Naďalej rastú obavy predstaviteľov Fedu z rizika, že súčasný nárast inflácie môže zostať trvalejším ako sa pôvodne očakávalo.
Naďalej rastú obavy predstaviteľov Fedu z rizika, že súčasný nárast inflácie môže zostať trvalejším ako sa pôvodne očakávalo.
Absolútna správa:
Prezident Federálnej rezervnej banky v Minneapolise Neel Kashkari sa vyjadril, že podporuje dve zvýšenia úrokových sadzieb v tomto roku. Toto rozhodnutie bolo prijaté na základe hrozieb plynúcich z inflácie. V roku 2022 je zástancom scenára v ktorom by nastali dve zvýšenia sadzieb, pretože inflácia bola vyššia a trvalejšia, než sa očakávalo, oznámil to dnes Kashkari. Kashkari je najviac holubičím tvorcom politiky Fedu od nástupu do najvyššej funkcie v Minneapolise v roku 2016. Jeho zmena podčiarkuje rozšírenú dohodu medzi predstaviteľmi Fedu o potrebe opatrení v tomto roku na boj proti zvýšenej miere inflácie, ktorá za posledných 12 mesiacov bola najvyššia za takmer štyri desaťročia. Federálny výbor pre voľný trh, v ktorom Kashkari sedí, ale tento rok nehlasuje, zverejnil na záver svojho zasadnutia 14. až 15. decembra anonymné projekcie, z ktorých všetci účastníci uznali, že by bolo vhodné začať zvyšovať sadzbu federálnych fondov zo súčasnej takmer nulovej úrovne niekedy v roku 2022. Znamenalo to posun od posledného kola projekcií v septembri, ktoré vtedy ukázali, že deväť účastníkov uprednostňovalo podržanie referenčnej sadzby blízko nuly aspoň do roku 2023.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Ford Motor Company., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,67 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 70,52 %). Ford Motor Company navrhuje, vyrába a servisuje osobné a nákladné autá. Spoločnosť prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti poskytuje aj financovanie, lízing a poistenie vozidiel.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Caixin China General Manufacturing PMI vzrástol na 50,9 bodu v decembri 2021, čím prekonal trhové odhady, ktoré počítali s hodnotou 50,0 bodu. Táto hodnota predstavuje najvyššiu úroveň od júna. Produkcia vzrástla najviac za rok, nové objednávky vzrástli už tretíkrát za posledné 4 mesiace. Pokiaľ ide o ceny, inflácia vstupných nákladov sa zmiernila na 19-mesačné minimum pri nižších cenách niektorých surovín, zatiaľ čo účtované ceny klesli po prvý raz od apríla 2020. Pri pohľade do budúcnosti dôvera klesla na 20-mesačné minimum kvôli obavám z negatívneho vplyvu pandémie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,46 %, Hang Seng +0,06 %, Nikkei 225 +1,77 %.
Ročná miera inflácie vo Francúzsku bola v decembri 2021 stabilná na úrovni 2,8 %, čo predstavuje 13 ročné maximum, ktoré bolo namerané už v novembri a pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s mierou inflácie na úrovni 2,9 %. Ceny priemyselných tovarov a potravín by mali výrazne vzrásť, ceny tabaku by mali byť rovnako ako v novembri stabilné a ceny energií a služieb by mali spomaliť. Spotrebiteľské ceny medzimesačne vzrástli o 0,2 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,83 %, CAC 40 +1,39 %, DAX +0,82 %.
Počet voľných pracovných miest v Spojených štátoch sa v novembri 2021 znížil na 10,562 milióna z nahor revidovaných 11,033 milióna, ktoré boli namerané v predchádzajúcom mesiaci a pod očakávania trhu, ktoré počítali s nárastom na úroveň 11,075 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,65 %, S&P 500 -0,07 %, NASDAQ -1,33 %.
Prečítané: 1104x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.