Akcie v stredu vzrástli, aby sa zotavili zo strmých strát zo začiatku tohto týždňa, pričom nervozita z ruskej vojny na Ukrajine a jej dôsledkov pre globálnu ekonomiku zaťažila rizikové aktíva.
Akcie v stredu vzrástli, aby sa zotavili zo strmých strát zo začiatku tohto týždňa, pričom nervozita z ruskej vojny na Ukrajine a jej dôsledkov pre globálnu ekonomiku zaťažila rizikové aktíva.
Absolútna správa:
Akcie v stredu vzrástli, aby sa zotavili zo strmých strát zo začiatku tohto týždňa, pričom nervozita z ruskej vojny na Ukrajine a jej dôsledkov pre globálnu ekonomiku zaťažila rizikové aktíva. Investori tiež sledovali čerstvé poznámky šéfa Federálneho rezervného systému Jeromea Powella, ktorý povedal, že centrálna banka zostáva na ceste k zvýšeniu úrokových sadzieb koncom tohto mesiaca, keďže ekonomika zostáva pevná napriek pretrvávajúcemu geopolitickému napätiu. Uprostred pretrvávajúcich geopolitických obáv sa ceny energií zvýšili a stredné ceny ropy v západnom Texase ďalej raketovo vyskočili nad 100 USD za barel na maximum 112 USD a dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2011. OPEC+ v stredu uviedol, že v apríli bude pokračovať vo zvyšovaní produkcie o 400 000 barelov za barel. Taktiež dopomohla International Energy Agency ktorá sľúbila uvoľniť 60 miliónov barelov z globálnych zásob. Tieto kroky môžu prispieť ku stabilizácií cien. Problém je v tom, že by to nestačilo na vyrovnanie potenciálneho ponukového šoku z Ruska, s ktorým sa trh práve potyká. Kľúčovou otázkou, ktorú si teraz musia položiť všetci investori, je, či sa ruský export zastaví? A ak je odpoveď áno, to prinesie zvyšovanie cien na nové maximá.
Investori zarobili na:
Spoločnosti EPAM Systems, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 15,96 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 224,60 %). EPAM Systems, Inc. ponúka služby informačných technológií. Spoločnosť poskytuje vývoj softvéru, outsourcingové služby, e-business, riadenie vzťahov s podnikmi a riešenia pre správu obsahu. EPAM Systems slúži zákazníkom prevažne v Spojených štátoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Obchodný deficit Indie minulý mesiac vzrástol na 21,19 miliardy USD oproti 17,42 miliardy USD v januári tohto roku, keďže výdavky krajiny na ropné produkty vzrástli vo februári na 15,04 miliardy USD oproti 11,6 miliardy USD v januári 2022. Vývoz tovaru z Indie vzrástol vo februári 2022 o 22,36 % na 33,81 miliardy USD, čím sa celková hodnota vývozu v tomto fiškálnom roku zvýšila na 374,05 miliardy USD, čo je bližšie k cieľu 400 miliárd USD, ktorý oznámil minister obchodu a priemyslu Piyush Goyal. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 –0,89 %, Hang Seng -1,84 %, Nikkei 225 -1,68 %.
Miera nezamestnanosti bola vo februári na sezónne upravenom základe podľa federálnej agentúry práce BA päť percent, teda na rovnakej úrovni ako vo februári 2020. V absolútnych číslach je nezamestnaných 2,4 milióna ľudí, čo je len o 32 000 viac ako vo februári 2020. Oproti februára roku 2021 je to o 476 000 viac. Zamestnanosť mala stabilný rastúci trend, a to aj napriek ekonomickým problémom Nemecka na prelome rokov. Vojna na Ukrajine sa ešte neodzrkadlila na trhu práce, avšak ekonomický dopad ruskej invázie a sankcií sa ešte len prejaví. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 1,45 %, CAC 40 1,59 %, DAX 0,69 %.
Zamestnanosť v USA v súkromnom sektore vzrástla od januára do februára o 475 000 pracovných miest. Celkový počet pridaných pracovných miest v januári bol upravený z -301 000 na 509 000. Nábor zostáva silný, ale obmedzený zníženou ponukou pracovnej sily po pandémii. Minulý mesiac veľké spoločnosti ukázali, že sú dobre pripravené súťažiť s vyššími mzdami a ponukami benefitov, a zaznamenali najsilnejšie výsledky od prvých dní obnovy pandémie. Najviac miezd vytvorili veľké podniky až 552 000 miezd, následne stredné podniky 18 000, a naopak pokles o 18 000 pracujúcich zaznamenali v malých podnikoch. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones 1,79 %, S&P 500 1,86 %, NASDAQ 1,62 %.
Prečítané: 1019x
Počas Veľkonočných sviatkov sa globálne trhy nachádzajú na križovatke. Zatiaľ čo západné burzy sa pobrali do predĺženého víkendu, Ázia využila tento deň navyše na pozitívny nárast.
Dňa 17. apríla 2025 globálne trhy čelili nejednoznačnému vývoju, keď rôzne makroekonomické faktory a geopolitické riziká ovplyvňovali ich pohyb. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazujú známky optimizmu, iné stále čelia pretrvávajúcim výzvam, ktoré majú dosahy na akciové indexy, obchodné bilancie a celkový hospodársky rast.
Americké akciové indexy sa v stredu 16.4.2025 opäť prepadli aj napriek priaznivým výsledkom z maloobchodu, keďže boli ťahané nadol technologickým sektorom. Kľúčovým bolo obmedzenie exportu čipov Nvidie. Investori tiež sledovali napríklad hospodárske výsledky United Airlines alebo ASML, na pozadí čoho zlato dosiahlo nové maximum.
Globálne trhy vstupujú do nového obchodného týždňa v atmosfére zmiešaných očakávaní a zvýšenej citlivosti na politické aj ekonomické signály. Investori zvažujú nielen potenciálne zmeny v obchodných krokoch Spojených štátov, ale aj vývoj národohospodárskych údajov z Ázie a Európy, ktoré môžu naznačiť smerovanie svetovej ekonomiky v najbližších mesiacoch.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.