Mnohí obchodníci tvrdia že investori by sa mali stále pripraviť na vysokú volatilitu na trhoch, pretože schopnosť Fedu bojovať proti inflačným tlakom bez toho, aby nastalo tvrdé pristátie, môže závisieť od faktorov mimo kontroly centrálnej banky.
Mnohí obchodníci tvrdia že investori by sa mali stále pripraviť na vysokú volatilitu na trhoch, pretože schopnosť Fedu bojovať proti inflačným tlakom bez toho, aby nastalo tvrdé pristátie, môže závisieť od faktorov mimo kontroly centrálnej banky.
Absolútna správa:
Akcie vzrástli na konci chaotického týždňa na finančných trhoch, čomu napomohol predseda Federálneho rezervného systému Jeromea Powella, ktorý uistil, že väčšie zvyšovanie sadzieb bude nateraz mimo stola aj po stále nepriaznivých údajoch o inflácii v posledných dňoch. Pre trh Powellove poznámky sužované obavami, že agresívnejšie sprísnenie menovej politiky by mohlo uvrhnúť ekonomiku do recesie, skončili upokojením a podnietilo to nárast oslabených rizikových aktív. Napriek piatkovej rally mnohí obchodníci ešte nie sú presvedčení, že akcie dosiahli dno po výpredaji, ktorý za 18 týždňov znížil hodnotu akcií v USA o 10 biliónov dolárov. Namiesto toho hovoria, že investori by sa mali stále pripraviť na volatilitu, pretože schopnosť Fedu bojovať proti cenovým tlakom bez toho, aby nastalo tvrdé pristátie, môže závisieť od faktorov mimo kontroly centrálnej banky. Po prepade trhu takmer o 20 % z rekordu a náznakmi medvedieho trhu zaznamenal index S&P 500 rally. Stále smeroval k šiestemu týždňu poklesu za sebou, čo je najdlhšia séria strát od júna 2011. Index Nasdaq 100 vzrástol o viac ako 3 % vďaka ziskom gigantov ako Apple Inc., Microsoft Corp. a Amazon.com Inc. Medzitým Elon Musk spôsobil chaos okolo jeho ponuky na prevzatie spoločnosti Twitter Inc., najprv tvrdil, že jeho ponuka bola „dočasne pozastavená“, a potom tvrdil, že je „stále odhodlaný“ k dohode a tak gigant sociálnych médií zaznamenal stratu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Las Vegas Sands Corp, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 15,06 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -40,72 %). Las Vegas Sands Corp vlastní a prevádzkuje kasínové rezorty a kongresové centrá. Spoločnosť pôsobí v Spojených štátoch, Macau a Singapure. Las Vegas Sand ponúka širokú škálu herných aktivít a zábavy, ako aj nocľahy, zatiaľ čo jeho expo centrá organizujú širokú škálu zábavných show, výstav a iných aktivít.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske banky poskytli v apríli 2022 nové pôžičky vo výške 645,4 miliardy CNY, čo je najmenej od decembra 2017 a výrazne pod očakávaniami trhu vo výške 1 515 miliárd CNY, keďže dopyt po úveroch klesol v dôsledku obmedzení plynúcich z koronavírusu v mnohých mestách vrátane obchodného centra Šanghaja. . Firmy čelili prevádzkovým ťažkostiam v dôsledku prepuknutia choroby Covid a rastúcich výrobných nákladov. Pôžičky mohli ovplyvniť aj sezónne faktory, keďže čínske banky sa ku koncu prvého štvrťroka snažili poskytnúť viac úverov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,75 %, Hang Seng +2,67 %, Nikkei 225 +2,64 %.
Ročná miera inflácie vo Francúzsku bola potvrdená na úrovni 4,8 % v apríli 2022, čo je najviac od októbra 1985, v porovnaní so 4,5 % v marci. Vzrástli ceny služieb, potravín a priemyselných tovarov. Ceny energií sa medzitým znížili, no počas jedného roka pokračovali v prudkom raste. Harmonizovaný index medziročne vzrástol o 5,4 %, čo je najviac v histórii. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,49 %, CAC 40 +2,52 %, DAX +2,10 %.
Vývozné ceny USA vzrástli o 4,5 % oproti predchádzajúcemu mesiacu v marci 2022, čím prekonali 3 % nárast vo februári a výrazne prekonali odhady trhu, ktoré počítali s rastom o 2,2 %. Bol to najväčší mesačný nárast od prvého zverejnenia jednomesačných percentuálnych zmien v januári 1989. Ceny za vývoz poľnohospodárskych produktov vzrástli o 4,7 % po nahor revidovanom zvýšení o 2,9 % v predchádzajúcom mesiaci, podporenom vyššími cenami sóje, pšenice, a kukurice v dôsledku zásobovacích šokov spôsobených vojnou na Ukrajine. Na ročnej báze vzrástol americký export v marci o 18,8 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,47 %, S&P 500 +2,41 %, NASDAQ +3,82 %.
Prečítané: 1213x
V dennom komentári z 22. novembra 2024 sa zameria na najnovší vývoj trhov v USA, Ázii a Európe, pričom sa pozrieme na výkyvy v obchodovaní, pohyby v cenách ropy, zlata a kryptomien, ako aj na dopad aktuálnych geopolitických udalostí. Okrem toho sa budeme venovať aj ekonomickým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Obchodovanie bolo dnes zmiešané, keďže náladu investorov ovplyvňovali údaje z trhu práce a hospodárske výsledky Nvidie. Tie boli lepšie ako sa očakávalo, rozvírili však obavy o možné spomalenie v sektore umelej inteligencie, zatiaľ čo spoločnosť Snowflake prudko vzrástla vďaka správam o fúzii a silným prognózam. Ceny energií a drahých kovov medzitým zaznamenali mierny nárast v dôsledku zvýšeného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.
Dnešné obchodovanie sa nesie v očakávaní hospodárskych výsledkov Nvidie, ktoré budú zverejnené po zatvorení trhu. Trhy ovplyvňovalo aj zvýšená eskalácia ukrajinsko-ruského konfliktu. V komentári sa pozrieme tiež na hospodárske výsledky ďalších spoločností a na pohyby na komoditnom trhu.
V dennom komentári z 19. novembra 2024 sa zameriame na pohyby globálnych trhov, kde americké indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo firmy Walmart a Medtronic zlepšili svoje výhľady. Pozrieme sa aj na reakcie ázijských a európskych trhov na geopolitické napätie a na dôležité makroekonomické správy, ktoré ovplyvňujú svetovú ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.