítané: 837x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.